Pelargonium (Muscata)

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:33:38 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Sunt foarte frumoase. Din experienta mea, muscatele rezista si la 0 grade. Daca se anunta frig, inveleste-le si mai lasa-le nitel afara. Daca le tai, nu patesc absolut nimic, dimpotriva, vor face lastari laterali si vor inflori mai frumos la primavara. Poti incerca sa pui lastarii in apa sau direct in pamant, insa neaparat tinuti la caldura. La ultima intalnire din Bucuresti, am luat butasii de muscate englezesti adusi de Fleurf, majoritatea au prins radacini, unii au chiar flori. Insa i-am pus in pamant si la caldura.

Fleurf

 Dupa ce se prind bine trece-i mai la racoare Vernil, ca altfel cresc prea mult si prea fragezi iar la primavara nu vor rezista scosului afara.

rox94ana

eu nu am taiat in nici un am Muscatele si primavara infloreau foarte frumos, dar poate, o data cu timpul obosesc si trebuie duse la culcare iarna.

ionut

daca au un minim de conditii,mai ales lumina,muscatele sunt frumoase si iarna

ozimandias

Tin sa va spun ca muscatele mele (le aveam de 5-6 ani pe majoritatea) au murit in subsolul blocului  :'(. A fost prea cald si nu au avut apa. Eu stiam ca iernile trecute nu le udam cate o luna, iar cand le udam le puneam cateva picaturi de apa.... Acum doua saptamani le-au fost fatale...
Si nici lastarii pusi la prins nu se simt prea bine...
:'(

vivi23ro

opiadc ai cumva si albe?nu conteaza daca s simple sau duble.. maicamea a reusit sa omoare pe cea alba pe care o luasem de la expozitie special...

gabriela jalba

Daveco,ai lastari pusi la prins de la muscata aia curgatoare ? Ma inscriu pe lista si zici cu ce sa vin la schimb la Slanic.
    S-ar parea ca la anul o sa fiu si eu subtirica tare la muscate....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Heidi

Am primit un catalog de plante din ungaria, de la www.sieberz.hu unde a aparut muscata de culoare galbena.
  :o

Fleurf

Superintersant catalogul Heidi. Pe mine ma intereseaza si petuniile alea cu flori mici dar n-am inteles nimic din ce scrie acolo  ;D E vorba de plante sau/si seminte? M-ar tenta multe de acolo. Poti sa ne dai amanunte?

Heidi

Catalogul este tradus de ei in lb romana (noutate si ptr mine). Sus, dreapta, steagul romaniei.
http://www.sieberz.hu/index.php?lang=2

einsteinitza

Heidi, dar unde au muscate?
Pentru cine se pricepe, am o muscata din Olanda cu flori rosii bordate cu alb.Imi doresc mult sa am mai multe, sa umplu jardinierele.Nu reusesc si pace sa o inmultesc.Am incercat in apa, in pamant, in nisip, nu merge.Ce sfaturi imi dati?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Nu e vremea pentru inmultit, Es. Mai asteapta pana la jumatatea lui martie, atunci o pui lastarul in pamant, la caldura, prinde instant.

Ma tenteaza cateva plante (mai ales campanula de gradina) din catalogul postat de Heidi. Ce ziceti, facem o comanda comuna ?

Fleurf

Incearcasi in perlit cu granulatie mica. Eu am obtinut rezultate f bune la orice. Muscatele eu le prind in pamant dar le ud f putin, fiindca umiditatea mare le ucide.

einsteinitza

Multumesc, asa am sa fac.Nu prea am experienta la cele de apartament.Totusi, tot ce am primit de la voi la intalnire s-a prins.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Nu , am sa incerc, dar intai astept primavara cum a zis Vernil.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Comanda minima este de 42 ron. Ma tenteaza multe din ce au acolo, mai ales plantele pentru gard viu, asa ca sigur voi face o comanda. Multumesc mult, Heidi!

Heidi

Din pacate pagina in lb.romana inca nu cuprinde toate produsele din catalogul original. Foarte multe plante nu exista in cel romanesc. Dar ... din moment ce au punct de vinzare la Oradea (din contact) si numar de telefon, nu cred ca nu ar aduce orice, daca se cere.
Muscata galbena http://www.sieberz.hu/index.php?content=11&termek_id=1817&kategoria=3#termek1817, pozitia 5.

einsteinitza

Vreau si eu vreo cateva muscate de la ei, mai vrea cineva ceva?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

vernil

Es, unde ai gasit muscatele, te rog ? Am gasit-o doar pe aceasta Geranium himalajensa, violet (Geranium himalajensa (Burces Double)) , mai sunt si altele ?


georgette

Uite aici Vernil...http://www.sieberz.hu/index.php?content=11&termek_id=791&kategoria=3#termek791
dar e in maghiara!
daca faceti comanda intru si eu cu un Papilio ,vad ca au!!

einsteinitza

Si pe mine ma tenteaza patru muscate, insa am intrat la gard viu si lucrurile sunt ciudate.In primul rand nu spun nimic de marimea plantelor, care conteaza mult, conteaza daca primesti o tufa de 15cm sau de 50cm, te scuteste de cel putin un an,  nu au nici un fel de date despre respectivele plante, iar la Picea abies-heckenfichte, adica molid, il folosesc in poza ca gard viu, ceea ce e aiurea, va trebui sa-l tii din tuns, ala vrea sa ajunga la 50m, sa-l ciopartesti asa cred ca nici nu se poate, va face o tulpina groasa si urata in timp.Nu stiu ce sa zic de seriozitatea unei astfel de firme.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Codruta

Opi, am pierdut muscata de la tine :'( La inceput parca i-a mers bine dar apoi s-a blegit. Tare cred ca e vina mea ca si alti butasi aflati in aceasi camera au patit la fel. In camera sunt in jur de 20 grade asa ca nu temperatura e de vina. Mai mult ca sigur nu le-am udat corespunzator.

opiadc


               Lasa ca o inlocuim! :D

ionut

Quote from: einsteinitza on January 12, 2009, 08:50:53 AM
iar la Picea abies-heckenfichte, adica molid, il folosesc in poza ca gard viu, ceea ce e aiurea, va trebui sa-l tii din tuns, ala vrea sa ajunga la 50m, sa-l ciopartesti asa cred ca nici nu se poate, va face o tulpina groasa si urata in timp.Nu stiu ce sa zic de seriozitatea unei astfel de firme.
daca n-ai vazut niciodata un gard viu din molid,iti spun eu ca nu e aiurea de loc,se foloseste insa in spatii mari de o parte si alta a unei alei de ex.tunderea se face pe laterale si nu se umbla la inaltime,aceasta tundere consta in indepartarea ramurilor de la baza pe masura ce arborele creste in inaltime ,arata superb are insa un mare dezavantaj,molidul dupa cum se stie are radacini trasante ,la dimensiunile apreciabile pe care le atinge si in cazul unui vant puternic te trezesti cu gardul ...pe jos

vernil

Ionut, am o intrebare la tine, printre minunatiile care le ai in sera, ai cumva muscate curgatoare?