Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

penelopa

Deci, soro, nu pot să cred  :o :(
Nici eu nu le-am adus în casă .......... dar, măcar nu a nins.

GetaV

Isi revin nu mor asa repede ,dar sa le tii la rece pana se dezgheata

cara

 :D :D :D

poi unde sa sa le bag la rece daca afara s-ar incalzi? in frigider?

am vreo 50 de jardiniere a cate 5 fire fiecare. nici nu se pune problema mutarii lor de pe o zi pe alta.

Codruta

Cara, unde reusesti sa pastrezi peste iarna asa de multe muscate?
Eu cred ca vreau, nu vreau devin olandeza macar la capitolul muscate ;D in sensul ca le voi trata ca plante anuale :( Nu am unde sa le pastrez pe toate peste iarna. Trist e ca desi am pus deja cativa lastari la prins nu vor sa faca radacini si majoritatea mor. Pana acum cand puneam aiurea cate un lastar de muscata se prindea (cu exceptia celor curgatoare pe care nu am reusit deloc sa le inradacinez) dar acum cand imi doresc sa se prinda cat mai multi nu se prinde nici unul.
Cel mai tare ma irita ca nu reusesc sa inradacinez fucsia...tot ce am pus la prins s-a innegrit. Si daca muscate gasesc prin magazine destul de frumoase, fucsiile trebuie sa le comand de la diverse firme.

cara

pana anul asta am fost boieroaica: vecina de langa mine pleca iarna in italia. acum a vandut casa si noii proprietari sed acasa, deci eu nu mai am unde-mi depozita jardinierele. anul asta va trebui sa le arunc...

si nush  daca la anul n-o sa am de unde investi 10 milioane sa cumpar muscate pentru toate balcoanele....  ???

penelopa

Eu am doar 6 jardiniere cu muşcate curgătoare şi tot n-am unde  le ierna. M-am gândit, însă, la varianta de a salva câte 1-2 lăstari din fiecare specie de muşcată şi restul .......... la poartă, să le ia cine vrea. Astfel, investiţia din primăvară va fi mai mică.  :)

ozimandias

Voi va vaitati?
Eu ce sa mai zic? Am cam 12 jardiniere si... si chiar nu am unde le duce. Decat la soacra-mea, in "camera de la drum", camera unde nu se intra, nu se face focul, unde se pastreaza lucrurile "bune"  ;D
Asa ca ia ganditi-va ce va fi cand voi aparea eu cu florile si-mi voi spune pretentiile  ;D. Oricum, desi pana acum nu am avut niciodata retineri sa spun ce doresc, de data asta fara sot nu am tupeu  :D Iar pe el l-am santajat: cine-ti da ciorba calda?  ;D
(pana anul trecut le tineam pe balcon fara probleme, dar acum nu mai am balcon...)

gabriela jalba

                    
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

...nu mi le-a incarcat pe toate...mai am inca vreo 7-8 in album.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Quote from: penelopa on October 15, 2009, 02:00:33 PM
Eu am doar 6 jardiniere cu muşcate curgătoare şi tot n-am unde  le ierna. M-am gândit, însă, la varianta de a salva câte 1-2 lăstari din fiecare specie de muşcată şi restul .......... la poartă, să le ia cine vrea. Astfel, investiţia din primăvară va fi mai mică.  :)

Asa m-am gandit si eu dar uite ca nu pot inradacina nimic :'( Si daca la cele curgatoare stiam ca e nevoie de o minune ca sa reusesc nu inteleg de ce nu o nimeresc acum nici cu cele erecte :( ma gandeam ca la acestea inradacinez lastari si asa voi avea si la anul cand voi fi nevoita sa le cumpar doar pe cele curgatoare.

stefana

Codruta, ai incercat si cu un stimulator de inradacinare? Eu am luat Radistim de la Indagra, tot pentru niste muscate (fac experienta, ca altadata nu am reusit :( ).

ELA

eu am reusit sa inradacinez cativa butasi, dupa mai multe incercari esuate; secretul: dupa ce am infipt lastarii in pamant, i-am udat putin  apoi f.rar si am avut surpriza sa se prinda

gabi_gabriella

Si eu ud bine pamantul cand pun lastarii si apoi i tin mai mult uscat si asa le merge bine . Ii ud cate un pic atunci cand pamantul e uscat bine .

Fleurf

Asta e secretul prinderii lor: udatul cu zgarcenie. Anul asta n-am pus niciun lastar afara de cei rupti accidental pe care i-am infipt pe unde s-a nimerit si care s-au prins aproape toti. Anul viitor nu mai intineresc nicio jardiniera ca anul asta inintinerit marea lor majoritate si cum deja m-a coplesit numarul ghivecelor....trebuie sa ma opresc  ;D
Inca nu le-am adus in casa si nu par a suferi fiindca sunt pe la geamuri sau pe laga casa si bruma care a fost intr-o dimineata nu le-a atins.

