Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

mihail

Ionut,....buna,nu ne faci un curs scurt despre muscate ? Poate,ca sa nu-ti rapesc dint timp,numai perioada asta de primavara-vara .
Eu am cumparat o gramazime,dar nu prea stiu cu ce se maninca.
Astazi la Vaslui am aflat cite ceva,dar parerile erau ceva-ceva contradictorii.Mai toate discutiile alunecau invariabil spre chestiile lumesti. ;D
Multumesc.

vernil

Ionut, te rog, nu ai un punct de desfacere si in Bucuresti ? Sunt superbisime muscatele tale!

ionut

din cunostintele mele in ale muscatelor pot sa va spun ca acestea sunt curgatoare (se mai numesc si tiroleze,au floarea simpla) semicurgatoare(au floarea involta),muscate frantuzesti(cu frunza creata si floarea cu 5 petale de regula roz cu alb,tot curgatoare)muscata grandiflora(cu frunza creata si floarea mare divers colorata,crestere erecta)si muscata zonale cea cu crestere erecta,desigur mai exista si alte varietati dar fara prea mare valoare  decorativa
necesit substrat usor acid,Ph in jur de 6-6,5,amestec compus din turba,mranita pamant de padure,nisip si ipsos pt a asigura necesarul de calciu,ideal si perlit,2 parti turba,2 parti mranita,1 parte pamant de padure(in lipsa nu se pune)nisip si perlit 10%,ipsos 0,5kg la 25 l turba,osmocote exact 40 gr pt fiecare galeata de amestec
dupa plantare si incepera cresterii este necesar sa se ciupeasca(ruperea varfurilor lastarilor)operatie ce se repeta de 2-3 ori pt a stimula lastarirea si implicit marirea tufei,se folosesc ingasaminte daca e cazul(lipsa unui component din amestec-mai ales a mranitei)nsectofungicide numai in caz de nevoie,apa foarte putina,toaletarea plantei(indepartarea frunzelor uscate sau galbene de la baza,a inflorescentelor scuturate etc)
succes

ionut

Vernil ce simpatica esti,n am punct de desfacere nici in Craiova dar in Bucuresti

cara

lasa vernil, ca asteptam si noi pana la anu' cand o sa aiba puncte de desfacere si in brasov si in bucuresti!  :D

vernil

Quote from: ionut on April 12, 2009, 10:41:15 PM
Vernil ce simpatica esti,n am punct de desfacere nici in Craiova dar in Bucuresti


IOnut, merci  :-* Eu zic ca ar fi cazul sa-ti faci puncte de desfacere, deci este o ddiee de afacere. promit sa comercializez eu, in Bucuresti! Ce zici, iti pastrezi aprecierea fata de mine  :D

cara

eu vand la magazinul din brasov!   :D

vernil

Quote from: cara on April 12, 2009, 10:46:02 PM
eu vand la magazinul din brasov!   :D
Pai voi stiti cu cat vand tiganii in piata lastareii de muscate curgatoare ? Cu 15 ron ... Era sa pic pe spate, am facut si conversatie cu tiganca, speram sa aflu vreun pont, cum de le-a facut sa infloreasca asa repede ...

mihail

IONUT, multumesc mult...dar te rog/va rog explcati-mi ce-i cu ruperea virfurilor.Explicati-mi va rog detailat cum se executa operatiunea ,unde.Ceva elemente ca sa pot intelege pe deplin aceasta manevra.Multumesc.

vernil

Mihail, tu nu ai taiat craci sau tulpini de plante pentru ramificare ? Daca nu ai facut asta, iti spun cum procedez eu: tai ca si cum as lua un lastar, adica tulpina trebuie sa aibe macar 2 noduri. Ce am tait, pun in pamant, l-a inmultit. Asa se ramifica orice planta.

cara

de la ionut stiu:

dupa fiecare al treilea rand (pereche) de frunze se rupe lastarul, ca sa ramifice.

nu se rupe chiar deasupra nodului, ca risti sa se usuce o portiune mai mare, ci la cca 1 cm deasupra nodului.


myky

Quote from: cara on April 13, 2009, 08:40:18 AM
de la ionut stiu:

dupa fiecare al treilea rand (pereche) de frunze se rupe lastarul, ca sa ramifice.

nu se rupe chiar deasupra nodului, ca risti sa se usuce o portiune mai mare, ci la cca 1 cm deasupra nodului.


deci esti constienta ca ti-ai ratat cariera? :D
cadru didactic trebuia sa scrie pe tine!
fara gluma, ai o rabdare, nene!

mihail

deci:
eu am gradina de doi ani,adica o bucata ceva mai mare de pamint.M-am apucat serios sa-i dau o "forma".
Nu stiu mai nimic.
Am plantat copaci,am inceput sa citesc despre ei,am pus gazon,la fel...trandafirii...idem.
Deci stiu ca nu stiu nimic.
Orice informatie imi prinde bine,ce sa mai zic de fotografii...Mult'am fain Cara.
Parca-parca incep sa te iert.Nu sint sigur.
Am peste 15 jardiniere de 60cm pline cu muscate,cumparate de la Praktiker.Am pus cite trei in fiecare jardiniera,folosind pamintul special pt. ele.
De aceea orice informatie privitor la ingrijirea lor imi prinde tare bine.Mai ales fotografii explicite ! ::) :o ::)

vernil

Ce admir eu la fiecare dintre voi, si spun asta cu mana pe inima, este ca aveti un stil aparte de a spune lucruri care nu poti fi spuse. Incerc si eu acum, sa vad daca imi iese  ;D. Cara, draga mea, ajuta-ma si pune in albumul forumului o singura poza de a mea, poate gasesti pe la tine prin calculator, ca sa vada si Mihail ce putin fotogenica sunt, chiar daca pe ici, pe colo, se vad urmele a ceea ce am fost odata.
Imi place la nebunie ce scrie langa ochii tai vigilenti.  :D

cara

uite cum arata un lastar taiat cu ceva vreme in urma. are deja 4 lastari laterali:


