Ficus Benjamina

Started by ati, November 16, 2010, 11:41:57 PM

Previous topic - Next topic

ati

Una mititica pe care nu stiu pe unde sa ascund pana la primavara  ::)

tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

penelopa

Am şi o mititică de-asta care, la fel ca tine, nu m-am hotărât unde s-o ascund peste iarnă. Deocamdată stă bine (încă  ;D) într-o cameră neîncălzită acum ( n-am dat drumul la căldură în toată casa), la 3 m de geam, lângă peretele de vis a vis.
Ce mă surprinde la a ta este ...... ghiveciul, extrem de mic comparativ cu mărimea plantei  +hypno
Oare ăsta să fie secretul "mititicei" tale? ;D

ati

 +hug ;D ;D ;Dda de unde draga pene ghivecul este mic doar ddin cauza lenei mele  :)
Si este cam tare incomod ca cand sufla un pic de vant tot se culca dar voi vedea ce voi reusi sa fac cu ea tare nu as vrea so tund mai bine as vrea so vand dar daca nu voi putea tot voi tunde
Problema este ca si din astea am cativa  e drept nu asa de mare dar tot sunt mari nu as vrea sa constryiesc ceva mai mare .
tel.0744253574

Locul unde totdeauna gasesti ceva interesant  http://greenfield.go.ro/

vikcelmic

Frumos exemplar, ati  +apl Am si eu F. benjamina simplu si variegata, F. kinky cu frunze mai micute si tot variegate, F. Nastasja pe care i-am tinut si afara, i-am fertilizat corespunzator in perioada de crestere, i-am pulverizat, i-am ferit de curenti, le-am cantat si i-am descantat, dar cresterile sunt moderate.
Acum cand am vazut ca Pene intreba de dimensiunea ghiveciului m-am gandit ca asta tb sa fie motivul, ghivece prea mari. Teoretic stiam ca nu tb schimbat decat cand se umpleau de radacini, dar de multe ori uitam sa-i ud si cand mergeam la ei, scoteam coletul cu totul din ghiveci. Observam o incalceala de radacini si schimbam cu ce aveam mai mare la indemana.
Tu in ghiveciul asta il tii de la inceput pe acest exemplar?

myosotis

vik, am si eu unul mare ca al lui Ati  (sau pe-aproape) si inca cativa diverse modele. Vreau sa spun ca nu sunt foarte grabiti cu cresterea. Cel putin ai mei cresc destul de incet. Cel mare il am de vreo 15-16 ani. Avea 20cm cand l-am cumparat. L-am taiat foarte rar si foarte putin.

vernil

Foarte repede creste ficusul Alii. Am un mic copacel din aceasta varietate, in primavara am taiat cativa lastari dintr-un astfel de ficus. Are o viteza de crestere foarte mare. Si este elegant, cu frunzele lui lucioase si lungi, ca niste sabiute.

sicamin

Si eu am 2 .Pe unul am facut experienta si l-am tuns anul trecut.Desi era mai mic decat celalalt ,l-a ajuns si chiar a crescut mai mare.Anul asta i-am tuns pe amandoi si au dat deja frunzulite noi.

myosotis

 :D Bine ca nu i-am taiat. La cat spatiu ocupa, asta ar mai fi lipsit, sa creasca si repede.

vernil

O colega de serviciu are un ficus Alii, ajustat sa arate ca un copac. Arata fabulos, fiindca coroana e bogata iar frunzele atarna gratios. De cand am aflat din experimentele NASA ca este bine sa ai in casa un ficus,acesta  fiind un dusman al formaldehidei, m-am hotarat sa cresc un exemplar. Am ales ficusul Alii.
Dar imi place si varietatea Benjamina ... sa vezi ce greu va fi pentru mine .... :D

Carina

Acum am inteles si eu de ce mi-a dat soacra-mea un Ficus Benjamina variegata de 2m cadou de casa noua. Eu credeam ca vrea sa scape de el din apartament ca-i ocupa prea mult loc, si cand colo ea se gandea la sanatatea noastra  ;D. Dragut din partea ei




vernil

Carina, ce sansa pentru tine, sa ai o soacra care este la curent cu studiile NASA! Sigur stie sa aprecieze tot ce e bun! +hug

penelopa

Eu n-am "şansa" Carinei (mă refer la soacră  ;D) dar am şansa (neprevăzută, că nu ştiam de studiile NASA  :)) de a avea 6 ficuşi în casă. ;)
Ficusul benjamin variegat este cel mai preţios pentru mine. ;)
http://penelopa.sunphoto.ro/aceeasi_locatie__cu_alte_imagini/ALPTXTDJVCZESZNXLBV

vikcelmic

Fumos, Pene  +apl. In cat timp a crescut asa?

