Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Codruţa, nu-i bai dacă nu se prinde butaşul! Eu ţi le-am admirat, pur şi simplu, nu ca să-mi dai şi mie din ele. :)
Ştii, doar, că sunt cucerită total de muşcate! ;)
ps. Am pus la prins trandafiraşul meu pentru tine. :)

Codruta

Quote from: penelopa on August 26, 2010, 11:26:37 AM
Codruţa, nu-i bai dacă nu se prinde butaşul!

Gresit. Raspunsul corect era: tin pumnii sa ti se prinda toti butasii ca sa poti sa-mi dai si mie ;D ;)
:-* pentru trandafiras.
Saptamana trecuta am pus 10 lastari de muscate curgatoare, 4 de erecte si 8 de fucsii. Genocid...toti au decedat >:(

cernica

Codruta, sunt o minunatie muscatele tale! Sa-ti traiasca si sa te bucure mereu! Nu fi suparata ca lastarii au decedat. Vei avea succes data viitoare. Eu n-am reusit niciodata sa inradacinez butasi de muscata in perioada de vara (nici in apa, nici direct in pamant). Numai toamna si primavara, prin ambele metode.

gabi_gabriella

Codruta , Sarumana !!
Eu de asta ziceam  http://codruta.sunphoto.ro/muscate_cu_nume_-_2010/20440699 ca imi place mult ,  e ca si cea de care ai zis tu ?
Sunt si la mine cateva inflorite

Codruta

Cernica, mai mare succes am primavara cu inradacinatul dar de aceea tot incerc si toamna. Am pus deja cativa la inradacinat pentru ca la mine vara a trecut, e toamna de aproape o luna ;D....daca ma uit pe geam afara si nu in calendar ;D
GG, din cea la care ai pus link-ul nu prea am de unde lua lastari acum dar incerc. Nu s-a prea ramificat. Defapt nici una din cele trandafiras nu au mai mult de 2-3 ramuri. Daca nu reusesc, pot sa comand si pentru tine in primvara...daca imi va permite bugetul sa fac comanda pentru mine ;D Ai cateva inflorite dar sunt tare frumoase.

gabi_gabriella

Codruta, stai linistita !! Daca nu ai de unde , nu chinui planta . Mai vedem la primavara ce si cum

Codruta

Nu o chinui....o regenerez :)

sicamin

Muscata mea (indrusaim) care am primito de la Stefana  +hug creste vazand cu ochii ,spre bucuria sotului meu ,ca ii place mult cum miroase frunza.
Acum am aduso inauntru si sta pe geam in bucatarie ,langa un hibi, tot de la Stefana  :D .Multumesc inca odata !

Rux

Ce frumuseti aveti voi acolo ! Superbe. Si eu am . Iata una ,mai comuna ca sa zic asa .

GetaV

Asta-i musca adevarata ,eu sunt topita dupa ele,Rux

Rux

Geta ,mersi. Mi-a mai venit inima la loc.! +rsp

einsteinitza

Si eu, astea imi plac la nebunie, si exact culoarea asta aprinsa, parca n-au egal cand sunt in jardiniera la geam.Nu le-as inlocui cu nimic
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV


paraschivvvv

In aceasta vara din cauza caldurilor si a indicelui de disconfort si pentru ca probabil am introdus in coplectia mea o muscata fromoasa  dar  care a fost bolnava si care a atacat si pe altele inegrindu-se coletul am perdute multe plante;de abia am reusit sa salvez cateva

Fleurf

Ati pus prea multa apa de aceea au murit. Umezeala mare si caldura extrema au dus la "fierberea" radacinilor. Eu nu pun apa mai des de odata la 2 zile, seara tarziu, pe toata perioada verii. Muscatele se descurca bine cu apa putina dar mor la umezeala prea mare.

IONUT

Quote from: paraschivvvv on September 21, 2010, 12:39:17 AM
inegrindu-se coletul am perdute multe plante;
Cele spuse de Fleur trebuie tinute minte,boala este produsa de agenti patogeni de sol,in principal rhizoctonia
va prezint o noua muscata,hibrid intre cele doua forme(dreapta si curgatoare) dar cam sensibila la boala mentionata mai sus,merita insa sa o aveti

einsteinitza

Ionut, ce bine arata.Parca vine primavara la tine. +apl
Eu le-am bagat in terasa, si, desi e rece si luminos, au inceput sa-si ingalbeneasca frunzele.Au flori multe, dar frunzele se usuca si se strang.Imi pare rau, aratau foarte bine. +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GetaV

Din acelasi motiv eu am tuns curgatoarelesi le-am restrans in jardiniere,deja ma pregatesc de vreme rea ,ca nu stii cand te surprinde

einsteinitza

Nu te surprinde, ca tocmai au aratat cum vine un aer ploar +hypno
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Aerul polar ar putea sa mai stea la el acasa...e plina inca gradina de culori.
Cum nu am unde sa pastrez muscate le las sa isi vada de treaba lor si unele chiar isi fac de cap http://codruta.sunphoto.ro/muscate/22172373

einsteinitza

Ce frumoase sunt, iei lastari din ele?Sau pur si simplu mor?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

 :)

gentiana

 ;)

gentiana

 ;)

penelopa

Deci, notează: una buc. lăstar din ultima muşcată. ;)