Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Down
  Print  
Author Topic: Schlumbergera  (Read 89447 times)
penelopa
Guest
« Reply #375 on: January 01, 2009, 09:35:17 PM »

Cred ca n-ai prea udat-o, mai ales ca sta in apropierea caloriferului.
Johana
Roza

« Reply #376 on: January 01, 2009, 11:27:01 PM »

E o planta cu schimbari neprevazute!
In timp am avut si eu mai multe culori si cand ziceam ca gata a murit, e uscata si nu mai are nici o sansa isi revenea miraculos si uneori chiar imi inflorea.
Am una la birou si, desi am zis ca nu mai are nici o sansa de supravietuire, anul acesta mi-a facut 3 floricele rosii superbe.
Din ce am observat eu, nu ii place caldura.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #377 on: January 02, 2009, 09:16:52 PM »

Asta-i o planta ce se vrea bagata in seama:sa nu fie prea uda,dar nici uscata;sa nu aiba cald,dar nici rece,sa nu-i schimbi pozitie fata de directia luminii....

Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=
nico.agat
Roza

Calarasi

« Reply #378 on: January 02, 2009, 10:37:13 PM »

Multumesc ,e bine ca nu o pierd,sper.
   Am cumparat mai multe anul trecut si toate mi-au murit:STEAUA CRACIUNULUI ALBA SI ROSIE,SPORUL CASEI ALB SI ROZ

nico.agat@yahoo.com                               http://nicoagat.sunphoto.ro
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #379 on: January 03, 2009, 08:38:15 AM »

si Steaua craciunului e mofturoasa!!!(vezi la euforbia ). Sporul casei,place acarienilor.

vernil
Guest
« Reply #380 on: January 05, 2009, 09:51:05 PM »

Nu stiu ce pateste schlumbergera cumparata de la Metro, la reducere ... are lumina, pamant bun, o ud rar, insa ii pica cate o ramura, periodic ... Le pun inapoi in pamant, insa pica alta dupa un timp. Voi ati patit asa ceva ?
Johana
Roza

« Reply #381 on: January 05, 2009, 10:09:45 PM »

Da, de cele mai multe ori am patit asa si abia am reusit sa le salvez. Nu mi-am putut da seama exact de ce se intampla acest lucru, am crezut ca sunt prea udate.....

vernil
Guest
« Reply #382 on: January 05, 2009, 10:38:16 PM »

Johanna, azi, cand a mai picat o ramura (astea pica in loc de fulgii de nea ...) am examinat-o cu atentie (fara ochelari, nu vad prea bine) si am constatat ca nu are radacini. Ceea ce inseamna fie ca pamantul in care sta e prea puternic si ii arde radacinile (are cam multa turba), fie planta nu a avut radacini ... si e normal sa pice, fiindca nu are caldura ...
Nicol Caloian
Roza

« Reply #383 on: January 06, 2009, 09:15:25 AM »

In anii trecuti am patit acelasi lucru si ma hotarasem sa nu mai iau niciodata dar m-ai corupt tu, Mariana. Schlumbi, pe care mi-ai dat-o arata bine, n-a facut flori dar nici nici nu s-a stafidit, asa cum s-a intamplat cu cea somon pe care am cumparat-o de la Kaufland. Tot bine se prezinta si cea alba, cumparata o data cu cea somon.
vernil
Guest
« Reply #384 on: January 06, 2009, 12:08:55 PM »

Cat ma bucur, Nicol! Bine ca stiu ca le merge bine, o sa iti dau si ciclam si rosie. La cum cresc florile la tine, in 2 ani schlumbi va fi copacel  Cheesy
Nicol Caloian
Roza

« Reply #385 on: January 06, 2009, 12:17:28 PM »

Mi-as dori eu, dar cand or veni caldurile nu prea stiu cum o sa ma descurc cu cele care vor temperatura moderata!
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #386 on: January 06, 2009, 12:50:18 PM »

Nu prea inteleg la ce va referiti cand spuneti ramura dar problema cu picatul o am si eu la una din plante. Erau 2 plante intr-un ghiveci. Asa le-am cumparat acum un an. Nu am schimbat nimic. A inflorit in primavara si prin noiembrie anul trecut. Acum cateva zile am vazut ca una din plante e cazuta intr-o parte dar cealalta sta dreapta. M-am gandit ca e prea grea si de aceea a cazut. Cand le-am schimbat pamantul mi s-a parut ca plantele au radacina comuna dar planta cazuta avea in pamant ceva ca un fel de tulpina maro-roscat. Cum nu am mai schimbat pamantul la nici o schlumbi nu am habar cum arata radacina si daca planta are in pamant o portiune care seamana a tulpinita. Mie asa mi s-a parut. Cert e ca planta sanatoasa, cea car statea drept nu avea asa ceva.

