Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

Shalymar

einsteinitza  nu stiu daca e vb de slanic moldova sau cel de prahova, insa da-mi pm cu adresa ta si luni iti trimit colet cu cate un lastar din tot ce am eu la muscate, arunca o privire in subalbumul de muscate sa vezi la ce sa te astepti! ;) :-*

einsteinitza

Multumesc mult de tot.E vorba de Slanic Prahova.Tu nu vrei sa participi la intalnire? Va fi frumos si vine multa lume iar eu am trei gradini de unde poti lua ce vrei ;)
Sunt foarte frumoase toate ale tale!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Shalymar

Parca nu mi-ar strica si mie acolo o mica excursie dar in ce data, unde  anume(aici cer adresa exacta), la mine e problema de sambata ca lucrez, dar daca e duminica il scot pe al meu sot la o plimbarica pana la tine einsteinitza , ca sa iti jumulesc olecuta gradinitele acelea superbe! ;D ;) :-*

Fleurf

 Intalnirea e in week-end-ul viitor. Si eu tot duminica o sa vin.

einsteinitza

Intalnirea incepe vineri si se termina duminica.In acest interval veniti cand vreti. :)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Poti veni de sambata seara si sa rama pana duminica,cu sotul.Citeste amanunte la Intalniri forumisti
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Shalymar

Mai, eu ma invart de vreo juma de ora pe forum si nu gasesc detaliile, unde e postul asta cu intalniri forumisti?
:'( ca parca sunt o curca beata, abia scapai de la servici si nu stiu unde sa ma uit!


Shalymar

Multumesc Stefana, nu sunt blonda de la mama, sunt blonda de la ... mine putere, cred ca sunt cam obosita, dar bag acu o cafea si sunt ca proaspat scoasa din cutie! ;D

ELA

cristiana,acum am citit mesajul; lastarul face bine pe jumatate,adica incepuse sa se usuce dar i-am taiat varful si l-am pus in pamant,acum astept

Codruta

Stiti sa-mi spuneti cate ceva despre Pelargonium Citrosa? Nu stiu cum se numeste romaneste dar traducerea din olandeza ar fi geranium lamaie. Nu am gasit nimic in romaneste pe google. Se gaseste aceasta planta in Romania?

ELA

la noi e ceva in genul asta - i se spune indrusaim -  si chiar miroase a lamaie! dar face si floricele....

AngelEyes

A avut si mama mea una..miroseau frunzele foarte frumos.Iarna o tinea pe balconul inchis alaturi de restul muscatelor si intr-o iarna a murit   :( De atunci n-am mai vazut nicaieri ...

ELA

mama mea cred ca mai are indrusaim( s-o intreb ),sunt doritori?

vickylucia


AngelEyes


ELA

bine,cand ma duc la ea ii jumulesc floarea(sper sa o mai aiba);va anunt eu

AngelEyes


Codruta

Quote from: ELA on May 17, 2008, 08:31:02 PM
la noi e ceva in genul asta - i se spune indrusaim -  si chiar miroase a lamaie! dar face si floricele....

Da, cica face floricele mici si roz. Eu eram curioasa daca are nevoie de aceleasi conditii ca si muscatele clasice si daca se poate inmulti la fel, prin butasi. Este planta perena? Eu sunt cam derutata ca astia de aici vorbesc de muscate ca de plante anuale. Asa si sunt pentru majoritatea pentru ca ei nu-si bat capul cu ele iarna; cumpara primavara altele.
Am vazut ca vor avea saptamana viitoare intr-un magazin si doresc sa-mi cumpar dar eram curioasa daca se gaseste si in Romania pentru ca i-as lua mamei mele. Nu stiu cat e de adevarat dar in pliant scrie ca "tine tantarii la distanta" si ea sufera rau din cauza lor.
Daca ziceti ca se inmulteste prin butasire atunci voi incerca si eu.

ELA

Codruta, se inmulteste ca o muscata obisnuita,din butasi si este perena;daca vrei ii pot trimite eu mamei tale un butas dar sa mai astepti putin sa merg la mama sa aduc

Codruta

Multumesc Ela.
Eu miercuri ma duc sa-mi cumpar si voi pune imediat butasi. Iti spun daca am reusit si daca nu atunci te voi ruga sa pui tu pentru mama mea.

sicamin

Codruta daca e vorba despre aceasta muscata din poza,pot sa-i trimit si eu la mama ta . Am pus lastari in apa si au deja radacini.
http://s68.photobucket.com/albums/i9/mnescun/?action=view&current=P9300436.jpg

stefana

Sica, unde o tii? In aer liber, la lumina?
Planta mea sta pe pervaz, in interior (balconul este pliiin cu altele) si este mult mai deshirata  :-[

sicamin

Stefana ,eu o tin pe balcon ,pe um raft mai sus ca ajung mai greu la ia. O ud cam de 2 ori pe saptamana ,dar bine.Pe acelasi raft am si hoya plina cu flori iar sthephanotisul a facut mai multi lastari noi. (asta pentru ca mai uit de ele si le ud mai rar).Au lumina destula dar soare doar un pic dimineata.

Codruta

Asa arata si muscata din pliant. Multumesc pentru oferta dar poate reusesc eu ca sa nu fiti voi nevoite sa trimiteti pachet. Daca nu, voi apela la voi.