Pages: [1]   Go Down
  Print  
Author Topic: passiflora edulis  (Read 4813 times)
hapylica
Roza

slobozia

« on: December 27, 2010, 11:03:20 PM »

Passiflora edulis este planta care face  fructele pasiunii.Am cumparat ieri un fruct(era cam trecut) si am scos semintele.Anul trecut am mancat fructul pasiunii de revelion si semintele din joaca le-am pus in pamant.Am facut o groaza de plantute din care au ramas vreo zece bucati. Smiley Mai am una singura, restul le-am dat la schimb cu alte plante.

O sa va tin la  curent cu germinarea lor pe la sfarsitul lunii ianuarie! dans

penelopa
Guest
« Reply #1 on: January 01, 2011, 07:50:33 PM »

Pe mine ma intereseaza de ce ii spune "fructul pasiunii" Huh? ... daca tot ai halit un astfel de fruct  Roll Eyes ... si de Revelion  Wink
paraschivvvv
Roza

« Reply #2 on: January 01, 2011, 10:52:03 PM »

Fructul passiflorelor se numeste al passiunii fiind folosit in diferite cazuri ,in tratamentul sistemului nervos
hapylica
Roza

slobozia

« Reply #3 on: January 01, 2011, 11:01:45 PM »

Pene,se consuma acest fruct inainte de ora zero sa nu ramai dator pe anul ce trece hypno dans
Dl.Popescu am pus semintele de leandru somon la germinare si spre deosebire de cele de anul trecut ,sunt cam puturoase la germinare.Oare le trebuie mai multa caldura(adica sa le tin pe calorifer? Smiley

gentiana
Guest
« Reply #4 on: January 04, 2011, 10:08:40 PM »

Pe mine ma intereseaza de ce ii spune "fructul pasiunii" Huh? ... daca tot ai halit un astfel de fruct  Roll Eyes ... si de Revelion  Wink
Pene foloseste pt post de "fructul pasiunii"niscai "fructe de mare" Cheesy
penelopa
Guest
« Reply #5 on: January 06, 2011, 02:05:01 PM »

...orice fruct, numai de mare să nu fie! Sad Bleah!
gentiana
Guest
« Reply #6 on: January 06, 2011, 02:13:45 PM »

Mie imi plac!
Tocmai mi-am amintit sa ma smiorcai la domn ca as papa niste fructe de mare
Tot isi cauta motiv sa iasa din casa
Am primit acu cativa ani o passiflora  cerulea cred care avea un fruct pe ea
L-am lasat sa se coaca bine,pana aproape sa se strice(am facut ca tiganul ,sa se faca mare)
Am reusit sa salvez ceva din el si avea gust bum
paraschivvvv
Roza

« Reply #7 on: January 06, 2011, 10:46:52 PM »

Nu pot face recomandare la inmultirea leandrului din seminte caci nu am folosit ,nici-o data ,acest procedeu ci doar  inmultirea din varfuri de butasi
doinabacau
Roza

« Reply #8 on: February 02, 2011, 02:41:19 PM »

Pene,se consuma acest fruct inainte de ora zero sa nu ramai dator pe anul ce trece hypno dans
Dl.Popescu am pus semintele de leandru somon la germinare si spre deosebire de cele de anul trecut ,sunt cam puturoase la germinare.Oare le trebuie mai multa caldura(adica sa le tin pe calorifer? Smiley

Scuze,  am citit intai raspunsul domnului Popescu,privitor la semintele de leandru,apoi intrebarea si mi-am dat seama ca exista deja un precedent,asa ca am vrut sa renunt,totusi: prin amabilitatea domnului Popescu,am primit seminte de leandru,acum aproape doi ani.Fiindca era o pastaie intreaga,am daruit multe,dar am semanat si eu.Au rasarit doar cateva dintre ele,pana la urma au rezistat doar trei plantute,iar in final,doar una. Asadar, am un mic leandru din seminte,este galben,cred, si-l astept sa infloreasca in vara. Voisem sa arat ca se poate, doar ca atunci era mai cald si au germinat in balcon,multa bafta!
doinabacau
Roza

« Reply #9 on: February 03, 2011, 02:25:13 PM »

Despre passiflora,eu stiu ca floarea  semnifica patimile Mantuitorului si ,de fapt, e mai mult floarea patimilor decat a pasiunii!
hapylica
Roza

slobozia

« Reply #10 on: February 05, 2011, 12:00:51 AM »

Buna si aia Doina!Conteaza ca infloreste frumos! Smiley

gomez99
Roza

Bucuresti

« Reply #11 on: February 05, 2011, 12:24:56 AM »

Despre passiflora,eu stiu ca floarea  semnifica patimile Mantuitorului si ,de fapt, e mai mult floarea patimilor decat a pasiunii!

corect. s-a preluat cuvintul, nu sensul. passion fruit inseamna floarea patimilor (the passion of Christ). floarea e interpretata ca fiind o reprezintare a coroanei de spini, cuiele infipte in trup si ciocanul cu care au fost batute acestea. legenda spune ca numele a fost dat de o calugarita de la vatican, careia ii placea floarea. foarte mult si i-a dat acest nume ca sa ii convinga pe cei ce se ocupau de gradinile vaticanului sa pastreze floarea primita de pe meleaguri pagine.

daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999
Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #12 on: February 19, 2011, 09:22:34 AM »

Ce ai mai facut nenea Happy , ai reusit sa obtii o planta , daca nu vedem noi la schimb ceva cu paw paw batting eyelashes

hapylica
Roza

slobozia

« Reply #13 on: February 19, 2011, 01:54:33 PM »

Planta mare de passi am de anul trecut,anul asta deja am cateva mici good

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #14 on: February 19, 2011, 02:22:26 PM »

Deci nu am sanse sa te pacalesc de un Paw Paw

hapylica
Roza

slobozia

« Reply #15 on: February 19, 2011, 02:41:57 PM »

Nu ai si tu relatii la Budapesta?Acolo au pawapw cu 2000ft.(32lei) transportul in Romania dubleaza pretul.Doi ani planta la 50cm dans

Danero2004
Moderator In Gradina
Roza

Moderator In Gradina

« Reply #16 on: February 19, 2011, 03:01:36 PM »

eu sunt in partea astalalta de tara , de unde cunostinte hammer

larisa
Roza

PASCANI

« Reply #17 on: December 02, 2012, 04:32:17 PM »

Doreste cineva seminte de Passiflora edulis sau Maracuja,Floarea face fructe comestibile,Passiflora Caerulea  nu face fructe comestibile

larisa
Roza

PASCANI

« Reply #18 on: December 05, 2012, 07:34:55 PM »

Am si seminte de Grenadilla sau Passiflora ligularis,sau fructul pasiunii dulce.Marracuja se mai numeste si fructul pasiunii acru

GElax
Vizitator
*

« Reply #19 on: February 12, 2013, 10:55:52 AM »

Există şi pasiflora care rezistă la frig şi creşte la noi în ţară şi face şi fructe! Are claude,a pus poze pe eGrădini. Şi ieşe în fiecare an din rădăcină. Ce mi-ar plăcea!

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.
Pages: [1]   Go Up
  Print  

Jump to: