Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

ozimandias

Vernil, nu stiu de ce nu apare poza ta in albumul intalnirilor. Eu personal, desi Stefana a facut o multime de apeluri, nu am trimis link-uri cu poze din lipsa de timp. Insa toate pozele mele sunt in albumele mele, care sunt publice, le pot aceesa toti, le pot vedea toti.
Mesajul meu precedent a fost adresat Carei, cu o subtilitate, ea fiind moderator sa mute, ca-i sta in putinta.

Quote from: Vernil on April 13, 2009, 10:07:14 AM

Draga Ozi, amabila ca intotdeauna. Ai perfecta dreptate, Cara si Ionut dau pretioase informatii, vernil doar face plangeri ...
Daca tu spui asa... eu nu am spus.
Si mai vreau sa-ti spun ca subtili putem fi multi dintre noi. Si mai putem sa fim si rautaciosi daca am dori  ;).


cara

cara a priceput subtilitatea, dar a gandit asa:


lasam cateva zile ce s-a scris aici, ca poporul sa nu piarda sirul postarilor, pe urma, cand intra la "arhiva" facem curat si raman informatiile specializate. (veti fi observat deja ca asta e politica mea in domeniu, nu? ;D )

vernil

Ozi, suntem in saptamana patimilor, chiar te rog sa ma ierti daca te-am jignit cu ceva. Am vrut sa spun ca am suferit foarte mult pentru perioada cand am fost pedepsita, nu mult, ci foarte mult. Am incercat sa inteleg, ca sa pot ierta.

ozimandias

Eu am ajuns sa tin atat de mult la mushuroi incat ma doare personal cand cineva nu se simte bine, din diverse motive.
Acum, daca tot suntem aici si cara ne permite, si suntem in saptamana patimilor, si am ajuns sa facem confesiuni si... si ... si... te-as ruga, Vernil, sa tii pentru tine, sau sa le transmiti pe PM afirmatiile de genul
Quote from: Vernil on April 10, 2009, 03:15:38 PM
Mie imi place tare mult in gradina Penelopei, ca o doamna ce e, inca nu-mi zice sa ma car, dar va zice voua. Asa-i ca e placut sa dezbatem aici ? Mihail, sper ca ti-ai desfundat narile si simti mirosul mahoniei  ;D
Quote from: Vernil on April 10, 2009, 03:17:46 PMMIhail, vezi ca in gradina ta se intampla ca si in a lui Pene, cu marea deosebire ca tu nu gonesti pe nimeni, ci ne tratezi egal  :D
Quote from: Vernil on April 08, 2009, 03:42:53 PM
Marmoset, ai grija, sunt oameni politici pe forum  ;D. Ma rog, asa zic ei.
Recunosc, sincer, personal mi-au creat discomfort.
Si, ca sa nu zici ca sunt extrem de rea, am martori ca atunci cand tu ai fost "pedepsita" mie mi-a parut extrem de rau.
Insa, tot cu martori, am citit ce-ai scris in alte parti referitor la 'pedepsirea" ta. Si iar mi-a parut rau.
Ma repet:
Quote from: ozimandias on April 13, 2009, 10:13:57 AM
Si mai vreau sa-ti spun ca subtili putem fi multi dintre noi. Si mai putem sa fim si rautaciosi daca am dori  ;).
Deci faptul ca nimeni nu ti-a raspuns la mesajele anterioare cu aceeasi moneda, a fost ca tinem la mushuroi, ca suntem in saptamana patimilor, sau ca am ajuns sa tinem foarte mult unii la altii.

Eu atat am avut de spus.




vernil

Rupi din context, Ozi. Ceea ce ai citat tu, mai putin partea cu politica, era dintr-o discutie plina de glume intre mai multe persoane.
In rest, nu fac comentarii, ca nu am voie sa fac politica.


ozimandias

Quote from: Vernil on April 13, 2009, 10:37:20 AM
Rupi din context, Ozi. Ceea ce ai citat tu, mai putin partea cu politica, era dintr-o discutie plina de glume intre mai multe persoane.
Nush' cum, dar mai multa lume a rupt din context. Uimitor, nu?


