Queen Elizabeth

Started by Claudiu, November 16, 2010, 10:51:23 PM

Previous topic - Next topic

Claudiu



- Grandiflora
- autor: Dr. Walter E. Lammerts (SUA, 1954)
- floare: roz, in medie aprox 10 cm, solitara sau in mici buchete
- parfum: moderat
- foliaj: verde inchis, aspect pielos, fin zimtate
- parinti: Charlotte Armstrong × Floradora
- creste sub forma de tufa, crestere viguroasa
- premiat All America Rose Selection in 1955
- numele in onoarea reginei Elizabeth II a Angliei

Obs.
1. Trandafirii din pozele mele sunt cultivati in zona 9a
2. Exista si alti trandafiri numiti in onoarea reginei Elizabeth. Am gasit o mentiune cu n umele atsa despre un climbing.

einsteinitza

Perfect sanatoasa si viguroasa, arata excelent. Incadrata intr-o clasa fortata, grandiflora, datorita florilor mari. Clasa asta chiar s-a incercat sa se formeze cu Q.E.
Este un trandafir de cursa lunga. Tije groase, perfecte, capul sus si mandru, nimic nu strica floarea.Nici vantul , nici ploaia.
In anumite zone ale Bucurestiului era plin de acest trandafir, mai ales spatiile verzi dintre sensurile de mers pe soselele principale.Erau infloriti pana la venirea gerurilor, florile se scuturau singure, trandafirul asta e ca tancul.Nimic nu-i stirbeste frumusetea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Quote from: einsteinitza on November 16, 2010, 10:58:24 PM
Perfect sanatoasa si viguroasa, arata excelent. Incadrata intr-o clasa fortata, grandiflora, datorita florilor mari. Clasa asta chiar s-a incercat sa se formeze cu Q.E.
Este un trandafir de cursa lunga. Tije groase, perfecte, capul sus si mandru, nimic nu strica floarea.Nici vantul , nici ploaia.
In anumite zone ale Bucurestiului era plin de acest trandafir, mai ales spatiile verzi dintre sensurile de mers pe soselele principale.Erau infloriti pana la venirea gerurilor, florile se scuturau singure, trandafirul asta e ca tancul.Nimic nu-i stirbeste frumusetea.

Aha ... :P

Carina

Claudiu, multumesc frumos pentru identificare
Al meu arata asa
http://light.sunphoto.ro/photos/normal/24489229_APFCGITLB.jpg
http://light.sunphoto.ro/photos/normal/24489252_ODSCPGKMI.jpg

Am avut si eu o banuiala ca e Queen Elisabeth, stiind cat de des e intalnit la noi in gradini, dar in unele poze de pe net l-am gasit un roz mai inchis, cu mai putine petale si am mai citit si ca se si lungeste excesiv. Parca Gentiana zicea ca e ca un par cu flori in varf. Asa ca eram cam in ceata, pentru ca la mine nu arata asa. La mine creste exact cum ati zis voi, o tufa foarte frumoasa, echilibrata si sanatoasa. Si infloreste foarte des, are flori si intre valurile de inflorire.

einsteinitza

Lungitul excesiv se datoreaza de cele mai multe ori taierii gresite.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

Quote from: einsteinitza on November 16, 2010, 10:58:24 PM
In anumite zone ale Bucurestiului era plin de acest trandafir, mai ales spatiile verzi dintre sensurile de mers pe soselele principale.
Traditional, scuarul de pe artera principala a Galatiului este plantat cu trandafiri. Pe vremea lui Ceausescu, era singurul loc unde vedeai foarte multi. Erau sute, toti Queen Elizabeth. Era prea mult roz, la un moment dat ajungeai la saturatie. Desi frumos si sanatos, e trandafirul pe care nici acum  nu mi-l doresc in gradina. Cu atat mai mult, evit orice alt trandafir care seamana cat de cat la nuanta sau forma cu acesta.

adrianam

Inseamna ca si noi in fata blocului avem tot Queen Elizabeth.
Asa este, infloreste pana ada inghetul. Din vre-o zece tufe, 4 au flori deschise.
Daca nu este taiat dupa fiecare val de inflorire, ajunge un par cu cateva flori in varf.
Din pacate la noi taierile principale le-a facut vecina de la parter si tulpinile batrane se inalta cam la 40-50 de cm.
Un alt neajuns este ca sunt altoiti pe un maces din care rasar mereu puieti pe sub pamant si sunt atat de plini de tepi! ???

