Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

geodezia

Da de unde  ca aci nu o mai undasem de 2 zile . Da am observat ca nici astora la muscate nu le e bine daca au apa multa .cred ca de-aia aristo aia e cam mica si pricajita .Am avut-o mai la umbra cu o brugmansie de ii dadeam apa si asta s-a lesiut de tot .Pina s-o vad eu cam chelise .Am mutat-o urgent in alt vas da vad ca bolinzeste . Acu veni si aia galbena de la sieberz da e amarita rau .Trebuie sa fac poza ca fac reclamatie la ea si la clematita Warzawsca Nike

penelopa

Gălbioara de Sieberz e un galben spălăcit ............. mai bine zis, un alb-gălbui. ;D  Planta are o creştere interesantă, în sensul că, frunzele de la bază se lasă în jos (fac un peţiol foarte lung) ca şi când ar vrea să curgă.

vivi23ro


geodezia

unguri smecheri .ne ia ochi cu poze frumoase .ii atentionai si pun pozele ca data trecuta le-am zis dupa o luna de levantica si cica trebuia dupa 14 zile. pai ce in 14 zile machia ce sa vezi ca nu se prind in 14 zile si pot muri si dupa 1 luna

penelopa

V-am mai pus-o şi anul trecut, coţohârlelor!!
Na, uite-o, că anul ăsta încă nu a înflorit:
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2009/YVPHGNETMIWMBKBJHBD

geodezia

imm se prefigureaza scandal pe batatura si tocmai acu vin si eu cu flori  Sa-mi tineti pumni sa nu vin miine ciufalgita si cu ochelari  de protectie naturali .Da ce culoare e Pene ca parca e alba de tot ca a mea  din vecini ?

einsteinitza

Iti tinem punii si suntem langa tine ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vivi23ro

pt mine e cam palida, am avut parca mai galbuie dar nu a rezistat , s  a umplut de linosi, muscata alba nu am deloc decit curgatoare...ar treb sa mi iau una.. si una cyclam ca nici din aia nu am

geodezia

Es sa pui ca ii iau si 10 de aia galbeni galbeni si frumosi (trandafiri ) si pot sa fie si cataratori si urcatori si coboritori numai galbeni sa fie

einsteinitza

Pai n-ai vazut pozele, ca le-am pus special pentru tine?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

PAi n-ajunsei acasa deseara la al de acasa 

einsteinitza

Pai ti-am pus poze direct pe forum, sa le vezi, ca sa nu mai fii nerabdatoare.Ma tot miram ca n-ai zis nimic.
http://www.totalmush.com/plante/index.php/topic,499.msg139741.html#msg139741
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

am bagat de seama cum multam

cernica

Ce frumoase flori aveti, fetelor! Mi-e drag sa intru aici si sa le vad pozele. Cand nu apare nimic nou, parca sunt dezamagita.
Va doresc numai flori frumoase si gingase!

geodezia

Draga Cernica uitate pe fiecare topic in parte ca ai ce invata .Din experientele fetelor .si eu care am dat rateuri si acum vad ca merg foarte bine datorita helpului cerut si acordat

cernica

Multumesc, Geodezia! Am citit "cap-coada" numai despre muscate si despre orhidee, cele doua plante ale caror particularitati de ingrijire ma preocupa. 

geodezia

aici gasesti aproape oric e si unde intimpini creutati intrebi ca sare cineva in ajutor .pe bune

vivi23ro


cernica

Fetelor, ce fac muscatele voastre pe caldura din zilele acestea? Ale mele - care sunt pe balcon - desi sunt umbrite in cursul zilei si udate putin in fiecare dimineata devreme, parca sufera. Frunzele sunt OK, dar florile se deschid fortat, fara sa se dezvolte suficient, palesc repede, iar unii boboci chiar se usuca. Ce nu fac bine?
Vivi23ro, ai o muscata deosebita. Sa-ti traiasca si sa te bucure intotdeauna!

vivi23ro

ale mele stau in soare.. sint umbrite ocazional de o alta planta...

lyana

Si ale mele stau in soare direct pana pe la ora 12 ,apoi se face umbra dar si foarte multa lumina si vad ca le place ca sunt pline de flori  ;D

geodezia

In soare dar in vasele mari ci palmierii si hibi si sunt bogate si frumoase ca este pamint si apa sa se dezvolte

vivi23ro

la mine nu stau in vase mari, ci din alea mici ca de violete

cernica

Oare este mai bine sa le ud abundent seara, iar in cursul zilei sa nu le mai umbresc? Soare au pana la amiaza, dar cu temperaturile din aceste zile in Bucuresti... arde si la ora 9.

geodezia

Vivi ti s-a prins frunza  de muscata  ? ti-am spus ca am pus si eu una pentru experienta si de atunci sta tot verde in pamint .sunt foarte curioasa daca se prinde .
si Cernica udale cind cer ele adica cind lasa frunza pleostita in jos nu le inunda ca atunci putrezeste radacina .mai bine sufera un pic de apa decit sa balteasca si sa putrezeasca