Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

DanaT

Ca romanul de 1 mai... la mare...

einsteinitza

Precum vad, sunteti mai mult, e frumos de 1 mai la mare, e drept.
Parca e prima zi cu miros de vara. ;)
Va doresc caldura maxima.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Dana, vezi ca la noi in piata este o florarie cu niste muscate si fucsii splendide! Responsabila aduce si la comanda ce iti doresti, fara taxa. Are si muscate curgatoare.

vivi23ro

asa e culoarea la muscata portocalie sau asa iese poza? ::)

DanaT

Vernil, stiu unde sunt muscatele in piata la Minis. Dar numai daca apare vreo ciudatenie de culoare mai iau, si asa mama are foarte multe muscate, ca le-a tot inmultit. Pe cele normale vara le si muta in gradina si se fac astea niste tufane....

Vivi, pozele reproduc destul de bine culorile pe care le aveau florile in realitate. Fotografiile au fost facute in lumina naturala puternica, nu am avut nevoie de blit sau altceva care sa denatureze culorile.

vernil

Ce bine ca stii locatia ! Eu i-am propus doamnei sa lase farfuriile pe timpul verii ... sa se ocupe doar de flori ...

einsteinitza

Myo, le pune mama ta in pamant?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: myosotis on April 28, 2010, 09:11:00 AM
Quote from: penelopa on April 28, 2010, 09:01:38 AM
Am aproape toate culorile  cunoscute de muşcate, inclusiv galben. Să mă anunţi când  vezi culori  necunoscute! ;)
Ai poze cu toate in album ? Ca poate punem de-un schimb. Englezesti (grandiflora) ai ?

Am ceva poze dar nu cu toate şi nu detaliate.
Am şi englezoaice: combinaţii de grena şi de roz. :)
Facem schimb, dacă îţi place ceva de la mine. ;)

DanaT

Es, daca pt mine era intrebarea cu pusul direct in pamantul din gradina a muscatelor. Da, mama le pune direct in pamant o parte din muscate. Iar toamna le scoate si le pune in niste vase mari si le muta in magazie (o incapere neincalzita, cu beci sub ea si geamuri cu lumina multa). Primavara se reia procesul, scos din vase, coafat, pus in pamant.
Le inmulteste foarte usor punand butasi direct in pamant. Cu un bob de ovaz infipt in butas (in partea din pamant, ovazul se infinge usor, incolteste foarte repede si prin asta ajuta mult la inradacinare).

cernica

Care sa fie explicatia faptului ca bobul de ovaz (am auzit ca si cel de grau) pus la baza butasului ajuta la inradacinare?
In legatura cu comenzile prin curier: a comandat cineva la www.sieberz.hu? Sunt seriosi?

DanaT

germineaza foarte usor. Si ofera butasului un rand de radacini mult mai repede decat si le-ar dezvolta butasul singur. Pe de alta parte ovazul este mai ascutit si poate fi introdus cu mult mai multa usurinta in tulpina butasului decat bobul de grau.

stefana

Quote from: cernica on April 30, 2010, 04:21:17 PM
Care sa fie explicatia faptului ca bobul de ovaz (am auzit ca si cel de grau) pus la baza butasului ajuta la inradacinare?
Da si la "vecin" o portie de hormoni pentru inradacinare, nu ii tine toti pentru el :D

fdana

Si  o parte din cele poposite la mine anul acesta:

Si poze mai "de grup"
 

vernil

Quote from: cernica on April 30, 2010, 04:21:17 PM
Care sa fie explicatia faptului ca bobul de ovaz (am auzit ca si cel de grau) pus la baza butasului ajuta la inradacinare?
In legatura cu comenzile prin curier: a comandat cineva la www.sieberz.hu? Sunt seriosi?

Da, au fost cativa forumisti care au facut comenzi la ei, nu am auzit pana acum sa se fi plans cineva. Uita-te la topicul de comenzi (materiale pentru gradinarit) citesti acolo mai multe detalii. Acum, zi-ne si noua cate ceva despre tine, esti un El sau o Ea ? Eu sigur sunt o Ea, ca sunt curioasa  :D

cernica

Multumesc pentru informatii, Vernil! Voi cerceta topicul respectiv.
Cernica este o EA. Ma bucur ca si Vernil este tot o EA, chiar daca suna mai mult a EL.

einsteinitza

Bun venit,Cernica-ea ;D
FDana, splendide, mai ales imi place poza 4. Ce bine ca reusiti sa le aveti asa frumoase.Eu am talent mare, la omorat muscate >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cernica

Cum le omori? De ce le omori? Ce se intampla?
Azi am cumparat si eu o muscata care mi-a placut. Trebuie sa-i fac ceva anume dupa achizitionare?

Fleurf

Cel mai usor omori muscatele cu apa  ;D Intre 2 udari pamantul trebuie sa se usuce total.

einsteinitza

Multumesc Fleur, habar n-am avut. Probabil asta fac, le ud prea mult.
In zona toata lumea are muscate superbe, si begonii, eu sunt absolut teroare.Cumar in fiecare an si nu apuca toamna.Am sa fac asa cum zici,mmmama, poate reusesc sa am si eu mucate de pe un an pe altul ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Fleurf

Muscatele suporta muuult mai bine uscaciunea decat umezeala continua. Nu se supara daca mai uit sa le uzi  :D

einsteinitza

Nu uit, din contra.Nu stiu de unde ramasesem cu impresia ca sunt dornice de umezeala ::) Bine ca m-am lamurit,in ceasul al 12 lea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Fleur are dreptate in privinta muscatelor. Petuniile iubesc umezeala si nu le place uscaciunea deloc. Poate pe astea doua le-ai incurcat tu :)

einsteinitza

Poate, ca nici cu alea nu prea merge.La alea m-am gandit ca le e prea frig. ;D :D :D :D
Adevarul e ca la plante de ghiveci sunt foarte slaba, dar ma perfectionez eu pana la urma, cu ajutorul vostru ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Quote from: Fleur on May 01, 2010, 03:46:26 PM
Muscatele suporta muuult mai bine uscaciunea decat umezeala continua. Nu se supara daca mai uit sa le uzi  :D
Dar, dacă uiţi prea mult timp să le uzi, chiar se supără şi se pleoştesc. :)

penelopa

Mi-am scos "englezoaicele" la aer şi, binenţeles că soarele le-a "sărutat" pătimaş. :(
http://penelopa.sunphoto.ro/flori_si_animale_2010/14445599