Just Joey

Started by BoboROM, November 29, 2010, 06:19:29 PM

Previous topic - Next topic

BoboROM


Teahibrid obtinut in 1972 de catre Roger Pawsey of Cants of Colchester, U.K. prin incrucisarea dintre Fragrant Cloud cu Dr. A. J. Verhage.

Culoarea este schimbatoare in functie de vreme, de la galben-portocaliu (primavara-vara) la portocaliu (toamna). Flori mari de 12-16 cm.
La mine parfum slab, cu toate ca la furnizori este trecut cu parfum puternic fructat. Remontant. Vigoare medie. Rezistent la fainare si patare neagra.
In 1994 a fost introdus in "Rose Hall of Fame".

einsteinitza

E frumos si foarte laudat, dar spune-ne si ce face la tine,d e cand il ai, bune rele de la tine din gradina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

L-ai trecut peste vreo iarna? Vad ca e trecut 7b, daca a rezistat peste iarna o sa se bucure si Flordel pentru Gina Lollobrigida ei  :)

flordel

Da, te rog sa ne mai spui, chiar ma intrebam daca-l are cineva.
Merci Carina ca te-ai gandit la mine...

gentiana

Hm
Se pare ca-l am si eu ,dar il stiam sub alt nume
E destul de rezistent,a trecut ceva ierni,anul trecut mai greu
La mine sta la umbra si parfumul e destul de slab
Intr-adevar , primavara si mai ales toamna are culori foarte puternice de orange,peste vara e destul de decolorat(parca l-a bagat cineva )in clor

BoboROM


L-am cumparat in 2009 din Germania. Din primul an a facut niste flori de vis, care difera in functie de vreme si ca forma si culoare. Difera chiar de la floare la floare. Il vazusem intr-o reclama la o banca (parca Unicredit) si atunci am inceput sa-l caut pe la furnizori.

In toamna lui 2009 a facut flori de 16 cm diametru. In rest le face cam de 12-14 cm, dar constant mari (nu ca la alti trandafiri care le fac mari primavara si toamna).     

In Primavara lui 2010, mi s-a parut ca nu prea a agreat iarna grea, dar nu s-a uscat nimic. Oricum la mine intre blocuri in Bucuresti, tradafirii nu au avut nici macar o tija afectata dupa iarna trecuta (si nu i-am musuroit). Spre deosebire, niste prieteni din Otopeni au avut pierderi masive.

Daca as avea o gradina nou-nouta as incepe la orice ora cu achizitionarea unui Just Joey. 

einsteinitza

Superb, e si frumos si rezistent.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

BoboROM


Si mai jos culoarea mult mai inchisa pe care o are floarea toamna (si probabil in zonele mai reci decat la Bucuresti).

BoboROM


Ca sa va mai incalziti, inca o poza de anul trecut (se vede numai la cei inregistrati):

geodezia

asa asa ca a ne incalzim dupa frugl de afara . foarte frumos sa-ti traiasca

Mihai

Forma petalelor este deosebita si culoarea chiar imi place.
Un Th interesant,dupa opinia mea.

BoboROM

Pana acum este febletea mea. Desi nu miroase puternic florile sunt super si il aleg oricand in fata oricarui TH (cel putin in acest moment ;D).

Voi pune alte poze in primavara.

Nu degeaba a fost introdus in 1994  in "Rose Hall of Fame" (un trandafir fara miros puternic creat in 1972).

einsteinitza

Cum faci tu sa vada poza doar cei inregistrat? Asta ar trebui sa facem cu toate pozele, prea multi zgaiesc ochii pe aici dar nu contribuie cu nimic
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Simplu, o pui ca atasament. Additional Options, attach, browse...

Mihai

Daca il gasesc pe undeva,in aceasta primavara,ma gandesc sa-l adaug la colecţie.

Schnuppe

Dar in cazul asta nu mai poti posta pozele dintr-un site gen Imageshak sau altul de gazduire ? Merge numai din ce ai in calculator ?  Este interesant , eu n-am stiut pana acum de chestia asta cu atasamentul .

vikcelmic

Parca e mai usor de pe un site de gazduire, fiindca acolo pozele le incarci la orice dimensiune, aici trebuie redimensionate. Dar de acolo sunt accesibile tuturor.
Dar tu nu asa incarcai pana acum, cu atasament?

Schnuppe

Nu . Niciodata . Doar image code de pe site-ul de gazduire si atat .

einsteinitza

Dar de pe site-ul de gaduire , daca le incarci aici, le vad si guestii.Ma incanta ideea sa fie macar o  limitare ceva.Macar sa nu poata accesa pozele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Va spun ca asa e. Eu le incarc de pe calculator, dar le coafez intai, adica le redimensionez. Dar nu le vad decat cei inregistrati si bineinteles cei care s-au "Log"-uit.
Dati Logout si apoi dati pe postarile mele sau ale lui Bobo si veti constata ca pozele nu se vad.

