passiflora edulis

Started by hapylica, December 27, 2010, 11:03:20 PM

Previous topic - Next topic

hapylica

Passiflora edulis este planta care face  fructele pasiunii.Am cumparat ieri un fruct(era cam trecut) si am scos semintele.Anul trecut am mancat fructul pasiunii de revelion si semintele din joaca le-am pus in pamant.Am facut o groaza de plantute din care au ramas vreo zece bucati. :) Mai am una singura, restul le-am dat la schimb cu alte plante.

O sa va tin la  curent cu germinarea lor pe la sfarsitul lunii ianuarie! +dns

penelopa

Pe mine ma intereseaza de ce ii spune "fructul pasiunii" ??? ... daca tot ai halit un astfel de fruct  ::) ... si de Revelion  ;)

paraschivvvv

Fructul passiflorelor se numeste al passiunii fiind folosit in diferite cazuri ,in tratamentul sistemului nervos

hapylica

Pene,se consuma acest fruct inainte de ora zero sa nu ramai dator pe anul ce trece +hypno +dns
Dl.Popescu am pus semintele de leandru somon la germinare si spre deosebire de cele de anul trecut ,sunt cam puturoase la germinare.Oare le trebuie mai multa caldura(adica sa le tin pe calorifer? :)

gentiana

Quote from: penelopa on January 01, 2011, 07:50:33 PM
Pe mine ma intereseaza de ce ii spune "fructul pasiunii" ??? ... daca tot ai halit un astfel de fruct  ::) ... si de Revelion  ;)
Pene foloseste pt post de "fructul pasiunii"niscai "fructe de mare" :D

penelopa

...orice fruct, numai de mare să nu fie! :( Bleah!

gentiana

Mie imi plac!
Tocmai mi-am amintit sa ma smiorcai la domn ca as papa niste fructe de mare
Tot isi cauta motiv sa iasa din casa
Am primit acu cativa ani o passiflora  cerulea cred care avea un fruct pe ea
L-am lasat sa se coaca bine,pana aproape sa se strice(am facut ca tiganul ,sa se faca mare)
Am reusit sa salvez ceva din el si avea gust bum

paraschivvvv

Nu pot face recomandare la inmultirea leandrului din seminte caci nu am folosit ,nici-o data ,acest procedeu ci doar  inmultirea din varfuri de butasi

doinabacau

Quote from: hapylica on January 01, 2011, 11:01:45 PM
Pene,se consuma acest fruct inainte de ora zero sa nu ramai dator pe anul ce trece +hypno +dns
Dl.Popescu am pus semintele de leandru somon la germinare si spre deosebire de cele de anul trecut ,sunt cam puturoase la germinare.Oare le trebuie mai multa caldura(adica sa le tin pe calorifer? :)


     Scuze,  am citit intai raspunsul domnului Popescu,privitor la semintele de leandru,apoi intrebarea si mi-am dat seama ca exista deja un precedent,asa ca am vrut sa renunt,totusi: prin amabilitatea domnului Popescu,am primit seminte de leandru,acum aproape doi ani.Fiindca era o pastaie intreaga,am daruit multe,dar am semanat si eu.Au rasarit doar cateva dintre ele,pana la urma au rezistat doar trei plantute,iar in final,doar una. Asadar, am un mic leandru din seminte,este galben,cred, si-l astept sa infloreasca in vara. Voisem sa arat ca se poate, doar ca atunci era mai cald si au germinat in balcon,multa bafta!

doinabacau

  Despre passiflora,eu stiu ca floarea  semnifica patimile Mantuitorului si ,de fapt, e mai mult floarea patimilor decat a pasiunii!

hapylica

Buna si aia Doina!Conteaza ca infloreste frumos! :)

gomez99

Quote from: doinabacau on February 03, 2011, 02:25:13 PM
 Despre passiflora,eu stiu ca floarea  semnifica patimile Mantuitorului si ,de fapt, e mai mult floarea patimilor decat a pasiunii!

corect. s-a preluat cuvintul, nu sensul. passion fruit inseamna floarea patimilor (the passion of Christ). floarea e interpretata ca fiind o reprezintare a coroanei de spini, cuiele infipte in trup si ciocanul cu care au fost batute acestea. legenda spune ca numele a fost dat de o calugarita de la vatican, careia ii placea floarea. foarte mult si i-a dat acest nume ca sa ii convinga pe cei ce se ocupau de gradinile vaticanului sa pastreze floarea primita de pe meleaguri pagine.
daca as avea timp sa mor, as amina pentru ceva mai urgent.


http://ro.fotoalbum.eu/gomez99
http://ro.fotoalbum.eu/gomez999

Dan Hibiscus

Ce ai mai facut nenea Happy , ai reusit sa obtii o planta , daca nu vedem noi la schimb ceva cu paw paw ;;)

hapylica

Planta mare de passi am de anul trecut,anul asta deja am cateva mici :-bd

Dan Hibiscus

Deci nu am sanse sa te pacalesc de un Paw Paw

hapylica

Nu ai si tu relatii la Budapesta?Acolo au pawapw cu 2000ft.(32lei) transportul in Romania dubleaza pretul.Doi ani planta la 50cm +dns

Dan Hibiscus

eu sunt in partea astalalta de tara , de unde cunostinte +ham

larisa

Doreste cineva seminte de Passiflora edulis sau Maracuja,Floarea face fructe comestibile,Passiflora Caerulea  nu face fructe comestibile

larisa

Am si seminte de Grenadilla sau Passiflora ligularis,sau fructul pasiunii dulce.Marracuja se mai numeste si fructul pasiunii acru

GElax

Există şi pasiflora care rezistă la frig şi creşte la noi în ţară şi face şi fructe! Are claude,a pus poze pe eGrădini. Şi ieşe în fiecare an din rădăcină. Ce mi-ar plăcea!
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.