Schlumbergera

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:22:59 AM

Previous topic - Next topic

Nicol Caloian

Mersi, Ella. Si pentru tine sanatate si sa-ti treaca repede. Pe aici a  fost o viroza urata de tot si de le nepotel am luat-o cu totii. Oricum, pana maine trebuie sa fiu in forma. Am baut ceaiuri cu lamaie multa cat pentru un regiment! Sunt bucuroasa ca mi-a scazut febra de pe la pranz, deci e de bine!  ;)

Codruta

Micute si dragute, Nicol. Cea alba e ca un ingeras :)
Va doresc multa sanatate fetelor si sa va reveniti cat mai repede!

Ella

Merci!
Eu m-am pacalit citind pe forum ca vine primavara :D m-am imbracat mai subtirel si acum stiu ca am cap, nas si gat ;D

IULIA

si niste schlumbilice:

stefana

Iulia, dar tu mai ai loc in casa aia?
Ca m-ai topit cu orhideele, sa nu mai zic si de hibiscusi, acu' am aflat de passiflore  ::)
Schlumbergerele astea nici nu ocupa loc mult, inteleg ... dar restul  ???

gabriela jalba

Iulia,scoate la inaintare si colectia ta de cactusi !!! Sa vada poporul ce frumuseti ai.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Francesca

IULIAAAAA, ce le faci draga de sunt toate inflorite acum??? :o ??? ::)

rox94ana

si a mea face flori de la Craciun in continuu.

Ella

Quote from: gabriela jalba on March 09, 2009, 10:10:35 AM
Iulia,scoate la inaintare si colectia ta de cactusi !!! Sa vada poporul ce frumuseti ai.

Mai bine nu! s-ar putea sa aiba constiinta foarte incarcata...dupa :'(

Si totusi...Iuliaaaaa, unde-s cactusii?  ;)

Chandra

..si nu numai cactusii, eu vreau si bouga :D, in special ultima achizitionata ;)...........asa avem si bouga la topic-ul schlumbergera ;D

Codruta

A inflorit in decembrie dar se pare ca si-a amintit ca a uitat o floare http://codruta.sunphoto.ro/schlumbergera/SNGNNOEVKMDIGXASYYD

doina

Frumusel si harnicel , al meu abia a facut o floare in decembrie  >:( , o sa-l dau la 'gazeta de perete'  ;D

ozimandias

Quote from: Codruta on March 16, 2009, 09:07:14 PM
A inflorit in decembrie dar se pare ca si-a amintit ca a uitat o floare http://codruta.sunphoto.ro/schlumbergera/SNGNNOEVKMDIGXASYYD
:D
Si a mea care a inflorit in noiembrie are iar boboci. Si a stat langa cuptor!  :o

doina

I-a placut acolo si cred ca i-ai dat si 'papa bun'   ;)

gabriela jalba

Cit de frumoasa a putut fi!!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Le mut si eu langa cuptor. Ale mele nu au fost asa inflorite nici cand le-am cumparat :( Au facut doar catva floricele cat sa nu ma faca de rusine ;D Ce i-ai dat sa "pape"in afara de aroma de la mancare? :D

gabi_gabriella

Ozi, frumoasa culoarea si foarte bogata in flori . Ale mele anul asta au fost cam sarace , nu stiu ce nu le-a placut .Dar poate se redreseaza pana la toamna :)

dyadin

Foarte harnice si frumoase. A mea nu a inflorit niciodata si o am de 2 ani.

Francesca

Dyadin , vezi ca poate trebuie sa mai rupi din virfuri....eu asa fac toamna si primavara incep sa dea lastari noi acolo unde am rupt.Sau poate pamintul o fi de vina...schimba-l Zic si eu....dar sunt mai multi factori la mijloc. Poate nu o lasi in acelasi loc....?

ozimandias

Quote from: ozimandias on March 16, 2009, 09:14:29 PM
:D
Si a mea care a inflorit in noiembrie are iar boboci. Si a stat langa cuptor!  :o

Uitati:

Codruta

Clar ca ii place caldura cuptorului sau aromele de fripturi :)

Claudya

si a mea este plina de boboci  ::) este rosie.dar nu a inflorit in decembrie .cica alea care le spunem craciunite se numesc si floarea Pastelui.alea cu frunze mai groase se numesc Craciunite.si infloresc la Craciun.nu prea credeam dar  e adevarat sunt care unele infloresc de pasti.A mea o fii de Pasti  ;D

Francesca

Quote from: Claudya on April 16, 2009, 11:33:03 AM
si a mea este plina de boboci  ::) este rosie.dar nu a inflorit in decembrie .cica alea care le spunem craciunite se numesc si floarea Pastelui.alea cu frunze mai groase se numesc Craciunite.si infloresc la Craciun.nu prea credeam dar  e adevarat sunt care unele infloresc de pasti.A mea o fii de Pasti  ;D

Claudya cred ca tu vorbesti de ripsi , alea cica is inflorite de Pasti.Dar vezi ca la Ozi e inflorita si schlumbi acuma deci....sa va fie infloricioase mereu. :-*

rox94ana

si Schlumbi a mea face in continuu flori de la Craciun si are si acum. ;)

Nicol Caloian

La fel si ale mele, si cea alba si cea rosie.