Schnuppe

Am vazut ca nu se vad pozele , am inteles despre ce e vorba . Problema e ca imi este mult mai comod sa urc pozele pe un site de gazduire dar o sa incerc si asa . Undeva trebuie sa se termine cu privitul asta gratuit . Mie mi-ar face o mare placere sa nu mai aiba acces la informatii , aici este marea problema .

claude

Ma bag si eu ca musca-n lapte in discutia privind vizibilitatea pozelor sau informatiilor...asta pentru ca sunt noua pe aici si nu as putea avea obraznicia ca am fost de folos cu ceva pe-aici ... Schnuppe, cat priveste dorinta ta de a secretiza informatiile, probabil ca se poate face o diviziune a topicurilor...unele sa fie vizibile oricui iar altele doar celor logati...dar...cineva ca mine, de exemplu, care vrea sincer sa invete ceva si, daca poate, in timp, sa si contribuie cu ceva, se va inscrie daca, citind postarile, va considera ca sunt pertinente si are ce sa invete de la membrii forumului. Daca inchizi partea de informatie devine un fel de club exclusivist al catorva care poseda cunostinte, se informeaza intre ei si considera ca altii e cazul sa se informeze in alte parti. Depinde ce se doreste a fi acest forum. Evident ca sunt si nesimtiti...dar astia se cam triaza...de cele mai multe ori se retrag singuri, posteaza cateva vorbe si apoi dispar in ceata.
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Schnuppe

Tu esti membra a acestui forum Claude , mi se pare firesc ca participi si citesti . De ce ar trebui sa fie vizibile tuturor toate informatiile cand este evident ca si celelalte forumuri au sectiuni invizibile celor care nu sant membrii ?  Cine vrea sa afle cate ceva si considera ca ar fi interesant se inscrie dar si participa  , nu se inscrie doar de dragul de a mai fura cate ceva de aici . Ma refer la cei inscrisi dar care nu posteaza niciodata nimic , aia sant un fel de falsi membrii . Vorbeai de nesimtiti ... partea buna este ca sant triati , singuri nu prea se triaza pentru ca altfel nu s-ar incadra in categoria asta .  :) Problema este cu nesimtitii de categorie grea care vin si mai ciugulesc cate o informatie gratuita fara a fi inscrisi aici .

Sa iti explic altfel la ce ma refer . De ce ar fi normal ca cei dati afara de aici din motive intemeiate sa poate citi nestingheriti absolut tot ? Mie imi face placere sa discut pe acest forum , de aia activez aici si nu altundeva . De exemplu , am avut onoarea de a fi banat pe egradini , crezi ca mi-ar fi greu sa ma inregistrez cu un alt IP de pe alt comp. si sa-mi impartasesc dragostea de roze in toate directiile pe acolo ?  Eu nu dau 2 bani pe alte forumuri , mie aici imi place si este vorba despre oamenii care activeza pe TM ( nu generalizez , exista ciudati si pe aici dar sant nesemnificativi ) .

Uite , la ora asta ... este 2.23 dimineata , sant singurul user si 10 guest !!!    

Si nu devine deloc un club exclusivist atata vreme cat sectiunile care nu sant publice sant totusi vizibile pentru cca 500 de membri cat are acum TM . Unde este exclusivitatea aici ?  Ar fi chiar foarte bine daca un membru mai vechi ar recomanda un user nou , atunci intr-adevar ar fi o triere .

flordel

Daca imi permiteti cateva opinii.
As incepe prin a ruga pe un moderator sa mute discutia la Rubrica anunturi si sugestii decoarece aici este inutila si neavenita.

Eu am incarcat din start pozele dupa cum v-am povestit si am constatat ulterior ca daca nu esti logat nu se vad. Mie mi-a fost mai usor asa sa le pun, nu le-am postat intentionat ca sa nu se vada.

Pe de alta parte sunt de acord ca prea multe sectiuni ale acestui forum sunt vizibile.
Ce cred ca ar trebui sa fie vizibil: toata sectiunea dedicata plantelor, daunatorilor, etc...nu le enumar pe toate, si aici cred ca inclusiv pozele.
Ce nu ar trebui sa fie vizibil: Toate gradinile Mush-ului, toata sectiunea de Club (unde este Caffeteria), toata sectiunea de album.

Parerea mea este ca un membru nou care nu a postat nimic in decurs de 1 saptamana de cand s-a inregistrat ar trebui sters. De asemeni ar trebui stersi membrii care nu sunt activi sa spunem 3 luni la rand sau alt termen, cum se stabileste de comun acord. Nu te inregistrezi ca sa vezi anumite sectiuni ci ca sa si participi.



samy

De acord cu anumite opini dar din cate stiu eu forumul ca sa existe trebui sa atraga niste fonduri ( publicitate, sponsorizari sau cotizatii de la membri ). Cu cat are mai multe accesari cu atat poate sa atraga mai multe fonduri din publicitate.

Consider ca pozele postate direct pe forum sunt un inceput in a atrage mai multi membri.  Mai trebui gasita o modalitate in a face membri inactivi sa fie activi.