Mihail, pe Vernil o poti vedea la mine in album, la intalnirea de la Slanic, aici: http://cara.sunphoto.ro/Slanic_4_oct_2008/AUAJWVIUYEBQPSXCNZA


vernil

Sarut mana, Cara! Ai ales un moment extrem de placut, mi-a facut mare placere sa-i impodobesc parul Penelopei cu flori de fucsii ... Pot sa plang putin  >:(

cara

Quote from: myky on April 13, 2009, 08:45:57 AM
deci esti constienta ca ti-ai ratat cariera? :D
cadru didactic trebuia sa scrie pe tine!
fara gluma, ai o rabdare, nene!

darling, e o placere dar si o datorie morala sa explic, pentru ca si mie mi s-a explicat pe intelesul meu. (nu vreau sa patesc ca in pilda aia biblica cu datornicul... ;D)


Quote from: Vernil on April 13, 2009, 08:57:05 AM
Sarut mana, Cara! Ai ales un moment extrem de placut, mi-a facut mare placere sa-i impodobesc parul Penelopei cu flori de fucsii ... Pot sa plang putin  >:(

sa nu plangi, bre!  ;D

vernil

Multumesc, Cara! Daca nu se sterge topicul Pelargonium, ramane si poza mea aici, in amintirea mushuroiului.

cara

mai tre' indeplinita o conditie: sa nu schimb eu numele albumului, ca sa devina invalid link-ul!  ;) ;) ;D ;D

vernil

Bre, cum mi-o fi norocul! Eu vreau sa fiu prietena cu toata lumea de pe mushuroi, Dumnezeu mi-e martor ca sunt fata buna la suflet. Pana si Corcodel a recunoscut asta!
Daca nu era topicul de muscate, mai puneam o poza de-a lui Splash, este mai frumos ca ieri. Petalele s-au ondulat si mai mult spre exterior, privite din profil, petalele crinului seamana cu spatele arcuit al unei femei tinere  :D

myky

Quote from: cara on April 13, 2009, 08:59:41 AM
Quote from: myky on April 13, 2009, 08:45:57 AM
deci esti constienta ca ti-ai ratat cariera? :D
cadru didactic trebuia sa scrie pe tine!
fara gluma, ai o rabdare, nene!

darling, e o placere dar si o datorie morala sa explic, pentru ca si mie mi s-a explicat pe intelesul meu. (nu vreau sa patesc ca in pilda aia biblica cu datornicul... ;D)


Quote from: Vernil on April 13, 2009, 08:57:05 AM
Sarut mana, Cara! Ai ales un moment extrem de placut, mi-a facut mare placere sa-i impodobesc parul Penelopei cu flori de fucsii ... Pot sa plang putin  >:(

sa nu plangi, bre!  ;D

deci, io te admiram, nu faceam misto. :-*

cara

Quote from: myky on April 13, 2009, 09:11:30 AM
deci, io te admiram, nu faceam misto. :-*


deci io am inteles asta!  :-*


ozimandias

Quote from: cara on April 13, 2009, 09:04:18 AM
mai tre' indeplinita o conditie: sa nu schimb eu numele albumului, ca sa devina invalid link-ul!  ;) ;) ;D ;D
Deci avem album al mushuroiului.
Avem topic de poze si amintiri despre intalniri.
Avem tot ce ne trebuie.

Topicul acesta unde iout (si cara  ;)) dau informatii pretioase ar trebui crutat de off-topicuri.
Parerea mea, desi nu sunt din localitate (cu ionut si cu cara)

Codruta

Cara, nu te specializezi si in trandafirii (pe care ii am eu ;D) si sa pui, la topicul respectiv, niste poze la fel de explicite despre taierea lor? :D

vernil

Quote from: ozimandias on April 13, 2009, 09:56:58 AM
Quote from: cara on April 13, 2009, 09:04:18 AM
mai tre' indeplinita o conditie: sa nu schimb eu numele albumului, ca sa devina invalid link-ul!  ;) ;) ;D ;D
Deci avem album al mushuroiului.
Avem topic de poze si amintiri despre intalniri.
Avem tot ce ne trebuie.

Topicul acesta unde iout (si cara  ;)) dau informatii pretioase ar trebui crutat de off-topicuri.
Parerea mea, desi nu sunt din localitate (cu ionut si cu cara)

Draga Ozi, amabila ca intotdeauna. Ai perfecta dreptate, Cara si Ionut dau pretioase informatii, vernil doar face plangeri ... Si la topicul de albume ai dreptate, exista album al mushuroiului, dar vernil nu a fost inclusa acolo, chiar daca a participat si ea la intalnirile mushuroiului. Ai vreo idee oare ce s-a intamplat ? S-au pierdut pozele cu mine ?
Cara, un om din multimea de oameni, mi-a trimis o poza, sa am si eu o amintire, chiar daca ma face sa plang. Ca am plans cum nu ai vrea sa stii!