Schlumbergera

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:22:59 AM

Previous topic - Next topic

Codruta

Nu dispera Francesca. Ale mele si-au pierdut florile si bobocii la scurt timp dupa ce le-am cumparat. Eram asa de necajita. La cateva saptamani au facut alti boboci si flori. iar acum au din nou flori. E adevarat ca nu mai sunt asa pline de flori ca si cand le-am cumparat dar nici nu le-ma indopat cu nici un fel de ingrasamant. Le-am oferit doar seceta cateva saptamani pe la sfarsitul verii.

gabriela jalba

Francesca,urarea mea a fost sincera!!!!!!  si sa stii ca te poti astepta la ele si sa moara. Trebuie sa fii cu ochii pe ele si cum vezi ca se stafideste frunza putin,cum,ia ramurelele si prinde mai departe. Eu am patit de asa multe ori,ca nu a mai mira nimic la ele.
Craciunita alba
     
    Normal ar trebui sa mai am doua:una portocalie(aia de-o carai din Olanda) si una fucsia cu alb in mijloc. De-or aparea,le-oi face poze.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

daveco

eu am facut un experiment.tineti minte plantele mele stafidite?am pus-o pe una in apa o noapte intreaga.dimineata cand  am venit la serviciu mi s-a parut mai "crocanta".am facut cu toate acelasi lucru.vom vedea.am observat ca la butasii stafiditi pe care i-am pus in apa s-au mai intarit frunzele si asta m-a determinat sa aplic tratamentul asta.

Francesca

Multumesc fetelor, mi-a mai venit inima la loc.Oricum va spun sincer ca nu ma asteptam sa am flori de la ele tinand cont de faptul ca le-am luat de la florarie si le-am adus acasa la mine....e alt mediu, e mult mai cald....na, ma gandeam ca vor pierde toti bobocii dar se pare ca nu a picat nici macar unul.Au inflorit asa frumos si abia acum am pierdut doi boboci de la una din ele si asta din cauza neastamparatilor mei de pisoi care se joaca pe langa ele.De asemenea va multumesc din suflet caci datorita voua , sunt mult mai atenta la flori ...adica am grija sa nu se usuce frunzele , sa nu aiba ceva musafiri nepoftiti iar daca ceva este in neregula imediat scriu aici si primesc zeci de sfaturi.Ma bucur din tot sufletul ca va cunosc chiar si numai virtual. :-*


rox94ana

foarte frumoasa! si a mea are boboci. ;D

simona2

Si a mea....( de fapt e a noastra.....suntem 4 fete in birou )

rox94ana

foarte frumoasa culoarea! ;)

gabriela jalba

Super,Francesca!!! e rosie,nu? ASi grija cu pisoii,ca numai prostii fac. De curind al meu mi-a rupt tija la o orhidee,la alta fata i-a mincat virful la crin(pisoiul ei).
Simona2,a ta nu a fost grem anul trecut? Asa am si eu,dar anul trecut avea o culoare pala,dulce,...acumaaa...E foarte frumoasa,si interesant colorata,dar nu-i cum a fost...
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Francesca

Multumesc, dna Gabi.E rosie cu ceva portocaliu....cind e boboc e rosie iar cind se desface e rosu cu irizatii de portocaliu.



Fleurf

 Sunt minunate! Dar ce pacat ca infloresc asa rar  >:(

Nicol Caloian

E adevarat ca infloresc rar dar acum cand mai toate zilele sut cenusii, culorile lor sunt o incantare iar fragilitatea si delicatetea lor nu poate sa nu te emotioneze.

ozimandias

Ella, Mada! Niste minunatii! Felicitari!

rox94ana


Francesca

Ella, Mada, aveti niste flori superbe.Sa va infloreasca mereu si sa va bucure cu frumusetea culorilor  :-*

lala

Da mada,este o usoara diferenta intre ele.Prima e spre galben.
Ella,iarna are culori minunate in Canada! :o

Ella

Quote from: lala on November 30, 2008, 08:39:18 AM
Ella,iarna are culori minunate in Canada! :o

Of...este singurul mod in care ma pot apara de albul de afara :'( Am transformat sufrageria in jungla. Daca oamenii normali au fotolii, o masuta, un televizor (cat peretele eventual :o la ce le-o fii trebuind ::)) eu am biroul meu, plante si veioze :D O sa fac poze, sa vedeti unde poate duce nebunia ;D


lala

Uneori mi se pare si mie ca e nebunie,dar plantele ma teleporteaza in lumea lor si ignor mizeria de la TV(altfel nu pot sa spun la toate emisiunile de 2 lei,cu oameni de 2 lei si pentru oameni de 2 lei),badarania de peste tot si parsivenia din politic.Probabil nu e atitudinea corecta,dar a ajuns sa-mi fie sila de tot ce se intampla in tara asta.

vernil

Este frumoasa batranica ta, Gabi!
Si eu ma teleportez in lumea florilor, Geta! Uite asa incepem sa disparem putin cate putin din viata cotidiana. ;D

gabi_gabriella

Multumesc Vernil!
cred ca are vreo 15-20 de ani :)...si air trebuie sa adaug litere :)..si inca nu-i de ajuns :)


gabriela jalba

Mada,sint faine. Sa le ai si la anul ca atunci o sa te bucuri mai mult de ele,ca nu mai sint alegeri :) :)
Gabi,de mult vroiam si eu o banala "batrinica" de care are toata lumea.. Acum doi ani cineva a aruncat o bucatic mai mica ca palma,deshidratata de numa-numa. Avea si-o bucatica de radacina. Abia acum,dupa doi ani,arata a se fi hidratat si incepe sa dea pe virfuri frunzute noi. Parca era frunzele de la hoya lui Cara..,si a stat asa doi ani( eu ingrijind-o corespunzator). Cred ca la anul o sa-mi faca si flori ;D
Vernil,aia rosie asa e ea,sau a iesit in poza cu o culoare asa intensa?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=