Codruta

Adevarul e ca eu am pus lastarii in apa. Asa am facut intodeuana pentru ca prefer aceasta metoda. Voi incerca sa pun si direct in pamant si sa-i tratez asa cum faceti voi.

opiadc

            Vreau sa va spun ca oamenii de pe forumul acesta ma surprind in continuare, in mod foarte , foarte placut! :D Sambata i-am scris un mesaj lui Ionut si l-am intrebat cum procedeaza el cu mscatele si fuchsiile pe care le pune la inradacinat.
         Azi , unul dintre telefoane era un nr necunoscut si la capatul celalalt al firului, o voce foarte tanara intreaba:'Opi? Sunt Ionut de pe forum!' :)
        Ionut, care are acum f mult de lucru, m-a sunat sa-mi explice cum sa pun butasii de muscate, pt ca el nu poate intra pe forum, dar mi-a citit intrebarea in notificarea din mail. ::)
       Cum el mereu ne-a oferit informatii, sunt convinsa ca se bucura ca ne poate ajuta si pe noi, asa ca ideea este ca butasii de muscate -valabil si pt fuchsii-trebuie taiati cu un cutit f ascutit pe nod sau imediat sub nod;este zona in care formeaza f usor radacini;se pun in turba amestecata cu f putin perlit;umiditatea substratului, pe o scara de la unu la 10, sa fie in jur de 4,5;temperatura, orientativ, intre 10 si 20 de grade. :)
      Eu sunt foarte incantata de informatii, sper sa va foloseasca tuturor si vreau sa ii multumesc inca o data lui Ionut!Si ii doresc 'vanzare buna' in sezonul acesta! :)

     PS Am revenit dupa ce am scos toti butasii plantati vineri si i-am taiat pe noduri! :D Am constatat ca aproape la nici unul dintre ei nu am taiat pe noduri anterior, ci tot intre ele si se pare ca este important, ca Ionut m-a intrebat daca asa am facut! ::) ::)
     Deci, doamnelor, pe la primavara o sa am pui de muscate olandeze! :D :D :D
     PPS iar vand pielea ursului din padure, dar din cate 5 cati am pus din fiecare tot se prinde ceva si ai vostri sunt! ;D ;D ;D

Codruta

Multumim Opiadc pentru ca te-ai gandit si la noi :-* Voi incerca si eu aceasta metoda.

opiadc


          Eu nu-i inteleg pe cei care pastreaza 'secretele' pt ei! Sunt oare mai fericiti daca ingradesc accesul altora la o informatie utila? ::)
         Eu personal nu cred ca-i ajuta la nimic, dar fiecare face cum crede! :D De aceea il apreciez pe Ionut atat de mult, ca ne impartaseste din cunostintele sale, pt ca am intalnit si din 'ceilalti' , care pastreaza tot ce stiu doar pt ei. ???
       Ar mai fi ceva ce nu am precizat:se pot tine butasii 12 ore parca in solutie care stimuleaza inradacinarea, dar NU e obligatoriu.Eu am Radistim, dar nu l-am mai folosit.
         Ma gandesc ca metoda aceasta ar trebui aplicata tuturor butasilor, urmand logica fireasca! asa ca m-am apucat sa tai si butasii de hibi pe noduri! ;D

simonaelena

Niciodata nu am taiat exact pe nod, de regula tai butasii imediat sub nod, pentru ca intradevar radacinile se formeaza la noduri. Nu contest metoda lui Ionut, probabil are dreptate, insa eu parca ma tem sa tai chiar pe nod.

penelopa

Şi eu, Simo, fac la fel. Cu muşcatele am cel mai  mare randament. Le tai imediat sub nod, le înfig în pământ universal (cu puţin nisip) şi .... se prind 99,9 %. Rar se întâmplă să  putrezească un butaş. Asta pentru că nu ştiam că nu trebuie să exagerez cu apa. În primele săptămâni puneam apă cât să fie mereu umed. Acum am aflat că numai la început se pune apă mai multă, după care, se udă numai când se usucă puţin pământul.

adrianam

Pentru cine nu are loc sa pastreze muscatele clasice sau ii este greu sa care jardiniere intregi!
Eu le scot din pamantul pe care l-am lasat sa se usuce cateva zile, si le pun in pungi de plastic, pe culori.
Leg punga de plastic la gura si cobor pungile in boxa, unde lumina este foarte putina iar temperatura 7-12 gr.C.

In primavara, cam prin martie (adica nu se mai anunta temperaturi nocturne sub 0 gr.C, le scot din pungi, si le plantez in ghivece temporare sau direct in jardiniere.
Dureaza ceva timp pana isi revin, pentru ca au lastari etiolati si albi, dar nu mai dau bani pe alte muscate noi.
Procentul de reusita este cam de 95%.

opiadc


                 Pai eu am zis 'pe nod sau imediat sub nod'! :D ;)

vickylucia

Eu stiu ca sub nod si taietura sa fie oblica( cu un cutit f ascutit), pt ca suprafata de prindere sa fie mai mare. Se pun butasii (care se ingroapa, doar vreo 2cm) apoi in ghivece mici ( pahare) in care se pune vreo 2cm de pamant amestecat cu perlit si apoi deasupra nisip, umed-3cm , totul se pune in minisera. Reusita este de 100%. Reteta o am de la o persoana cu multa experienta.

ozimandias

Am sa mai incerc si eu anul acesta sa mai prind.
O sa fac asa cum spuneti: cu pamant, cu perlit, cu "sub nod" si minisera... sa vad ce iese.

Am mai spus-o cred: cam acum 6-7 ani, am cersit la o doamna cativa lastari de muscata curgatoare (era singura la care vazusem iar in florarii nu gasisem neam). Apoi am gasit intr-un magazin o ramasita de muscata curgatoare, fara frunze si cu o floare uscata... Ei, acea planta am taiat-o bucati, lastarii primiti la fel si nu stiu ce naiba le-am facut ca in primavara aveam flori de muscate. De atunci niciodata nu mi s-au mai prins lastarii  ;D

stefana

Vicky, eu n-am pus niciodata la minisera butasii de muscate. De aceea sa nu fi avut succes  ???