Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

Loredana06

Fetelor, dar noi de banala muscata nu vorbim? Infloreste toata vara in draci si o intalnim aproape in orice balcon, terasa sau gradina.






gabriela jalba

Doamne!!si ce le mai iubesc!!!! Ce-or fi facind dragele mele acsa ,ca-s afara de la inceput de aprilie si au trecut atitea zile si nopti foarte friguroase peste ele??? Aveam atit de multe feluri...si vad aici niste muscate!!!! de mi se scurg ochii...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Iti place vre-una de la mine? Cere si ti se va da.

penelopa

Si io`s lesinata dupa toate "muscatile"!
Tocmai am deposedat-o pe Aricica de cateva exemplare iar Gabi mi-a adus una alba, rustica,  la clonat. Si 2 butasi de curgatoare... grena.
Cand vor inflori le fac poze si ce n-am,  iti cer eu Lore daca tot  evorba de ... dat!

Loredana06

E frumoasa foc, Aricica. Daca e curgatoare am. Daca e dintr-aia normala, as vrea si eu.

Gabi, cum inmultesti tu muscatele? Eu le trantesc direct in pamant pe astea normale. Dar cu cele curgatoare ce sa fac?

penelopa

La fel.  Tranteste-le`n pamant!

Loredana06

Pamant simplu sau amestecat cu nisip?

Loredana06

Pai daca e erectus, te rog sa ma treci si pe mine pe lista cu un butas.
Vrei la schimb Erectus portocalie?

larisa

Aricica ,de unde ai luat muscata trandafir? e din tara sau din exterior?

Loredana06

Sa-mi dai adresa (PM)  si cand ii trece pe un lastar floarea, il tai si-ti trimit.

Loredana06

In max. 10 zile. Oricum vreau sa o tund. E mare rau si deshirata. Dar infloreste tot anul. Inclusiv iarna.

Aricica

La dorinta unora dintre voi, am deschis si acest topic.
Puteti posta aici nelamuririle voastre in legatura cu aceasta planta, intrebarile la care nu ati gasit inca raspuns si... de ce nu, poze cu frumoase voastre muscate.


Loredana06


gabriela jalba

Muscata,cred, ca e una din cele mai vechi plante de apartamen ale romanului! Mi-amintesca de bunica care-mi povestea de muscatele strabunicii,de trandafirii,crinii si lacramioarele din gradina...Prin toate satucele in tara ai sa vezi muscate ( geranium?..,pelargonium...??)  Hai sa lasam " muscata din ferestra..." sa ramina muscata! Nu vreti ca topicul sa poarte numai numele MUSCATA ? Care o simti nevoia sa faca precizarea ca e una sau alta,sa o fac atunci. M-am uitat la citeva poze pe google,...sint atit de"identice" unele,ca esti in dubiu total!!! Lasam topicul asta Muscata???  sau mai creem unul : Geranium(muscata) si ne chinuim sa identificam ce avem ca sa le plasam unde trebuie ( si sigur o sa le incurcam)??!!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

myky

sincer si mie mi se pare pretentios cand incepem cu denumiri stiintifice, familie, gen, specie, subspecie, cultivar si alte bazaconii, nu spun ca uneori nu sunt necesare dar nu la tot pasul

simonaelena

Quote from: myky on May 13, 2007, 01:46:01 PM
sincer si mie mi se pare pretentios cand incepem cu denumiri stiintifice, familie, gen, specie, subspecie, cultivar si alte bazaconii, nu spun ca uneori nu sunt necesare dar nu la tot pasul
Uneori aceste denumiri ne ajuta sa facem diferenta intre 2 plante cu denumire populara similara.
Ati vazut discutia despre vinca....

larisa

Mi-a inflorit si mie muscata ciclam,celelalte sunt pline de boboci.Abia astept sa-mi schimb telefonul sa pot face poze

Loredana06

Uite cateva victime de la mine din terasa:






gabriela jalba

Frumoaaseee foc!!! mincale-ar mama!!!Sa creasca maaaari si sa faca pui. Sa ai grija sa le ciupeste ca sa ramifice.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06


penelopa

Dau si eu cu banu` Lore! Fa-mi si mie dedicatia  :)

Loredana06

Ti-o dedic si tie Pene!!!!!

gabriela jalba

Lore,iti multumesc!!! iti vine sa-ti lipesti obrazul de ea cit de catifelata pare!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Loredana06

Nu pare gabi, chiar este!!!