Vernil, esti un om inteligent. Dar sa stii ca nu singurul de pe acest forum.

Si pentru ca mi-am calcat promisiunea ca nu voi mai scrie pe acest subiect, imi cer scuze.
Chiar am vrut sa-ti spun zilele trecute chestiile astea. Insa am zis sa evit orice "divergente de opinii". Dar daca unii dintre noi fac eforturi sa le evite, te rog si pe tine sa incerci, macar.
O zi buna tuturor.

cara

...si Fat Frumos cu Ileana Cosanzeana au trait fericiti pana la adanci batraneti.

sfarsit!



myky

Quote from: cara on April 13, 2009, 10:45:53 AM
...si Fat Frumos cu Ileana Cosanzeana au trait fericiti pana la adanci batraneti.

sfarsit!



da, noroc ca ai aparut si ai incheiat povestea. :D
ideeal este sa nu se mai repete.
ozi a avut dreptate.

vernil

Am gasit azi un punct de desfacere a muscatelor langa magazinul Cora. Nu erau prea ieftine, Georgette, nu am indraznit sa cumpar. In schimb, aveau flori involte toate varietatile de muscate. Aveau absolut toate combinatiile de culori, mai putin alb simplu.

Codruta

In comenzile la muscate am cerut si o colectie de 6 muscate... nu stiu sa traduc numele sub care erau grupate. Toate au frunze interesante dar doua dintre ele mi-au placut in mod deosebit. Acum sa vad ce flori vor face.

vernil

Arata exceptional de bine, chiar fara flori. Sa ne arati cand vor inflori.

Codruta

E prima data cand am comandat de la aceasta firma dar sunt tare incantata si de pret si de calitatea plantelor. Am luat combinatia de 6 din aceste muscate, 2 feluri curgatoare, 2 feluri de impatiens dublu, verbena, bacopa, calibrachoa. Rau e ca trimit minim 6 si tare greu le gasesc loc ;D Pe langa cele vechi am facut comanda si la alta firma :D

vernil

Codruta, vezi bine ca este o boala contagioasa, clubul e plin, pacientii nu se fac bine asa usor  :D. Eu indraznesc sa cumpar pe motiv ca daruiesc altor prieteni, iubitori de plante, care nu au timp sa caute pe forumuri modul de ingrijire sau alte detalii ... Adica, m-am scos ....
Acum, una dintre viitoarele mele cuscre iubeste foarte mult florile, cealalta este agronom  :D  De la ultima am retinut ca este bine sa schimbi pamantul oricarei plante dupa ce trec florile. Ca ingrasamantul nu poate aduce toate mineralele de care are nevoie planta.

Codruta

Daca nu as fi asa de departe as darui si eu mai multe. Aici nu am gasit pe cineva cu aceeasi pasiune, ca sa "lucram" impreuna. Ar fi mult mai avantajos. Asa, comand multe si ma chinui sa le inghesui. Dar majoritatea firmelor vand mai multe la "legatura" ;D
Inteleg sa schimbi pamantul la hippe sau la alte plante care infloresc devreme si apoi au nevoie de timp ca sa-si faca provizii. Dar la plante ca muscatele, care se relaxeaza peste iarna, nu vad sensul. Eu le-am schimbat pamantul doar primvara.

georgette

Quote from: Vernil on April 13, 2009, 03:53:53 PM
Am gasit azi un punct de desfacere a muscatelor langa magazinul Cora. Nu erau prea ieftine, Georgette, nu am indraznit sa cumpar. In schimb, aveau flori involte toate varietatile de muscate. Aveau absolut toate combinatiile de culori, mai putin alb simplu.
Multam,Vernil! Nu mai cauta ..a gasit ieri Myky la Obi..cand ajung in bucuresti le iau de la ea...va pup pe amandoua! :-* :-* :-*

vernil

Bine, Georgette, atunci nu mai caut. Ma bucur ca ai rezolvat problema.

