Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

Reli tu sa stii ca Sanda are dreptate
na eu am ceva muscate nu les tiu numarul dar in iarna am fost la o pensiune si avea d-na de acolo niste muscate inflorite si mam constatat eu ca are citeva pe care nu le am asa ca am ciordit citeva crecute si sa-u prins super fain mai tare decit ale mele car ele pun pentru siguranta ca nu imi moare peste an muscata

sandaveturia

Mie mi le.a prins inghetul anul trecut pe terasa la casuta de vacanta , intr.o noapte s.au dus toate.Nu puteam astepta primavara sa cumpar atatea, asa ca am prins un lastar de aici, unul de colo....Inca inmultesc la ele.

reli

Pana la urma am cumparat cateva muscate, si am primit si cativa lastari asa ca am rezolvat problema muscatelor.Multumesc de sfat.Ieri am fost intr-o sera mare cu muscate si am fost singura in sera de mi-am ales florile dar nu am avut curajul sa i-au cativa lastari.

geodezia

la ce sere ai fost vinde-ne pontul si ce muscate ai luat
nu ai facut si tu poze sa le vedem si noi ?

reli

la noi in sat sunt 2 sere mari unde  au petuni, begonii, muscate...Am luat muscate semicurgatoare, inca nu le-am facut poze dupa ce se deschid boboci mai bine o sa le fac poze ca sa se vada nuanta

geodezia

ioi pau na sa faci poze poate cumparam si noi de acolo   +ham +ham +ham
tu de unde esti?

reli

Eu sunt din com.Viisoara, jud.Cluj

geodezia

e bine de stiut
acolo la voi sunt oameni tare harnici ... :-bd :-bd :-bd
am gasit ceva de Ferecz Levente pe net ?

reli

are una dintre sere, nu am fost decand a modernizat-o, cea la care am fost eu era mai mare, dar acum nu mai stiu

reli

caut muscata galbena, daca are cineva sa imi de-a si mie un lastar
Acestea sunt muscatele mele http://raurelya.sunphoto.ro/Muscate, nu sunt multe acum incerc sa mai prind cateva

gabriela jalba

Stai linistita ca nu merita. Noi am luat plasa cu galbenul. Nu sint galbene. Is un alb cu o tenta f usoara de  cloarea untului. Reclama minte !!!!Cred ca ai vazut la Bakker. Eu am luat de la ei delosperma rosie - care a fost mov, muscata galbena - an alb ca untul f proaspat si crizantema rosie care a fost maro roscat.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

reli

Am vazut pe sunphoto vinde cineva cu  25 de lei dar nu dau atata pe ea, m-am gandit ca poate are cineva lastar. Dar daca zici ca nu merita cred ca nu mai caut, daca gasesc la cineva intamplator un lastar nu zic nu

gabriela jalba

Are si poze la muscata galbena? Da un link, sa vad si eu.  Si...da !!!! 25 de lei e mult !!!! O mai fi si numai lastar...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

reli

uite aici http://mara94.sunphoto.ro/0_VANZARE_2014_MUSCATE__LA_COMANDA/96522037, a cumparat o doamna de la ea si acum ii este imbobocita daca o sa puna poze o sa pun linkul


einsteinitza

Nu stiu nimic de va zatoarea asta si de muscate, insa ai mare grija! Vad ca cinde seminte de trandafiri mai multe culori, aiureli mincinoase! Cel putin in cazul trandafirilor, e o mare mare plasa!nu exista asa ceva, si trandafirii nu cresc din seminte, ma refer la soiuri! Atentie!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

reli

de cumparat nu cumpar, nu imi permit sa dau 25 lei/muscata

einsteinitza

Si daca voiai, nu stiu cat de serioasa e persoana, avand in vedere ca vinde seminte de trandafiri anumite soiuri! probabil multi si-au luat plasa ! Acelasi lucru s-ar putea sa fie si la muscate. Pe mine ma scoate din sarite excrocheria asta grosolana. >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

....si seminte de orhidee,.... =))
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Da, si seminte de orhidee, nici nu observasem, m-a uimit bazaconia cu semintelel de trandafiri! teparii astia ar trebui alungati de pe sunphoto!
cred ca trebuie sa deschidem un topic de furnizori neseriosi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

reli

acum mi-a spus d-na care a cumparat de la ea muscata galbena ca defapt este alba iar semintele de  muscate cumparate de la ea din 10 doar 2 au incoltit, i-a scriu despre situatie si i-a raspuns ca asa a primit lotul si ea era dezamagita , o sa i-a legatura cu furnizorul si i-a promis ca o sa rezolve problema

einsteinitza

Da, sunt convinsa ca o sa rezolve problema!  =)) Oare o rezolva si pe cea cu macesii din semintele de trandafiri curcubeu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

na anu asta am si eu  muscate englezesti  nu stiu ce le-am facut dar arata bine

gabriela jalba

Oooooffff  !!!!! Le-am pierdut pe toate  :'( . Fiindca astea zonale sa-u pastrat bine peste iarna, si acum is pline de floare, nu mi-am mai refacut lotul de englezoice.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

 =)) =)) =))
pai la mine e primul an cind reusesc sa mi se prinda 
cumpar in fiecare an citeva dar dupa ce le mut in vase supravietuiesc o luna dupa care mor mi-au dat si acum coltu vreo 2 dar au ramas vreo 8
mi-a dat coltu si una luata de la gommer
e dar cine se invata minte .
.Gabriela 61 de la tg jiu mi-a dat una acum vreo 3 ani care mi-a trecut iarna in primul an s-a facut pomisor al 2 lea an dar se lungise ca latila asa ca am tuns-o si am prepus peste tot lastari asa ca anul asta surpiza am trecut iarna cu 2 lastari frumosi foc  ceace m-a incurajat si am luat in aprilie aceste frumuseti de la petrosani cind m-am intors  de la inmormintarea lui Sica
ce am observat la ele este sa nu le apuce caldura ca  se duc pina incep sa se dezvolte
de asta cred ca am reusit anu asta sa le prind si sa se faca asa frumoase ca a fost vremea asa cum a fost mai rece
ce am cumparat cind s-a pus caldura mortua este