stefana

Privit in realitate arata chiar si mai frumos  ::).

penelopa

Vik, în poză avea vreo 10 ani (dintr-un butaş de  12-15 cm rupt/sustras din copacul directorului general  ;D), iar acum are 12 ani ... Ştefana l-a văzut de curând. ;)

ica

Sunt foarte frumosi acesti ficusi , eu am primit un ficus alli foarte frumos si mare de peste 150 cm si cu 4 tulpini dar nu am reusit sa il pastrez , nu i-a placut nimik.........asa de rau imi pare dupa el............
Desi lumea progreseaza mereu, intotdeauna tineretul trebuie s-o ia de la inceput.(Goethe)

http://icapatrascan.sunphoto.ro/

vernil

Mai, Pene, ce a albit Benjaminul tau ... e batran rau ...  :D :D :D Cred ca voi sterpeli si eu un butas din Benjaminul tau, asa ca voi veni la tine intr-o zi, probabil ca la primavara. Sau poti sa-mi pui si mie un butas sa creasca, te rog ... Sa nu-mi fac pacate furand butas  :D

vikcelmic

Pai da, ca astia de furat se prind cel mai bine si cresc cel mai repede.  +apl
Ai mei deocamdata sunt in repaus, cred ca prin ian-febr isi dau drumul, asa imi amintesc de anul trecut.
Am vazut intr-un magazin de profil un benjamina impletit in 3, inalt de vreo 2,5 m, coroana rotunda, frumos intretinut, o splendoare, dar costa .....:P . Iar ghiveciul era potrivit, cam cat o galeata..ma refer la diametru

penelopa

Îţi pun eu la prins, Vernilo! :)
...... şi să ştii că aşa e ficusul meu de la natură .. mai albicios, cel mai frumos . ;)

vikcelmic

Dintre cei mutati in ghivece mari, un F. benjamina
si un F. kinky care si-a cam marit frunzele de cand e la mine  ???

vernil

Vikcelmic, esti mare! Ti-am deschis albumul si admirat florile,  mai ales cymbidium, toate sunt foarte frumoase si sanatoase, dar am admirat si casa. M-a impresionat in mod placut cum este gandita zona scarilor, toata numai ferestre. Asa da, vei avea loc pentru multe plante, mai ales cymbidium si fiscusi. Felicitari!

vikcelmic

Multumesc, Vernil.  +hug Sper ca in primavara sa-mi mai aranjez cate ceva prin curte si sa-mi deschid gradina pe TM :)

Schnuppe

Vad ca se grabeste sa raspunda , ca de obicei , initiatorul topicului . As putea sa pun pariu ca ficusul benjamina prezentat de el a fost cumparat in vasul acela , pare un exemplar abia adus din pepiniera/magazin . Am si eu un benjamina de dimensiunile acelea , de vreo zece ani . Nu a crescut mai mult de 50 cm , si a chelit an de an , arata destul de ciudat . Initial a fost variegata , frunzele de anul acesta sant verzi . Nu i-a placut in plin soare , nu i-a placut la umbra , i-am gasit un loc ferit de vant si cu cateva ore de soare pe zi si a miscat ceva ceva anul acesta .

Mie imi place foarte mult dar cand am citit ca de fapt este un arbore care ajunge in locurile native la 30 de metri inaltime , cu radacini enorme atunci mi-am dat seama ca este o lupta pierduta . In ghivece nu va ajunge niciodata la dimesiuni mari , doar daca ai camere enorme cu umezeala ridicata si lumina puternica , conditii imposibile pentru o locuinta normala ( normala la cap ) . Toata lumea il lauda dar nimeni nu prezinta exemplare mai rasarite .

vikcelmic

Si uite ce mare a crescut in ghiveciul ala asa de mic pentru dimensiunea lui. Ma gandesc ca atunci cand intra in vegetatie trebuie bagat la o cura de ingrasare intensa plus asigurata umiditatea atmosferica constanta. Ca doar asa fac crescatorii, nu asteapta ei ani de zile sa creasca cativa zeci de cm.

vernil

Quote from: penelopa on November 27, 2010, 07:20:22 PM
Îţi pun eu la prins, Vernilo! :)
...... şi să ştii că aşa e ficusul meu de la natură .. mai albicios, cel mai frumos . ;)

Merci, Pene!  +hug