Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Pene, daca-ti prisosesc niste butasi de la mscata trandfiras adu-mi si mie la Slanic, te rog!  :-*

penelopa


gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Pene, butasul de trandafirasha pe care mi l-ai dat la Peris s-a dus  :-[. Asa ca daca tot te-ai gandit sa aduci mai pune unul  ::).
Eu n-am decat o datorie, din cate stiu, hoya thomsonii pentru Gabi. Daca am mai promis ceva ziceti, ca e valabil si la mine ce o scris Mada inainte  ;D

einsteinitza

Are cineva muscata romaneasca,adica zonale,roz,dar roz,nu piersiciu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

 Ce inseamna la tine piersiciu? Roz-somon?

penelopa

Şi eu m-am contrazis cu Gabi vis-a-vis de culoarea asta la muşcate: eu îi zic roz iar ei îi zice... portocaliu  ???

georgette

Quote from: einsteinitza on September 24, 2008, 09:22:24 AM
Are cineva muscata romaneasca,adica zonale,roz,dar roz,nu piersiciu?
Te ai uitat in albumul meu?? eu am ceva roz,vezi daca ti place

einsteinitza

Georgette,te rog adumi si mie ceva butasi din muscata floare de mar si,daca poti,din cercelusii alb si roz.Multumesc,
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

georgette

Quote from: einsteinitza on September 24, 2008, 12:49:04 PM
Georgette,te rog adumi si mie ceva butasi din muscata floare de mar si,daca poti,din cercelusii alb si roz.Multumesc,
Muscata iti aduc! ,cercelusii raman pt la primavara ..au 20 cm si sint neramificati! Ii duc la serv la o colega in birou unde "cazam" iarna toate florile din cladire si le merge ff bien..asa poate il salvez si eu! Daca reuseste experimentul iti trimit..iar eu am sa i aduc in fiecare iarna la ..servici!(mai stii..poate le e draga munca,nu sa stea degeaba cum ii tin eu acasa,ca pe bijuterii!!! ;) :D)

einsteinitza

Multumesc mult ne.Eu.Sa stii ca da,le place cu tine.Eu duc in fiecare an vara orhideele la Slanic,le tin afara in curte si toamna le aduc acasa.Le merge bine,deja au tije florale.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ce interesant!!! Sa-mi amintesc sa-mi arati unde ai tinut orhideele.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Le tin unde nu bate soarele.Pe Phale le tin in iarba langa cuptor,iar pe celelalte atarnate in visin.E drept ca mai patesc cate ceva cand e furtuna,adica am avut cateva daramate si s-au ciufulit putin,dar in Bucuresti n-ar avea sanse nu are cine sa le ude,iar eu am observat ca Phale sunt ca buruienile,nu le pasa de nimic daca au gauri multe in ghiveci sa nu putrezeasca. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Precis la anul asa o sa fac si eu,ca tare m-am mai chinuit cu ele peste vara in casa;si sa aiba lumina,si soarele sa nu le vada...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Fara grija,iar ploaia care oricum e mai frecventa la Slanic le-a placut mult,le spala si pe frunze,au stat grozav si nu le-am avut grija.Acum cu sistemul de udare aveau si baita in fiecare dimineata,ca le-am pus in zona cu aspersoare,sa le placa.nu la picurari. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Nicol Caloian

Quote from: einsteinitza on September 24, 2008, 09:22:24 AM
Are cineva muscata romaneasca,adica zonale,roz,dar roz,nu piersiciu?
Asa ceva ti-ar placea?

[attachment deleted by admin]

Nicol Caloian

Si zonale:

[attachment deleted by admin]

Nicol Caloian

Si roz, dar nu culoare uniforma

[attachment deleted by admin]

Johana

Superbe muscate ai Nicol! Sa-ti traiasca!

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

 Nicol vreau si eu un lastaras din cea roz in 2 culori  :-*

Nicol Caloian


gabriela jalba

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

stefana

Am si eu o problema cu muscata mea. Tip Indrusaim ( multumesc Myosotis  :-*)cf poza:
 

Adica din aceea mirositoare  ;D.
A crescut pe balconul de la servici, cam dezlanata, in bataia vantului. N-am avut curaj sa o fasonez, pentru ca sora ei, fasonata anul trecut, s-a uscat. Si n-as vrea sa o pierd si pe asta. Dar a inceput sa bata un fel de vantoasa rece si o face ferfenita, daca o las in continuare pe balcon.
In concluzie ce ii fac? Pot taia butasi acum? Ii pun direct in pamant?
Nu ii trec la oferta, pentru ca altii, taiati primavara sau vara pusi in pamant, s-au uscat, fara sa inradacineze nik.

larisa

Nu o tunde acum ,nu inradacineaza ,am patit si eu cu una tot toamna ,nici butasi n-am prins si aia mare sa dus ,mi-am adus lastari in primavara de la servici ,si de atunci nu am mai umblat la ea toamna sau iarna ,am lasat-o copacel