Carina

In Piatra Neamt, unde am crescut eu, nu era asa explozie de trandafiri roz pe toate strazile, asa ca nu am ramas cu sechele din astea.

Mie imi place mult, cel putin la mine in gradina are tufa cea mai echilibrata si simetrica. Nu e ca alti trandafiri care-mi dau lastari aiurea sau atarna pe jos, sau cresc cu viteza melcului si trebuie sa ma aplec ca sa-i miros. In plus imi place si cum arata combinat cu clematita mov, fac un cuplu frumos. Singurul defect este ca nu miroase

adrianam

Nu are parfum dar imi place si mie ca este rezistenta floarea.
Pozele tale nu reusesc sa le vad, Carina! >:(

Carina

Nu stiu de ce, la mine se deschid cand dau click pe link. Eventual intra pe albumul de la semnatura, pozele sunt pe pag. 4 jos

adrianam

Foarte frumoasa tufa! Iar clematita il scoate in evidenta, fara ea nu este asa frumos.
Inclin sa cred ca trandafirii din fata blocului meu nu ar fi Qeen E.
Chiar primul val apare pe bete destul de lungi si drepte, nu are deloc aspect de tufa compacta ca al tau.
Voi incerca sa fac poze dar nu stiu daca mai prind lumina cand ajung acasa si nu stiu daca sunt concludente.

Claudiu

Carina nu stiu ce adresa sau cod ai pus. Probabil la tine se vede pentru ca esti conectata pe sunphoto.

Deci asta e trandafirul tau plus urmatoarele doua poze

http://macarina.sunphoto.ro/Gradina_2010/24489229

:)

Asta e defectul la sunphoto. Nu poti pune poze directe intr-un forum. Pacat dar asta e. Recomand Webshots-ul. Nu e greu de utilizat si se invata repede.  Sunt si alte albume online din care poti afisa poze.

Carina

Incep sa nu mai inteleg nimic. Pe Help me find, la Queen Elisabeth apar vreo 4 soiuri, alb, galben, rosu, dar nu roz.
L-am gasit pana la urma la Queen of England, caruia i se mai spune si Queen Elisabeth. Uitandu-ma acolo la poze nu mai sunt asa convinsa ca asta e trandafirul meu. In unele poze seamana, dar in altele florile au mai putine randuri de petale, sunt roz mai inchis parca si se vad staminele. La trandafirul meu nu se vad. Oare sunt mai multe soiuri Queen of England?

Si pentru Claudiu, ai perfecta dreptate, eram conectata la sunphoto si de aceea vedeam pozele. O sa-mi fac cont pe webshot, daca spuneti ca asa pot atasa direct pozele. Multumesc frumos

einsteinitza

Nu l-ai gasit pentru ca ai scris gresit.Uita-te cu atentie la numele topicului. Este cu Z nu cu s.Daca scrii coresct, primul care apare e cel roz. Mai ai o cheie, ca e din clasa Grandiflora.
http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=2.5044
Asta e linkul direct.
Problema e ca nu faci o determinare dupa poza.Pot sa-ti pun acum treizeci de trandafiri roz care in poza seamana perfect. In realitate rozul nu e ca in poza, floarea e mai rasfranta sau mai cupata, e o aiureala totala sa faci o dfeterminare de trandafiri asa, mai ales roz.
Spini, macese, frunze, culoarea de toamna, frunze, dosul frunzelor, culoarea cresterilor noi in primavara. Astea toate pot eventual sa duca la o determinare cat dde cat. In rest, e doar asa, de joc. Nu merge.
Decat sa ii dai un nume care nu stii aca e corect sau nu, mai bine il botezi tu si gata.Are nume.
Exista trandafiri care au niste particularitati, sunt mai speciali-Angela, Double Delight, Bonica, Westerland, sunt trandafiri cu anume personalitate.Dar asta e tare greu de determinat corect.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Da, ai intru totul dreptate. O sa mai caut  :( pana la urma sper sa-l identific
Daca am stricat topicul cu trandafirul meu care nu e Queen Elizabeth rog sa mi se stearga postarile

einsteinitza

Carina, discutiile sunt mereu binevenite.
Fa niste poze cu detaliile tufei, acum e momentul, tijele se golesc de frunz si spinii se vad bine, fa si la frunzisul de toamna, si incet vei putea trage o concluzie.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro