Schlumbergera

Started by Loredana06, May 08, 2007, 10:22:59 AM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

craciunita mea crem (http://good-times.webshots.com/photo/2250485090091567945mIKFMa)
e plina de bobocei miiiici. Cred ca va inflori iar,dar cam pe dupa Paste.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Codruta

Multumesc Nicol. Din pacate cu franceza mea ma pot uita doar la poze :-[ Cand voi sta mai bine cu timpul voi mai cauta sa vad ce spun "englezii" sau olandezii. Pana atunci o tratez ca pe o schlumbergera si sper sa nu gresesc.

Nicol Caloian

Codruta, uite un rezumat al celor scrise in site-ul de mai sus:
LES CACTUS DES FÊTES: Noël et Pâques
(Cactusul de sarbatori:Craciun si Paste)
Lumina: In habitatul natural traiesc la altitudini intre 900 – 1000 m. prefera lumina filtrata (se recomanda o pozitionare spre sud sau est).
Compost: cel mai bun amestec este format din 40%perlit + 60%turba de sphagnum.
Udarea: se face atunci cand substratul este aproape uscat (nu in intregime). Acest cactus poate muri si din prea multa apa si daca este lasat sa se usuce pamantul de tot.
Fertilizare: se fertilizeaza cel mult o data pe luna cu un ingrasamant echilibrat (10 10 5). Este de preferat ingrasamantul lichid. Pentru schulumbergera se opreste fertilizarea prin septembrie, aprox. doua luni inainte de a incepe perioada zilelor scurte (mai putin de 10-12 ore de lumina). Fertilizarea se reia dupa terminarea perioadei de inflorire. Ripsalidopsis poate fi fertilizat tot anul, cu exceptia perioadei de inflorire.
Temperatura ideala: este intre 17 si 25º C, cu lumina solara puternica dar nu soare direct.
Inducerea infloririi: exista doua metode  a) cea a temperaturii si b) cea a fotoperioadei.
a)   Prima metoda consta in mentinerea temperaturii nocturne intre 14 -17º C; orice variatie in plus sau minus fata de acest interval influenteaza cresterea si impiedica inflorirea.
b)   A doua metoda se bazeaza pe scurtarea perioadei nocturne (mai putin de 12 ore de intuneric) si o temperatura mai mare de 17º pentru a favoriza formarea bobocilor. Aceste conditii se vor mentine in jur de o luna. Dupa aparitia bobocilor se pot relua conditiile obisnuite de cultura. De retinut, o temperatura mai ridicata sau mai scazuta duce la intarzierea infloririi cu 2 –3 saptamani. Cactusul de Paste nu are nevoie de acest tratament.
Cultura si propagare: Multiplicarea se face prin butasi avand unul sau doua segmente de tija in orice sezon. Daca se face in timpul iernii este nevoie sa se asigure la nivelul substratului o temp. de 22°. Dupa formarea radacinilor (2-3 saptamani) butasii se transplanteaza intr-un substrat ca cel mentionat la inceput. Se recomanda plasarea pe ghivecelor pe un starat de pietris umed. In lunile mai-iunie se va ciupi (doua segmente) pentru a asigura ramificarea si intarirea plantei.
Boli si daunatori: Nu sunt multe problemele legate de boli dar aceste plante pot fi atacate de limaxi si de omizi. Nu se folosesc produse pe baza de DIAZINON care poate produce nanismul plantei sau distorsiuni. Pentru a fi ferit de putreziciune sau alte micoze se poate folosi preventiv un fungicid bun. Cosenilele care apar pe radacini se trateaza prin scufundarea plantei in intregime in MALATHION (sorry, nu cunosc termenul) sau intr-un produs similar si se tine scufuntata pana nu mai ies bule de aer. Acesta confirma ca sistemul radicular este saturat si complet tratat. Tratamentul se poate repeta daca este necesar. Dac apar pete sau umflaturi la articulatiile segmentelor trebuie verificate conditiile de temperatura. Daca planta este tinuta in casa se vor evita curentii de aer (prea rece sau prea cald). Pentru schlumbergera de culoare alba, rosie galbena si toate nuantele acestora, in timpul formarii bobocilor planta se va tine la 11ºC.


vernil

Quote from: Codruta on March 29, 2008, 07:09:58 PM
Multumesc Nicol. Din pacate cu franceza mea ma pot uita doar la poze :-[ Cand voi sta mai bine cu timpul voi mai cauta sa vad ce spun "englezii" sau olandezii. Pana atunci o tratez ca pe o schlumbergera si sper sa nu gresesc.
Codruta, scuze, raspund cu intarziere. Ingrijire identica, exact cum foarte bine faci. Ref. la cunostintele in domeniu al celor care vand flori, nu vreau sa fac nici un fel de comentariu, ca suntem in post ... Eu ii aratam unei vanzatoare o hoya compacta (are frunze crete) si o intrebam daca are si alte varietati, iar ea imi spunea ca nu are hoya, nici nu auzise de asa ceva. Iar hoya atarna deasupra ei ...

