Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

paraschivvvv

Fordel se poate da cu orice insecticid contra afidelor;din cauza pozitiei in sera improvizataside aici imposibilitatea udarii regulate a muscatelor ,am pierdut 2 muscate curgatoare;tributul perioadei de iarna;sper sa fie singurele

penelopa

Cred că e vorba de detergentul acela cu alcool de şters geamurile.
Ştii că s-ar putea să ai dreptate, GetaV?  Am să aplic şi eu metoda .

einsteinitza

Pene, oare orice marca? Sa nu fac o prostie. Am o orhidee care a fost asa din magazin, ma tot lupt cu betigasele si tare ma tem ca vor trece si la celelalte.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Păi, Es, mai bine sacrifici orhideea păduchioasă decât să năvălească lighioanele şi la alte plante. ;D

einsteinitza

Nope! Chiar crezi ca trebuie sa arunc o planta la gunoi?  :o :oE superba, si inflorita, deci n-am inima de asa ceva. Trebuie sa gasesc eu ceva. Astept sa intre Geta sa ma lumineze ce marca de spalator de geamuri sa achizitionez.Sa nu fac vreo boacana sa le omor pe toate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Zicea Vikcelmic ceva de Mospilan, se gaseste la magazine specializate, sau unde?

BoboROM



Contra afidelor puteti incerca o solutie mai naturista si mai sigura:

La o sticla de 1 litru de apa puneti 3 lingurite de sapun lichid de vase (gen PUR).

Agitati sticla si puneti solutia in pulverizator si stropiti bine planta in baie. Repetati dupa 7 zile.
Afidele mor garantat si plantele nu au nimic.

Cu testosii e mai greu. Cred ca luati manual este cea mai buna solutie, evetual cu un disk de demachiat, inmuiat in apa cu sapun.

La solutia de spalat geamuri nu stii ce este in ea si risti sa decedeze plantele...




stefana

Quote from: einsteinitza on January 11, 2011, 09:36:53 AM
Pene, oare orice marca? Sa nu fac o prostie.
Eu as folosi un mic recipient de pulverizat (am de toate dimensiunile, de la 50 ml pana la 1 l ;D ) cu spirt medicinal nediluat. Ca solutiile pentru geamuri mai au si parfum.

einsteinitza

Mai spun odata-am lanosi, nu altceva. Nu am cum sa ii iau manual.Intra intre frunze si in mijloc si n-am cum sa ajung acolo.Mereu ii curat cu batul cu spirt.Dar reapar.M-am saturat. Cu Mospilan si altele nu merge, tot reapar.Probabil nu ajunge acolo la ei.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Quote from: stefana on January 11, 2011, 12:20:27 PM
Eu as folosi un mic recipient de pulverizat (am de toate dimensiunile, de la 50 ml pana la 1 l ;D ) cu spirt medicinal nediluat. Ca solutiile pentru geamuri mai au si parfum.

Moarte sigura. Trebuie sa diluezi spirtul, macar 1:1 cu apa, sau chiar mai mult pentru plante mai sensibile.


BoboROM

Quote from: einsteinitza on January 11, 2011, 12:23:45 PM
Mai spun odata-am lanosi, nu altceva. Nu am cum sa ii iau manual.Intra intre frunze si in mijloc si n-am cum sa ajung acolo.Mereu ii curat cu batul cu spirt.Dar reapar.M-am saturat. Cu Mospilan si altele nu merge, tot reapar.Probabil nu ajunge acolo la ei.

Din ce am auzit cele mai bune remedii sunt apa de tutun si respectiv ulei mineral (care nu este suportat de toate plantele).

Cu apa de tutun am incercat si pare sa dea rezultate, daca repeti la 7-10 zile tratamentul.

stefana

Quote from: BoboROM on January 11, 2011, 12:24:45 PM
Moarte sigura. Trebuie sa diluezi spirtul, macar 1:1 cu apa, sau chiar mai mult pentru plante mai sensibile.
De ce spui asta? Doar este alcool nu acid  ::)
Iar apa de tutun nu cred ca afecteaza lanosii.
Es, o chimicala-insecticid bun este Confidorul (Energy sau Oil).

BoboROM

Quote from: stefana on January 11, 2011, 12:43:17 PM
Quote from: BoboROM on January 11, 2011, 12:24:45 PM
Moarte sigura. Trebuie sa diluezi spirtul, macar 1:1 cu apa, sau chiar mai mult pentru plante mai sensibile.
De ce spui asta? Doar este alcool nu acid  ::)
Iar apa de tutun nu cred ca afecteaza lanosii.
Es, o chimicala-insecticid bun este Confidorul (Energy sau Oil).

Nu este acid dar tot arde nediluat ;D ;D ;D
Apa de tutun afecteaza sistemul nervos la toti daunatorii de plante.

cristinaf

Eu as zice sa incerci cu mospilan, dar sa-i creezi plantei un mediu aproximativ inchis dupa ce o stropesti. Ma gandeam la un sac din acela transparent, care sa vina peste, pentru ca floarea sa ramana intr-un mediu din care insecticidul sa nu se evapore imediat.
Cand se stropeste in solar contra daunatorilor, rezultatele sunt mult mai bune daca se inchid aerisirile pentru o zi. Cred ca ar putea fi bine asa si pentru flori.

einsteinitza

Deci Confidor in mediu inchis.Bune idei. Sau aoa de tutun cu sapun. Hmm, sa vedem, mor ei sau eu +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Es,pina ii trece floarea,mai chinui-te cu betisoare si spirt indoit in apa. Tine-o izolata,ca lanosii migreaza. Diavolii astia dorm intre radacinile plantei si de asta tot iti apar. Dupa aia,scoate planta din ghiveci si dai spalatura buna cu apa si spirt 1:1.  Dezinfectezi ghiveciul,si scoarta noua. Sau poti s-o tii fara,pulverizind-o des.
   Daca e sa dai cu insecticid,pune-o intr-un sac mare de gunoi si imbaiaz-o bine-bine,apoi leaga sacul strins si las-o vreo doua zile. Poate ai sanse.....Multi au scapat cu mospilan(eu nu;nici cu confidor oil...) Succes !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Multumesc. La mine la orhidee stau intre frunze, adica in pliul de prindere a frunzei, sau in mijloc.Acolo nu pot ajunge.Cand apar pe frunza ii sterg cu spirt, am invatat de la Stefana, dar ma exaspereaza.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: BoboROM on January 11, 2011, 12:18:22 PM


Contra afidelor puteti incerca o solutie mai naturista si mai sigura:

La o sticla de 1 litru de apa puneti 3 lingurite de sapun lichid de vase (gen PUR).

...........
Ai folosit solutia de mai sus ? Stiam ca se pun 3 picaturi de detergent la 1l de apa.
Cu spirt nediluat am stropit plantele in mai multe randuri. Nu a sucombat nici una. In schimb lanosii au reaparut.
Se poate sa fie cum zice Gabi J. Sa se inmulteasca in sol. Am observat aniul trecut, la niste cactusi si suculente, ca au aparut lanosii dupa ce le-am schimbat substratul. Am banuit ca pamantul respectiv a fost infestat.

einsteinitza

In bile nu cred, nu prea au cum, mai ales ca alea sunt umede mereu.Dar sigur nu reusesc sa sterilizez  zona unde crunzele se infasoara pe colet. Ar mai fi ideea mentinerii cat de cat a frunzelor pulverizate, fiindca stiu ca nu stau in mediu umed, dar iarna ma  cam codesc sa tin orhideele ude.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Quote from: myosotis on January 11, 2011, 11:08:47 PM
Ai folosit solutia de mai sus ? Stiam ca se pun 3 picaturi de detergent la 1l de apa.

O folosesc de 3 ani mai ales la trandafiri si in interior la ce se nimereste. Merge 100% (si este vorba de 3 lingurite la litru).

BoboROM

Quote from: einsteinitza on January 12, 2011, 07:00:50 AM
In bile nu cred, nu prea au cum, mai ales ca alea sunt umede mereu.Dar sigur nu reusesc sa sterilizez  zona unde crunzele se infasoara pe colet. Ar mai fi ideea mentinerii cat de cat a frunzelor pulverizate, fiindca stiu ca nu stau in mediu umed, dar iarna ma  cam codesc sa tin orhideele ude.

Eu zic sa incerci tot cu apa cu tutun.

penelopa

Quote from: BoboROM on January 12, 2011, 10:34:59 AM
Quote from: myosotis on January 11, 2011, 11:08:47 PM
Ai folosit solutia de mai sus ? Stiam ca se pun 3 picaturi de detergent la 1l de apa.

O folosesc de 3 ani mai ales la trandafiri si in interior la ce se nimereste. Merge 100% (si este vorba de 3 lingurite la litru).

Bobo, mă bazez pe procentul tău! ;) ... la 3 kalanchoe , dacă n-o fi prea târziu că vârfurile plantelor ocupate de lânoşi deja s-au uscat. :(

BoboROM

Quote from: penelopa on January 12, 2011, 10:39:42 AM

Bobo, mă bazez pe procentul tău! ;) ... la 3 kalanchoe , dacă n-o fi prea târziu că vârfurile plantelor ocupate de lânoşi deja s-au uscat. :(

Atentie afide nu este tot una cu lanosi!!!! La lanosi sa incerci cu apa de tutun.

einsteinitza

Eu incerc. Ma gandesc sa acopar bilele, oare conteaza daca intra in bile, ce zici Bobo?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM

Quote from: einsteinitza on January 12, 2011, 10:55:06 AM
Eu incerc. Ma gandesc sa acopar bilele, oare conteaza daca intra in bile, ce zici Bobo?

Daca incerci cu apa de tutun nu cred ca afecteaza. Daca dai cu spirt diluat sigur omoara planta daca ajunge la radacini, asa ca acopera substratul.
De asemenea nu prea imi suna bine sa pulverizezi spirt diluat pe radacinile din afara...