Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Ultima e superba.Asa, in degrade.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vivi23ro

sa sti ca si cea de sus e deosebita cu picatele ei.. si in plus floare se face mare cit un cap de copil, am si portocalie si roza tot cu picatele

Ionela

Cred ca traiesc in alta lume! >:( >:(  Pana acum nici n-am observat cat de frumoase pot fi muscatele!  :o :o :o
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Vivi, picatele am si eu, si e intr-adevar frumoasa. Mai am si cu frunzele in doua culori, rosie la floare. Dar trandafiriasi n-ai , din alea cu florile batute, ca niste trandafiriasi/
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vivi23ro

da mi o poza sa mi dau seama despre ce zici

vivi23ro



vivi23ro

asa ceva nu am
iar ce am eu cu frunza alba daca nu face floare nu primeste poza,


einsteinitza

Vivi, asta e, voiam sa stiu daca aia e florifera, am vrut sa comand si m-am razgandit.Credeam ca ai vreo poza.

Pene, unde le tii peste iarna de sunt asa mari?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vivi23ro

cea cu frunza cu alb am primit o nu de mult asa ca nu se pune..

Codruta

Daca cea cu frunza alba arata asa ca in aceasta poza atunci ar trebui sa faca flori  http://codruta.sunphoto.ro/muscate/NOKFINSQOOWHZTULUGA  Dupa cum se vede la mine a inflorit. Chiar si fara flori e spectaculoasa. Ciudat mi s-a parut ca planta pastrata peste iarna in camera a facut frunze cu mai mult alb.

vivi23ro

eu nu am cu asa frunze colorate dar am inteles ca ce cu alb face flori rosii

penelopa

Eu am cu alb care face flori roz (o am de la Timişoara  ;)).

Es, peste iarnă eu ţin muşcatele în vegetaţie, la lumină, în  balconul închis dar neîncălzit (las uşa întredeschisă pentru un pic de căldură)

einsteinitza

Multumesc.Am sa incerc si asa.Le pierd in fiecare an >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

kerkyra

Si eu tin iarna muscatele intr-o semivegetatie, sa-i zic asa: pe balcon inchis, neudate. Au stat asa foarte bine. Zilele trecute le-am schimbat pamantul si le-am mai adus doua surate:

penelopa

Eu le ud,  cel puţin, o dată pe lună. Altfel, pământul se usucă foarte tare iar muşcatele se ofilesc.

myosotis

Si eu, si eu ... ca si Pene  :)
Aveau in Hornbach muscate zonale cate 6 la tavite, gen rasaduri. Erau culori cunoscute, alb, corai, roz-ciclam, dar printre ele, un rosu deosebit. Toate inflorite, aratau extraordinar.

penelopa

Am aproape toate culorile  cunoscute de muşcate, inclusiv galben. Să mă anunţi când  vezi culori  necunoscute! ;)

getama

Codruta,ce frumoase sunt :o ::),parca sunt pictate frunzele...

getama

Quote from: kerkyra on April 28, 2010, 08:02:46 AM
Si eu tin iarna muscatele intr-o semivegetatie, sa-i zic asa: pe balcon inchis, neudate. Au stat asa foarte bine. Zilele trecute le-am schimbat pamantul si le-am mai adus doua surate:


am sa incerc si eu la iarna urmatoare...frumoase si la cat mai multe iti doresc :-*

myosotis

Quote from: penelopa on April 28, 2010, 09:01:38 AM
Am aproape toate culorile  cunoscute de muşcate, inclusiv galben. Să mă anunţi când  vezi culori  necunoscute! ;)
Ai poze cu toate in album ? Ca poate punem de-un schimb. Englezesti (grandiflora) ai ?

vivi23ro

galbui am avut si eu, dar nu galbene, doar ca mu facut o gramada de linosi nu a rezistat

DanaT

Pentru ca florile de pe balconul meu mai au multisor pana sa-si arate hainele de sarbatoare le prezint si aici tot pe ale mamei. Muscatele tinute intr-o incapere luminata dar neincalzita peste iarna.

stefana

Dana, intri tu rar la povesti, da' si cand intri :D ;D
Unde mergi sambata  ;) ?