Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Scrie-i mosului si poate capeti
Ce mama masii.........io-s doar ajutor de mosh! :D

penelopa

Eu n-am intrare la moshi  :( ...... aşa că, apelez la "ajutoarele" lui...... în puii mei! ;D >:D

gentiana

bineeeeeeeeee
asupreste-ma si tu!
te-am bifat la pofte

Codruta

Quote from: einsteinitza on September 28, 2010, 10:11:45 AM
Ce frumoase sunt, iei lastari din ele?Sau pur si simplu mor?

Eu iau lastari dar iau degeaba. Pardon, nu degeaba ci ca sa-mi fac nervi ca nu se prind ;D

einsteinitza

Am inteles, deci nu ai conditii.Pacat, dar, nu le poti face pe toate. +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Am gasit o firma de unde pot comanda o multime de soiuri, lastari la 60 centi bucata. Nu e o avere si daca viitorul nu ar fi asa incert nici nu ar mai merita sa-mi bat capul cu lastari prinsi de mine. Pardon, incercari de prins lastari ;D Dar, pe langa vantul care sufla prin cont ;D, prinderea fiecarui lastar imi da satisfactie. Imi plac plantele cand cresc, se simt bine si infloresc dar sunt fericita cand ma uit la cate una si stiu ca e din seminte adunate de mine sau din lastari prinsi de mine. Nu exista placere fara durere :D

einsteinitza

Ai perfecta dreptate.Eu, la trandafiri,parca am si o legatura cu cei care mi i-au trimis, imi aduc aminte de ei de cate ori trec pe langa acei trandafiri.Dar cu muscatele am o lipsa de rabdare la inmultit...ceva de groaza. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Da, de legatura cu cei care mi-au trimis unele plante am si uitat dar cand ma uit la planta respectiva sigur imi amintesc de cel care a trimis-o.

adrianam

Ati bagat muscatele la iernat?
Ale mele inca sunt pe balcon, cateva sunt chiar ma frumoase ca asta-vara!

sicamin

Eu le-am bagat in garaj ,la geam si au inceput sa infloreasca mai mult decat au inflorit in vara  :D

adrianam

E bine ca au si lumina si caldura!

Codruta

Eu la-ma adus pe unele in casa dar marea majoritate sunt afara si acolo vor ramane :( nu am unde sa le pun. Cele de afara, in special cele curgatoare nu prea mai au frunze dar in schimb au multe flori. Am tot incercat sa prind lastar de la ele dar fara prea mare succes asa ca le voi pierde aproape pe toate :'(

sicamin

Pepeniera mea de muscate englezesti

doina

Wow , ce bine arata  +apl
Felicitari, Sica  !

sicamin

Multumesc Doina !
Nu mai stiu cum sa pun poze mici care se maresc ,cand faci "clic" pe ele  +ham +ham ! Au schimbat cei de la album ceva acolo si nu mai pot pune poze mici.

Codruta

Sica, esti tare harnica +apl
In pepiniera mea de muscate englezesti exista doar un lastar :D Din celelalte muscate sunt 2-3 pahare. E de ras sau de plans? :D

sicamin

Codruta ,poate nu am fost eu chiar harnica ,dar mi-a fost mila de plantuta ca o avea vecina mea in jardiniera si a rasturnato vantul de pe balcon si a spart jardiniera,asa ca a vrut sa o arunce si eu am "recuperato" :D. Am facut vreo 23 de butasi dintro singura planta,dar 3 nu s-au prins. Eu sant multumita ca voi avea la primavara muscate ,dar toate sant aceiasi culoare-bordo.

Codruta

Harnica sau nu dar mana buna sau noroc ;) la butasi sigur ai. Eu am pus doar un singur lastar din cele engelzesti si s-a prins in schimb din celelalte am pus multi lastari si nu s-au prins mai deloc. 20 lastari prinsi din 23 e foarte bine +apl

sicamin

Asa arata muscatele mele din garaj .Decamdata sant harnice si sant pline cu boboci.Cred ca le mai las putin si le raresc udatul ,sa le pun la dormit.

Codruta

Sica, oare de ce nu ai tu garajul mai aproape de casa mea? :) Nu sa vin la furat  :D doar sa le fi adus pe ale mele in vacanta la tine  ;)

adrianam

Eu aseara le-am bagat in casa si bine am facut, ca azi-dimineata erau -3gr.
Le-am tuns si am de aruncat un sac de butasi.
Kalanchoe nu a apucat sa deschida bobocii si nu stiu daca va reusi in casa.

sicamin

Codruta ,eu experimentez inca ,si nu stiu pana in primavara cum vor supravetui. Anul trecut am avut esec total ,ca le-am scos din pamant si le-am dus in demisol ,puse in cutii de carton si cu nisip la radacini. Toate au sucombat. ??? .Acum am sa le las asa in jardiniere si ghivece ,dar in garaj ,poate reusesc sa le trec peste iarna. Majoritatea muscatelor sant de la Fleur  :'(.

Codruta

Eu am dus iarna trecuta un ghiveci cu trei muscate la o prietena in garaj. Dupa cum arata pamantul primavara, cand le-am luat inapoi, cred ca nu le-a dat apa deloc. Am si uitat sa intreb. In garaj aveau putina lumina, garajul avant pe o laterala ferestre. Despre temperatura nu pot sa spun nimic sigur dar ea zicea ca merge incalzirea si in garaj. Banuiesc doar ca nu scadea (mult) sub 10 grade. Din 3 muscate 2 au supravietuit. Impreuna cu muscatele am dus si un ghiveci cu 3 fucsii. Au supravietuit toate...cand le-am vazut cum arata am fost convinsa ca s-au uscat complet. E drept ca nu au mai crescut la fel de bine ca si cu un an inainte, anul cand le-am cumparat. Acum, aceleasi fucsii sunt la mine in casa si chelesc de zor. Sa vedem cum isi vor reveni in primavara.

adrianam

Mai bine le duci din nou la prietena cu garajul. In casa la caldura nu rezista.

Codruta

Iarna trecuta au rezistat toate care au fost in casa. Iarna asta s-ar putea sa ai dreptate si sa se duca unele dintre ele. Deja au rams cateva doar bete goale. Le-as fi dus tot la ea in garaj dar nu mai are loc. E la origine garaj dar e folosit ca magazie universala. Si in timp se tot umple de chestii de genul, le vreau sau nu le mai vreau dar nu le arunc inca ;D