Schlumbergera

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:22:59 AM

Previous topic - Next topic

gentiana

Las ca ai  si ciclame..........in gradina nu in casa ca toti oamenii! >:D

paraschivvvv

Vernil ultima poza artata e o cyclama;la mine schlubmi s-au trecut ,pe ici pe colo cate un bobocel ratacit

trandafira

Iata si una din craciunitele mele, care sunt pe terasa acoperita si stau la 5 grade, neudate decat atunci cand merg eu la ele si le ud.

einsteinitza

Ce frumoasa e Trandafira, si eu am una culoarea asta

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Toate "schlumbergeritele" au culoarea asta! ;)
Interesant e ca va infloreste la "ora" asta! +hypno
La mine, doar cea rosie si una banan  au facut cateva floricele in varful lastarilor care n-au inflorit de Craciun. :)

trandafira

Stii pana cand tin florile? Pana in luna mai, catre iunie.

gabriela jalba

Arata minunat!! Eu nu am reusit sa am una asa mare. Tot fac ce fac si cind e mai de Doamne-ajuta,ii dau in cap cu ceva. O ai de ceva ani,cred. Imi place foarte mult !! Craciunita ta face si Pastele!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

trandafira

Aaaa, corect, ai dreptate!Face si Pastele! Am de fapt 2 craciunite, a doua este copilul primei craciunite, dar care creste repede si vine din urma la aproape aceleasi dimensiuni.

einsteinitza

Si una rosie, la fel de zpacita ca program

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Zapacita ,zapacita ,da se tine bine ! ;D

gabriela jalba

Bine ca s-a hotarit!!! Are o culore foarte intensa.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

vernil

Quote from: trandafira on February 26, 2012, 08:00:33 PM
Aaaa, corect, ai dreptate!Face si Pastele! Am de fapt 2 craciunite, a doua este copilul primei craciunite, dar care creste repede si vine din urma la aproape aceleasi dimensiuni.

Trandafira, daca iti place schlumbi de culoare aurie, cum este aceasta de jos, iti pot oferi cu placere un ghiveci. Creste rapid si infloreste non-stop. Insa este de tip curgatoare, asa ca i-ar trebui un suport inalt, ca sa poate fi pusa in valoare. E atat de intensa culoarea ei, zici ca intra soarele in casa




Mai am o nuanta de galben, mai stearsa, mai putin stralucitoare. De fapt, am vreo 6 culori de schlumbi, intentionez sa mai achizitionez cand ajung prin Europa. Secretul lor este sa uiti ca le ai. Iar cand iti amintesti, sa le pui apa pana le ia cu lesin ...  :D

Uite si altele




trandafira

Oo, Doamne, Vernil, ce frumoasa este! Nimeni pana acum nu mi-a oferit vreo planta!!! Mi-ai facut o mare placere si surpriza! Dar si eu iti voi face una- iti voi da copilul craciunitei mele, care a crescut cat maica-sa! Cred ca nu ai culoarea.
Vernil, te induri sa dai asa o culoare deosebita? Chiar sunt fericita. Multumesc.
I-am gasit si locul : pe pervazul terasei acoperite, langa sora ei de alta culoare.

vernil

Sigur nu o am. Multumesc  +hug  
In toate exista inceputuri, asa ca sa-l facem si pentru tine  +hug
In spatele pasiunii mele pentru schlumbi sta o poveste: mi-au furat de pe scara blocului, din dreptul apartamentului, o schlumbergera plina de flori, alb cu roz. Era imensa, dadusem pe ea o multime de bani. Am suferit cumplit. Dupa vreo 2 saptamani, sotul meu, vazand ca nu-mi trece supararea, m-a scos la cumparaturi in Metro, stiind ca-mi voi alege alta planta. Acolo erau multe ghivecele mici cu schlumbi, la reducere, foarte ieftine. Am cumparat vreo 10, fara sa stiu culoarea. Asta a fost acum rveo 4-5 ani. Si uite ce minuni de flori am acum. Eu zic ca Dumnezeu a inteles suferinta mea si mi-a rasplatit.

vernil

Culoarea asta imi aminteste de o expresie, spusa odata, demult, la sfarsitul unui spectacol, de marele artist R. Beligan

Aurea mediocritas - adica aurita cale de mijloc.

emilia68

E tare frumoasa Schlumbergera acea aurie ....nici nu am mai vazut asa culoare placuta.
Anul trecut am primit si eu niste lastarasi, in ianuarie au inflorit....mi-a fost foarte draga:


vernil

Emilia, iti trimit un lastar, te intereseaza ? Si daca da, sa-mi trimiti adresa pe pm. Creste fantastic de rapid si infloreste si de 3/an

einsteinitza

Ce culoare frumoasa, alb cu miezul asta roz....superba.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

emilia68

vernil, esti o scumpa multumesc...da as vrea un lastaras!  :-*

einsteinitza, chiar ca a fost foarte frumoasa, imi place mult de ea...pina acum nu am avut doar cea clasica..

gabriela jalba

Emilia,are si de ce sa-ti fie draga!!! sa-ti traiasca si sa te bucure in fiecare an.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

emilia68

Multumesc draga Gabriela! :-*

marta.stela.alpina

Vernil sunt superbe Schlumbergertele tale!!!! Felicitari! A mea nu a progresat in niciun mod, am dus-o intr-o camera mai racoroasa asa cum mi s-a spus dar nu vad nici o schimbare de altfel de anul trecut de cand o am mi se pare ca nu a crescut deloc, o sa pun maine o poza cu ea sa va dati cu parerea!!!!

rox94ana

a mea a inceput sa-si revina dupa ce am tuns-o drastic. Avea toate frunzele inmuiate (cred ca din cauza excesului de apa) si am taiat planta de la suprafata ghiveciului. Cum a inceput primavara a inceput sa dea frunze noi. ;)   

paunita

ce va fac craciunitele ? ale mele au inceput sa infloreasca  +dns

         
           
           
         

paunita

nu stiu cum sa pun poze mici care sa se deschida mari . va rog sa ma ajutati cu niste indicii .