Myrela

solul in care am eu plantutele, este format din:1 parte pamant de telina, 1 parte nisip mare si 1 parte tigla sfaramata fin 2-3 mm si le merge foarte bine,desi nu am posibilitatea sa ajung in florarii sa cumpar tot felul de ingrediente pentru sol.
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

Codruta

Multumesc fetelor :-*
Nicol tie iti dau mai multi pupici  :-* :-* :-* si pentru traducere. Scuze ca scriu asa tarziu dar cand am vazut ce ai scris tu nu am putut raspunde (forumul nu m-a lasat) si apoi am uitat ca nu am zis nimic :-[ Cat priveste inducerea infloririi mi se pare cam complicat dar vad eu cum ma voi descurca cu ea. Nu am cum sa-i ofer peste noapte temperatura intre 14-17 grade :(

Nicol Caloian

Codruta, chestiile astea mai sofisticate cred ca sunt in special pentru crescatorii de flori pentru comercializare. De la alti detinatori de schlumbergera cateva sfaturi :
- Dupa inflorire tunde-i un rind de frunze(cam 2-3 lobi pe fiecare ramura)
- De la jumatate lunii august pana la jumatatea lunii septembrie tine craciunita undeva la racoare (eventual in gradina su niste tufe)
- In perioada asta n-o uzi (sau fff putin) pentru ca are nevoie de pauza pentru generare mugurilor florali

Codruta

Asa suna mai bine ;) Mersi :-*

gabriela jalba

In perioada cind stau sub tufe,nu le uzi?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

gabriela jalba

- ce ziceti de bucatica de rhipsalidopsis ???? Nu-mi venea sa cred ca face floricica!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

simonaelena m-a cadiorisit azi si pe mine c-o schlumbergera alba! 

de-acu devin activa si la topicul asta! ;D

gabriela jalba

intentionezi sa achizitionezi mai multe varietati,sau te opresti la asta?
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

cara

deocamdata ma rezum la asta, savad cum ma descurc.
pe urma mai vad... ::)

vernil

Si la mine a inflorit o schlumbergera alb-roz. La cat este de mare, putea sa faca si ea mai multe floricele  ;D

Cara, planta asta are un mare avantaj: ii merge super bine daca uiti de ea si o lasi intr-un loc insorit, infloreste apoi splendid si pentru m,ult timp. Mai ales daca are parte si de perioade mai reci, asa cum este la munte.

penelopa

Prin urmare,  ar trebui sa-mi notez:  in preajma  sarbatorilor de Paste infloreste ...........  Craciunita alba!!!
Si puiutul meu cu 4 lobi de frunze a facut o floare alba  ;)

Myrela

Cactusii mei  de Paste sant tot infloriti, cel alb insa nu e cuminte, sau o fi de Craciun?!

[attachment deleted by admin]
http://myrela.sunphoto.ro/
Din IUBIRE ne nastem, pentru IUBIRE traim, doar cu IUBIRE ,,plecam,,.

gabriela jalba

MAI!!!!! ce ripsi frumosi ai!!!!!! de ala mov imi treba si mia!!
   Ei ...si acum:floarea pastelui!!!! - a doua inflorire anul asta!!!!(prima prin feb....parca..)

[attachment deleted by admin]
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

lizi2

S :)uperbi fetelor sa va bucure cu minunatii de flori

ELA

myrela, shlumi mov(siclam?) nu ai si de dat ? dupa ce se termina inflorirea,bineinteles!

vickylucia

Quote from: gabriela jalba on May 01, 2008, 12:19:58 PM
MAI!!!!! ce ripsi frumosi ai!!!!!! de ala mov imi treba si mia!!
   Ei ...si acum:floarea pastelui!!!! - a doua inflorire anul asta!!!!(prima prin feb....parca..)
[/
quote]       

vREAU SI EU UN LASTAREL.Eu ito Pot oferir     RYPSALOdis :ROSU,ROZ SI CYCLAM

vickylucia

Am vazut la o florarie rypsalodis alb<dar nu am avut bani la mine>Are cineva alb?

lala

Da eu am un pui pus la prins si cand sunt convinsa ca e bine il trimit,e ok?

vickylucia

multumesc Lala! vreau rypsalodis alb![schlumbergera alba am si eu-cu staminele roz]

rox94ana


georgette

Quote from: gabriela jalba on May 01, 2008, 12:19:58 PM
MAI!!!!! ce ripsi frumosi ai!!!!!! de ala mov imi treba si mia!!
   Ei ...si acum:floarea pastelui!!!! - a doua inflorire anul asta!!!!(prima prin feb....parca..)
HEEEEELP...Gabi daca nu mi dai si mie o frunzulita ed ripsi alba ..o sa ma ai pe constiintaIIIIINu stiu ce m a apucat cu florile albe ,darau inceput sa mi p-laca la nebunie:am vrut fucsia alba-am cumparat doi si unul a fost ALB SEMIBATUT de care imi doream..acum vreau ripsi alb..oare sa ma duc in piata?? oi gasi??/ :D :D
Te pup astept un raspuns ;) :-*