Lagestroemia indica(crape myrtle)

Started by hapylica, December 10, 2010, 05:20:32 PM

Previous topic - Next topic

este o planta ornamentala care infloreste toata vara

cum este cel rosu
5 (100%)
cel roz este mai dulce
0 (0%)

Total Members Voted: 5

riana


hapylica

Cel de la tine este foarte harnic,a inceput sa creasca in uscator ,asa ca l-am bagat la caldura in casa :) Este mic dar vioi  +dns

BoboROM


Quote from: gentiana on December 10, 2010, 05:23:53 PM
Esti sigur ca mai exista?
Eu stiam o groaza de plante si nu le-am mai regasit prin GB(inclusiv colectia de irisi a disparut)

Colectia de irisi exista la Gradina Botanica din Bucuresti:

einsteinitza

Foarte frumoasa, deci n-a disparut nimic. +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Si o poza frumoasa de liliac de india (din SUA):

hapylica

Bobo vezi ca ai gresit topicul! ???
Oricum liliacul este splendid,care este denumirea lui ca nu gasesc pe google? Sau tu asa ii spui la lagerstroemia indica(crape myrtle in SUA)? :)

sicamin

Eu stiam ca la liliacul de vara ii mai spune Buddleja . ???

gentiana

Bobo sunt o groaza irisi obisnuiti si cel Indian Chief
Gradina botanica aveao groaza de soiuri si nu mai exista
De acolo se aprovizionau si ale mici sere cu  ce era excedentar
Pe sursa asta am avut si eu niste soiuri extraordinare de iri(duse in gradina bunica-mii de unde au fost furate )
Aveau vreo 3-4 tipuri de irisi care aratau ca ceata
Pe ncii unul din siteurile firmelor care vand irisi nu i-am mai regasit
Irisi din imagine ii am si eu in gradina

flordel

Bobo, merci pentru poza, sunt partial lesinata dupa copacelul asta (mai de mult)! ;D

einsteinitza

Nu toti irisii infloresc in acelasi timp, cu siguranta mai sunt si alte soiuri pe capul ala.La mine ingradina irisii infloresc dupa soi treptat.Unii au si doua perioade de inflorit.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Si eu am un soi alb care a inflorit din nou in August. Flori foarte mari.

hapylica

Din pacate, la noi din cauza climei  nu vom avea asa ceva ,un arbust de max.3m ,atat >:(

flordel

Eu ma multumesc cu 3m, dar daca nu ingheata puternic peste iarna, de ce nu ar creste mai mult? Poate cei de la Gradina Botanica nu sunt prea batrani, ma intreb si eu? ???

BoboROM

Quote from: hapylica on December 15, 2010, 08:33:12 PM
Bobo vezi ca ai gresit topicul! ???
Oricum liliacul este splendid,care este denumirea lui ca nu gasesc pe google? Sau tu asa ii spui la lagerstroemia indica(crape myrtle in SUA)? :)

Nu am cum sa-l gresesc. Ma intereseaza subiectul de vreo trei ani. Chiar asa ii spune: "Liliac de India". Poti sa dai si tu o cautare pe net. Am avut si in gradina vreo 8.

flordel

Si ce c-a intamplat cu cei 8 din gradina?

penelopa

......şi, de ce nu mai ai?' ;D
Eu sun fun -liliac de oricare ar fi el, aşa că, povesteşte-ne câte ceva  despre ""indianul" ăsta!

ps. Flordel, am postat amândouă odată. ;)

BoboROM

Quote from: penelopa on December 16, 2010, 11:23:22 AM
......şi, de ce nu mai ai?' ;D
Eu sun fun -liliac de oricare ar fi el, aşa că, povesteşte-ne câte ceva  despre ""indianul" ăsta!

ps. Flordel, am postat amândouă odată. ;)

Pai am zis ca daca se fac ca cel din poza de mai sus, vin toti sa-i fure sau sa-i rupa florile. Ca arata mai bine in vaza acasa ;D

Asa ca am dat la un prieten 2 la altul alti 2 si la altul 1. Eu i-am oprit pe cei mai pricajiti. Intre timp cel mai pricajit are vreo 2 metri inaltime si 1 metru latime. A inflorit anul asta prin septembrie (primele flori), culoare roz-lila. Normal ca nu este asa cum arata la ala in poza. Vreo 10 flori razlete.

La unul din prieteni a inflorit aceeasi culoare, la ceilalti inca nu au inflorit pentru ca i-au neglijat.

De fapt eu cautam ceva rosu aprins gen Lagerstromia indica Red Rocket

hapylica

Esti tare Bobo ,nu ai incercat sa obtii plante din butasi verzi asta vara?Eu am luat seminte de la gradina botanica si sper sa reusesc germinarea lor in februarie ;)
Sa stii ca am vazut pe google ca i se spune si liliac de India pe un reportaj facut de cine stie cine si preluat apoi de majoritatea.Este originar din America unde i se spune crape-myrtle.Pentru liliac de India ramane tot buddleja.Asa consider eu :)

BoboROM

Quote from: hapylica on December 16, 2010, 11:50:01 AM
Esti tare Bobo ,nu ai incercat sa obtii plante din butasi verzi asta vara?Eu am luat seminte de la gradina botanica si sper sa reusesc germinarea lor in februarie ;)
Sa stii ca am vazut pe google ca i se spune si liliac de India pe un reportaj facut de cine stie cine si preluat apoi de majoritatea.Este originar din America unde i se spune crape-myrtle.Pentru liliac de India ramane tot buddleja.Asa consider eu :)

Nu, ala este: "Liliac de vara" sau "Arbustul fluturilor". Nu ii zic eu asa, asa este denumit in toate materialele botanice.

BoboROM


Quote from: hapylica on December 16, 2010, 11:50:01 AM
Este originar din America unde i se spune crape-myrtle.

Este originar din India, in SUA a fost adus mai tarziu ;D

gentiana

Quote from: einsteinitza on December 15, 2010, 09:42:32 PM
Nu toti irisii infloresc in acelasi timp, cu siguranta mai sunt si alte soiuri pe capul ala.La mine ingradina irisii infloresc dupa soi treptat.Unii au si doua perioade de inflorit.
Es ,merg de niste ani in Gb in fiecare primavara ca sa fac poze la irisi aceea ceata si apoi sa-i pot cauta pe site-uri pt cumparare,nu-i mai au
Stiu inclusiv de la directoarea gradinii ca au pierdut foarte multe soiuri
La mine nu infloresc decat in mai,foarte putini ajung in iunie
Cred ca am un album cu ce culori am la irisi
Flordel, la primavara ne abonam la GB,gasim noi  cum sa facem rost de butasi sau la seminte  mai spre toamna
Orice ca sa ne inzestram si noi cu minunea asta
Buddlejia e clar altceva

riana

i se mai spune si liliac de india . avem si noi in timisoara cativa . sunt copaci in toata regula. am inteles ca au fost crescuti in ghivece si apoi au fost plantati afara. cand sunt mai mari sunt mai rezistenti. asa o sa procedez si eu cu cel rosu

riana

Flordel, lagerstroemia ta are frunzulite. am lasat si afara una micuta si i-am pus un pet in cap sa vad daca rezista

hapylica

O,O,O A aparut doamna cu gradinita!
Raluca ,abia astept sa-ti vad lagerstroemia rosie crescand afara si sa faca seminte ;).Ziceai ca are deja 2m? +apl

riana

da, am fost cam ocupata in perioada asta si nu am mai intrat pe net. planta are 2 m si e toata inmugurita. sigur o sa primesti si tu un puiut prin iulie dupa ce face radacini