Francesca
Guest
« Reply #387 on: January 06, 2009, 01:51:15 PM »

Codruta, portiunea aceea maro-roscat cred ca este locul bolnav al plantei.Parerea mea .Cred ca ar fi bine sa indepartezi locul acela si ori i o pui in apa sa dea mustati ori o lasi in pamint sa se prinda dar musai indepartat locul bolnav.Daca ai fi avut si o poza am fi vazut mai clar despre ce era vorba.Inclin sa cred ca  acolo e putreda.S-ar putea sa gresesc si daca e asa imi cer scuze.Poate reusesti sa pui o poza cand o scoti din nou din pamant .Pupici. Kiss
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #388 on: January 09, 2009, 11:09:21 AM »

Ca acel loc e bolnav cred si eu dar mi-a fost frica sa-l indepartez. E adevarat ca de cand au flori le-am dat mai multa apa ca de obicei dar nu foarte multa asa ca nu m-am gandit ca ar fi putrezit. O mai las cateva zile sa vad cum de manifesta si daca nu ii merge mai bine o scot si tai portinuea respectiva si sper ca v-a face radacini dupa aceea.
Vreau sa va intreb daca schlumbi sta mereu drepata, in sus, indiferent cat e de mare sau la un moment dat, din cauza greutati se apleaca peste ghiveci?

Francesca
Guest
« Reply #389 on: January 09, 2009, 11:48:44 AM »

Da, Codruta, la un moment dat se apleaca peste ghiveci mai ales cind e plina de flori.Uite aici : http://chriss.sunphoto.ro/Flowers/AVPRTUTXJNYBMYULDNL si aici se vede clar ca e mai lasata floarea.
http://chriss.sunphoto.ro/Flowers/FFVXDESTXJQPCYEGCLB
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #390 on: January 09, 2009, 03:07:00 PM »

Asa este;cind e mare si grea se apleaca,devine"plingacioasa" ,dar e tare,robusta,viguroasa,fara urme de deshidratare.  (      )

vernil
Guest
« Reply #391 on: January 30, 2009, 09:24:13 PM »

Acum o luna am  cumparat de la Metro schlumbergera la pret redus. Una dintre ele are cativa boboci, unul s-a deschis. Iata-l. Cine zicea ca vrea schlumbi alba ?
rox94ana
Roza

Constanta

« Reply #392 on: January 31, 2009, 09:21:02 AM »

Este superbe Schlumbergera ta alba Shocked

Inflorita de ziua mea:
Codruta
Roza

Veldhoven - Olanda

« Reply #393 on: January 31, 2009, 09:42:04 AM »

Vernil sa te bucuri de "mireasa" ta pana o vei oferi celui care si-o doreste.
Rox94ana, frumos cadou de ziua ta si un calduros La multi ani! din partea mea.

gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #394 on: January 31, 2009, 11:39:46 AM »

Eu cautam,dar numai daca inautru nu are un guleras "fuxia".
     Uite si o craciunita traditionala.,care e rosie si vad ca face numai doua cascade.Cred ca o am de la Myrela. Acum a inflorit si m-a bucurat!!!

vernil
Guest
« Reply #395 on: January 31, 2009, 11:44:00 AM »

Gabriela, iti ofer cu placere din schlumbi alba. Este alb pur, nu are alte culori, decat la pistil.
Iarna asta am avut  paguba cu florile de pe scara, pana acum mi-au furat 3 ghivece, iar de la 3 schlumbergere au furat mai mult de jumatate de planta, cu tot cu radacina. Interesant este ca mi-a lasat totusi si mie din ele ... Iar pamantul l-a pus cu grija, la loc ... Atunci m-am hotarat sa merg la Metro sa cumpar alte schlumi, iar Dumnezeu a tinut cu mine, am gasit la reducere.
gabriela jalba
Roza

PASCANI

« Reply #396 on: January 31, 2009, 11:58:25 AM »

Sarumina,Mariana!!!! Eu am alba,dar inauntru are un guleras fuxia,ceea ce face tubuletul sa capete o culoare pal roze.  Ale mele sint mici;sper pe la anul sa fie mai bogate.

Nicol Caloian
Roza

« Reply #397 on: March 08, 2009, 06:14:05 PM »

Hai sa va arat ce surpriza mi-au facut schlumbergerile mele:
http://nicolcaloian.sunphoto.ro/Suculente/CWZJLCHDYXSCDCUDDPI
Asata asa, ca sa-mi fie mai usor sa trec peste gripa asta nenorocita!
doina
OLTENITA
Roza

« Reply #398 on: March 08, 2009, 06:21:09 PM »

Nicol , sunt frumoase amandoua dar cea alba e superba  Cheesy Ale mele n-au inflorit anul acesta dar nici nu aveam pretentia asta pentru ca sunt tare mici . La anul sper sa ma bucur si eu de flori pe 'viu' pana atunci ma bucur de ale voastre  Cheesy

Ella
Guest
« Reply #399 on: March 08, 2009, 06:58:53 PM »

Hai sa va arat ce surpriza mi-au facut schlumbergerile mele:
http://nicolcaloian.sunphoto.ro/Suculente/CWZJLCHDYXSCDCUDDPI
Asata asa, ca sa-mi fie mai usor sa trec peste gripa asta nenorocita!

Foarte frumoase!
Tine terapia la distanta? suntem colege de suferinta. Angry
Sanatate multa!
Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 [16] 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29   Go Up
  Print  

Jump to: