Schlumbergera

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:22:59 AM

Previous topic - Next topic

getama

ale mele sunt pline de bobocei in diferite stadii de dezvoltare,au mai inflorit anul acesta c-am prin mai-iunie  ;) acum se pregateste sa infloreasca iar,deci c-am de 2 ori pe an infloresc la mine 8)

Codruta

Sper Gentiana sa ai dreptate :)

simona72

a mea deloc.sa o pun mai la intuneric?

Codruta

De intuneric nu stiu sa aiba nevoie dar intr-o revista olandeza scria ca are nevoie de post negru, adica de prin octombrie si pana incepe sa infloreasca nu se mai uda. Anul trecut cand erau toate in casa am incercat sa procedez asa si era sa o omor pe una...s-a pleostit. Asa ca le-am udat dar foarte putin, cat sa nu fie pamantul complet uscat. Nu au inflorit cine stie ce. Anul acesta au fost in gradina si pamantul mai ca mustea de apa mereu si asta din cauza ploilor, nu a mea. Nu am terasa asa ca toate plantele din gradina stau in ploaie. Se pare ca umezeala la picioare le-a placut mult mai mult decat uscaciunea pentru ca aproape toate au inflorit deja si au si avut flori multe.

ozimandias


paraschivvvv

Am gasit printre randurile voastre o idee colosala-schlumbergera in ghivece suspendate;si cu ce efect;bravo celor ce au aplicat-o!


Ella

Quote from: ozimandias on November 25, 2009, 05:28:14 PM
Cumparate azi:

Ozi, schlumbele tale sunt superbe!
Pana azi am fost cuminte si am asteptat, ale mele nu au boboci  ;D  in magazine nu au adus inca si ma indoiesc (,) ca vor face acest lucru pt. ca s-au umplut de craciunite de alea cu frunze colorate, nu-mi ramane decat sa comand la florarie...asa am facut si anul trecut. Avantajul locuitului la polul nord. ;D

ozimandias

Quote from: kerkyra on November 25, 2009, 06:30:03 PM
Ce culoare este cea din stanga?
Seamana la culoare cu somonul, care sta in raft de cateva zile bune  :D. De aceea am zis ca mi-am cumparat una somon fume si una neafume  :D
Culorile sunt delicate si blande. Am vazut ca mai au fetele asa. Eu la ele vazusem si mi-am dorit...

Ella, sincer, cand le-am luat m-am gandit la tine, ca-ti doresti schlumbergera inflorita...De-aia am luat 2  :D :D :D

Ella

Merci!  :-* :-* :-* sunt un om fericit! care-i a mea?  ;D

ozimandias

O vrei pe aia afumata? Cred ca tine mai mult  :D

gentiana

o trimite pana la tine?pai daca o zgaltatie aia pana la tine nu mai alegi nika

ozimandias

Nu, Gentiana. O pozez zilnic si i-o arat.
Asa m-am scos si eu... ii spun sotului ca eu nu mi-am luat decat o floare  :D

Ella


gentiana

pai in cazul asta Ella ,de acu  tot ce cumpar sunt plantele tale(si cum sunt ale strainilor ,nu poate sa le arunce,nu; ca dara santem oameni politicosi si cinstitzi nu atentam la proprietatea altora!) ;)

Ella

Multumesc frumos! dar...exista un dar...eu sunt chitita numai pe anumite plante.
Ozi stie! ;)

gentiana

si ce daca?
barbatul meu nu stie!
in plus de unde stiu io ca n-o sa te paleasca si alte pofte ,ella?

kerkyra

Ozimandis, cred ca e tare interesanta culoarea. Nu ti-ai dori sa ai si alba?    ;)

ozimandias

Draga mea, uita-te la pagina 31 sa vezi ce alba si frumoasa am.
:D


ozimandias

Multumesc!!
Ce sa inteleg, ca doreai un schimb?
Daca da, spune-mi ca iti dau din ale mele fara nicio problema.
Numai sa astepti sa treaca florile si... sa-mi fac eu timp de pachet...


kerkyra

Da, cam asa ceva, dar am vrut sa fiu subtila    :). Daca se poate, un lastarel din cea afumata. Daca iti doresti ceva de la mine si am de unde, cu placere (albumul e pe sunphoto). Multumesc   :)

ozimandias

OK.
Te rog da-mi un PM cam peste 2 saptamani.
;)


kriss

mie acum mi-au inflorit astea:

de abia le astept si pe restul!