Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Si eu care ma credeam tare in muscate cu frunze deosebite!!! >:(

Ionela

Lasa, Pene, ca si tu esti tare in muscate ;) Le-am derulat deja de cateva ori cu zbirul cel mic langa mine ;)

Vivi, niciodata n-am vazut asa frunze ca la muscata ta! Stii cum o cheama?? Sunt un anti-fan muscate in pericol de a cadea in  extrema opusa:D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

vivi23ro

nu i stiu numele , ca nu ma intereseaza atita denumirea cit ,,fata,, am pus la prins un butas pt cine vrea sa facem schimb ;D

stefana

Eu am mai multe feluri de tip indrusaim (cu frunze mai mult sau mai putin dantelate). Daca te intereseaza, Vivi, cand trimit hibi, pun si butas din asta.

vivi23ro

Stefana degeaba vb (h)indusa(im) arunca si la mine niste pozee, mai am una cu alb dar altfel din aia am vazut ca ai pus poze ca ti a inflorit, si nu cred camai are rost sa facem schimb, mai am o curgatoare interesanta ca si culoare sa mi zici daca vrei, eu pina acum nu am mai vazut culoare din asta anii trecuti asa ca acum e la loc de cinste

sicamin

Stefana ,te rog daca ai un lastar de indrusaim ,muscata mirositoare,pune si pentru mine unul cand trimiti la vivi pachet.

stefana

Vivi, superbe muscate ai, curgatoarele mele sunt mai deshirate ;D. Am adunat deja destule, nu-mi mai trebuie altele :)
Asa arata frunzele de indrusaim pe care le am:
 

sicamin

Stefana ,prima este asa cum a fost a mea, ce am pierduto.Daca poti  si ai la ia un lastar ,m-as bucura mult.Cred ca si sotul meu se va bucura ,ca planta ce am avuto ,era de la soacra mea si lui ii placea mult cum mirosea.

stefana

OK, Sica. Atunci ghiveciul ala din poza este al tau. Da il trimit dupa ce se prinde hibi pentru Vivi.
Si nu-ti face griji ca raman fara  ;) , mai am o planta la fel.

sicamin

Stefana,iti multumesc mult de tot ! Nu este nici o graba ,cand se poate,ca astept.Eu muscate nu am sa-ti ofer la schimb ,dar daca doresti altceva sa-mi spui.

geodezia

incep fitoasele si la mine sa infloreasca asta e de la sieberz

vivi23ro


geodezia


einsteinitza

Foarte frumoasa, o am si eu.Mie insa floare mi se face cam saracuta, nu e asa bogata ca la cele neaose ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vivi23ro

am si eu.. asta sau cea portocalie tot cu picatele se face cit capul de copil

geodezia

Es eu am pus-o in butoiul ala cu yucca si s-a facut ditamai buruiana si e prima inflorire .am si eu din alea duble rosii care se fac  mari cit 2 pumni da am zis ca sunt comune .O sa le pun si pe alea daca zici ca sunt frumoase .mie mi sau parut astea interesante ca au culorile amestecate .

einsteinitza

Da, sunt interesante, dar parca florile ma dezamagesc ca marime.Ma asteptam la o inflorescenta normala, nu asa, dar poate sunt eu pretentioasa. Mie cel mai mult imi plac rosiile mari, normale, care infloresc toate floricelele deodata, si cele de acelasi fel roz pal.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Fetele ia ziceti-mi ati luat -o pe aia galbena first yellow ca acu imi vine si mie daca e frumoasa ? ca eu am prostit-o pe aia aristo beauty nes ce are mama ei ca nu da inainte deloc .Si am mai luat una cind fusei in marea incercare la Cluj cam ca Avenida mosaic .Si mai ziceti-mi ceva muscatelor am impresia ca le place la lumina in plin soare ca la mine ce e la umbra nu merge bine deloc ? Asa e la soare nu la umbra ?

einsteinitza

Anunt ca muscatele suedeze au dat cate o frunzulita noua. Pentru ca m-am gandit ca poate nu voi putea sa stau sa le bibilesc la ghiveci, ca mereu sunt plecata, le-am pus in gradina in stratul de salata :D :D :D
Si se simt foarte bine :D :D
Asa ca , prin toamna probabil, voi putea dona vreun butasel
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

eu prima da stii ce e curios la aia de la mine din album ca in catalogul lor ii zice muscata avenida mosaic red si mie mi se facu roz toata ziua .Nu stiu ce are rozul asta de trage la mine ca mie nu prea imi place de cind ma inunda.vreau trandafiri galbeni imi ies galbeni(si asta de 10 ani) vreau muscate mosaic red ies roz .Offfff

einsteinitza

Pai si la mine aia e roz cu cativa stropi mai aprinsi.
Lasa ca trandafiri galbeni iti dau eu sa te saturi ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Geodezia, ai scos muscata roz ucigasa la inaintare :D :D :D Eu mor dupa rozuri, ca si fiica-mea :D :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

geodezia

Asa asa voi si Rontzi a mea ca ea si acu la 19 ani ii place roz .Cind mai cumpar cite o floare ma intreaba daca e roz .Mi s-a acrit de roz nu vezi ca pina si petuniile cind se deschid sunt roz  e da acu ata e

vivi23ro

cum e e roza cu stopi e si portocalie, amu nu e inflorita

penelopa

Tu, Geodezia, tu nebuno!!! Da' ce te-ai şmecherit cu pozele astea  :D. Le turnaşi o găleată de apă în cap la muşcate ca să dea bine la pozat. ::)