Schlumbergera

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:22:59 AM

Previous topic - Next topic

gabi_gabriella

Si ale mele , unele au deja boboci . Toate au stat vara afara , unele in ploaie, altele mai adapostite , dar toate sunt ok .De vreo saptamana sunt in casa
Deabea astept sa infloreasca

vernil

Au inceput si schlumbergerele mele sa se pregateasca de spectacol. Nu mai stiu care ce culori erau, oricum imi sunt dragi toate, indiferent de culoare.
Uite un exemplu




paraschivvvv

Este un lucru neantalnit anul acesta cu graba lor de inflorire ,desi vremea este pre calda ,asta poate le-a dereglat si pe ele ca pe alte multe plante:salcami,liliac sau pomi fructiferi,care au inflorit a  doua oara.

Codruta

Intr-adevar anul acesta cam peste tot s-au grabit cu infloritul. Eu aveam la sfarsit de septembrie una plina de boboci  http://codruta.sunphoto.ro/schlumbergera_si_rhipsi/22720957 
Si celelalte au inflorit http://codruta.sunphoto.ro/schlumbergera_si_rhipsi/24019966  sau incep acum sa infloreasca. Lastarii de anul trecut au majoritatea boboci sau au chiar inflorit http://codruta.sunphoto.ro/schlumbergera_si_rhipsi/24019970
Culmea e ca si rhipsi care a inflorit in august, infloreste acum din nou. Trebuie sa-i fac azi poza.

vernil

Codruta, sunt superbe culorile! E mortal cel rosu-corai, dar si cel ciclam! Splendid. Abia astept sa vad inflorit exemplarul de schlumbi auriu!

Codruta

Si eu astept sa ma "impiedic" de unul auriu prin magazinele de aici :)


paraschivvvv

Splendida Vernil si te invidiez  in sens pozitiv pentru aceasta frumusete!

adrianam

Deosebit!   +apl

Mie imi plac foarte mult dar vad ca lor nu prea le place la mine!
Sa-i stapaniti sanatoase si sa va bucure cu flori si de Pasti!

vernil

Multumesc de aprecieri!
Adriana, schlumbergera trebuie fortata sa formeze bobocii. Pentru asta, eu le tin la rece cat mai mult timp, raresc udarea foarte mult, chiar si 2 saptamani (fiindca a fost ceva mai rece afara). Iar rezultatele se vad.

gabi_gabriella

Vernit, frumoasa e !!!!  +apl
A inflorit si "batrana " si un firicel la prima inflorire

adrianam

Eu le tineam afara pe balconul de nord pana pe la inceputul lui octombrie cand incepeau sa apara bobocii.
Ii bagam in casa si pierdeau tot. Daca ii bagam in casa inainte de aparitia bobocilor, atunci nu mai aparea boboci, poate doar cativa, foarte tarziu.
Este unul din inconvenientele balcoanelor neinchise- nu ai unde sa pastrezi peste iarna anumite plante, si nici cum sa le creezi temperatusi mai scazute-de 10-15 gr.C, cand in casa sunt 20-23 gr.C.
Anul acesta nu le-am mai scos afara- am doua plante de schlumbergera- si le-am tinut intr-o camera spre nord, unde este un pic mai racoare. Doar una din ele are un boboc, care a crescut destul de mare, va inflori probabil in cateva zile.

Codruta

Ale mele au stat in gradina pana la sfarsitul lui septembrie (una care avea deja boboci) si pana aproape la jumatatea lui octobrie celelelalte. Nu au pierdut bobocii cand le-am adus in casa, nici macar unul singut dar cea adusa in casa in septembrie s-a "muiat", atat planta cat si florile care s-au deschis in cateva zile. Acum parca incepe sa-si revina. Peste vara au avut uneori pamantul destul de uscat dar inspre toamna a fost mai mult ud...ploaia a fost de vina. Poate tocmai umiditatea mare, dupa sezonul uscat le-a ajutat sa se umple asa de flori.
http://codruta.sunphoto.ro/schlumbergera_si_rhipsi/24019966
Anii trecuti, cand au stat doar in casa de-abia aveau 2-3 flori.

adrianam

La vara le voi scoate iar afara, ca vad ca nu am avut rezultate cu tinutul in casa!
Sunt foarte frumoase ale voastre,  chiar si cele mici sunt pline de flori!  +apl

gabi_gabriella

Eu la tin vara afara .Anul asta au stat sub nuc .Si le aduc in casa toamna tarziu , chiar sa nu le prinda bruma

vernil

Si eu le tin afara, din martie pana prin octombrie, dar stau pe pervazul ferestrelor, soare au doar la apus.
Asta e preferata mea, este superba - dupa mine - a crescut foarte mult fata de cum arata cand am cumparat-o, aproape s-a dublat. Dupa ce trec florile voi pune butasi la prins, numai sa-mi spuneti cine vrea.


Codruta

Frumoasa floarea, frumoasa poza +apl
Eu imi tot dau silinta dar nu reusesc sa fac poze reusite pe fundal negru sau cat mai intunecat.

vernil

Pozez cand ajung acasa, deci noaptea. De obicei fac aprox. 10 poze pana iese una reusita. Pentru arta fotografiatului trebuie sa-i multumesc Stefanei!  +rsp

GetaV

Vernil de aia somon vreau si eu un lastarel ,este superba  +dns

vernil

am pus la prins, Geta. Dupa mine, toate sunt superbe, mai ales ca inveselesc prin flori in perioade de iarna. Uite, cateva exemple






vikcelmic

Foarte frumos si tentant somonul tau, Vernil. Nici cu movulilul nu ne e rusine   :D+apl
Eu am o schlumbergera alb-roz comuna, nu s-a omorat cu florile ca saraca nu are conditiile cele mai bune, eu n-am atata lumina pentru toate florile de interior.

adrianam

Foarte frumoase, vernil!  +apl

Am bagat in casa zilele trecute un ghiveci cu kalanchoe imbobocita, pe care o astept sa vada daca i se usuca bobocii sau nu.
Aseara, cand ma uitam sa o ud, am vazut la baza ei o schlumbergera mica, prinsa acolo intr-o doara, ca sa nu o arunc, plina de bobocei mici.
Se pare ca i-a priit vremea rece de afara, dar mi-e teama ca acum, bagata la caldura. ii va pierde.  ???
La voi nu pierd bobocii daca le mutati?

Codruta

La mine nu au pierdut bobocii cu toate ca una din ele am adus-o in casa cand bobocii erau deja mari, aproape se deschideau. De fapt, nici cand le-am cumparat si erau aproape inflorite nu au pierdut prea multi boboci si atunci sigur au avut parte de multe mutari si "socuri".

penelopa

Vernilo, am din toate modelele tale de schlumbergera  +dns, mai puţin aceea din ultima poză, tu fomeie, tu .... că e o ciclamea! ;D