Codruta, cand am intrebat-o de ingrijirea plantelor, mi-a zis la modul general. Adica mi-a recomandat sa schimb primavara  pamantul majoritatii plantelor de apartament. Asa am procedat cu o multime, ca dovada ca a avut dreptate, gloxiniile si violetele sunt pline de boboci. Am schimbat si la anthurium (am 4) si la spatiphilium, la crinii din toamna. Iar muscatele clasice le-am plantat direct in gradina, iarna le-am tinut inghesuite pe toate intr-un ghiveci mare, pe holul blocului.

vernil

Au inceput sa isi desfaca buchetele de flori muscatele curgatoae ... Sper sa reusesc sa le pozez maine, le prieste de minune vremea mai racoroasa si mai ploioasa, cum a fost azi in Bucuresti.

mihail

La mine au inflorit citeva muscate curgatoare din jardiniere.Alea mai mari.
Intrebare:de unde stie muscata pe ce parte sa "curga" ?? O pot ajuta,ii indic in vreun fel ?

cara

daca intrebarea nu e de bascalie, atunci raspund:  ea se indreapta catre lumina, deci spre exteriorul ferestrei/balconului.

mihail

Sigur ca nu e !....am multe jardiniere,peste 20...la toate ferestrele casei plus terase.Mi-am inchipuit ca probabil asa vor proceda,dar ma gindem ca poate sint ceva tehnologii pt. a fi ajutate.Mici secrete.
Chiar daca te dai de 24 si se pare ca nu-i chiar asa....eu iti multumesc frumos pt. raspuns.

cara

eu am 27, te-am luat!
si daca le pun si pe cele 3 cu begonii esti pierdut!

:D :D

vernil

Quote from: mihail on April 21, 2009, 11:10:45 PM
La mine au inflorit citeva muscate curgatoare din jardiniere.Alea mai mari.
Intrebare:de unde stie muscata pe ce parte sa "curga" ?? O pot ajuta,ii indic in vreun fel ?

Orice planta se indreapta spre lumina, normal  ;D Singura  ;D. Dupa ce mai cresc tulpinile, sa le tai (4 noduri) ca sa ramifice frumos. Ce tai pui direct in pamant, in jardiniera,  cat mai adanc.

cara

eu am rupt primele flori, ca sa devina mai vanjoase.


vernil

Eu nu m-am indurat. Am gasit niste muscate curgatoare superbe, lila, alb cu rosu, ciclam, roz intens, toate cu flori duble. Cum sa le tai  >:(

mihail

Am vazut niste poze aici  saptamina trecuta.N-ar strica sa detailaiti cit mai mult posibil.Nu ma pricep deloc la muscate.E prima oara,iar orice informatie pertinenta im va prinde extraordinar de bine.

Tu,sa nu te pui cu mine la jardiniere.Deoarece am doua de 4,2 metri cu 0,5 m latime.Una de vreo 2 m tot cu 0.5..dar n-are nimic in ea,nu este izolata.Si inca una de un metru jumatate lungime cu juma' de metru latime.In asta este pus de anul trecut evonimum.Stii cum arata acum?...o nebunie.E plina ochi,iar plantutele au o culoare galben aprins cu,usor,spre verde crud.Au in finalfrunzulitele verde cu galben.In celelalte doua situatia este cam asa:intr-una este numai si numai lavandula,iar in cealalta,care un pic mai jos numai trandafiri acoperitori Diamant.
Toate aceste jardiniere sint din beton,gindite de un arhitect.
Eu am terminat cu laudatul...ia sa te vedem acum pe tine. :o