Decoratiuni de iarna si de Craciun

Started by flordel, November 03, 2010, 10:37:38 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Va multumesc pentru urari si sa aveti si voi parte de tot ce-i bun. Sanatate si pace in suflet!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Multa bucurie in noua casa! Sa aveti si-o gradina superba! +apl

Vad ca putem declara deschis sezonul de Craciun...

flordel

Am vreo 3 cosuri impletite si m-am gandit sa fac ceva de genul acesta. Trebuie intai sa trec pe la mercerie sa ma asigur de funde...

gentiana

HM........am si eu unele de la aranjamente mai vechi
A luat o prietena o groaza de panglici de la merceriile din Bucur,una mai motata ca alta
a trecut pe la mine sa ia desenele de aranjamente si sa-mi arate panglicile si ce a mai luat
Am reusit sa ma hotarasc la culorile bradului,vor fi violet si roz si la mama probabil albastru si bleu(asta nu inseamna ca nu am timp sa ma mai schimb)
Acu m-a palit caq vreau brad alb pt gradina(bineinteles cu radacina si sa impodobesc si gradina)

gabriela jalba

imi place ca intrati in febra sarbatorilor. Eu am reusit sa merg duminica la padure sa-mi aduc crengi de brad pentru ghirlande coronite,si ce-o mai fi.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Ce tot aveti cu decoratiunile de Craciun?
Ce decoartiuni faceti pentru maine,a colo sa va vad, ca pana la Craciun mai aveti o decoarare de facut. +rsp
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

Cununi de Advent va rog :-* Ca iata a inceput si eu sunt complet pe dinafara >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8


gentiana

Quote from: einsteinitza on November 30, 2010, 08:35:53 PM
Ce tot aveti cu decoratiunile de Craciun?
Ce decoartiuni faceti pentru maine,a colo sa va vad, ca pana la Craciun mai aveti o decoarare de facut. +rsp
Doar nu vrei sa inpodobesc casa cu stegulete?
E si asa plin de steaguri de cateva zile de la Elefterie pana la Cotroceni
Acu sper ca nu vrei sa ne plantam in curte un par si sa ridicam fiecare un drapel?
Daca te multumeste pot sa spun ca am 3 ghivece de violete inflorite,albe,roz si albastru royal,nu-s chiar tricolorul dar sunt superbe si mai am si trandafirul de la pene cu flori,as zice ca onoram destul de bine ziua nationala(florile si cu mine)
Daca ma pun intre ele pot repezenta cu succes galbenul ;D
Exista decoratiuni de Advent?
Eu stiu ca in Postul Craciunului nu se  decoreaza(abia in Ajun)

einsteinitza

Abia acum am vazut, Gabi, sa te bucuri de noua casa si sa ai numai zile senine in ea.

Chiar nimeni nu si-a decorat casa pentru 1 Decembrie? :-\
Nu e vorba de steguri, iar de la tine nu ma asteptam sa crezi ca steagul inseamna singura decoratiune.Stiam ca ai imaginatie.Nici de Craciun nu ma astept sa iti plantezi un ren impaiat in gradina!

Masa de pranz, sau de seara, decorata frumos, bufetele din casa, cosuri cu amestecuri de trei culori.
Milioane de idei pentru Craciun si doar steagul pentru 1 Decembrie..........................
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Es nici drapel nici ren inpaiat,pe mine ma oboseste mereu excesul
Nu pot da drumul la televizor ca ma oboseste muzica populara  si chiuielile(mai degraba pseudopopulara),la Craciun excesul de colinde din ultimi 20 de ani combinat cu excesul de Hrusca ma face sa turbez
Aproape ca nu mai suport colindele si nu ma mai bucur de Craciun
Fara masa  si fara decoratiuni
Mai e si o zi mizerabila ,deci imaginatia mea hiberneaza si ea
Nu ma simt capabila decat sa zac in pat inconjurata de perne si sa citesc(anul asta sa zicem ca e o exceptie)
In alti ani ma bucuram de ziua libera si gradinaream,ceea ce mi s-a parut intotdeauna mai mult decat festiv


einsteinitza

Pentru mine Ziua Nationala e o sarbatoare, si trebuie sarbatorita.
Si ii urasc pe cei care cheama oamenii la lucru azi si pe autoritati care nu ii penalizeaza pentru asta.Nu ii poti impune francezului sa sarbatoreasca, daca tu nu o faci.Mari magazine si firme lucreaza azi, si e urat. Cum sa invete copiii care-i ziua nationala daca nu le baga cineva in cap, an de an, ca e sarbatoare.Se dilueaza totul, pana cade in uitare. Pacat ca devenim din ce in ce mai dezinteresati si delasatori.Nu e nici pe departe vorba de tine, ci in general.
Probabil la mine e vorba de o istorie a familiei care are legatura cu momentele astea.
Eu mi-am facut grupuri de globuri tricolore, cu care am decorat cosuri, platouri, am pus trei si pe usa de la intrare.Din pacate nu am poze, ca mi-am uitat aparatul la Slanic.

E drept ca nici mie nu imi plac exagerarile astea de Craciun, incerc sa le tin la usa, dar inca pentru Ziua Nationala nu se face destul, doar la Arcul de Triumf , in rest totul e la fel, nimic schimbat.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Asta  spirit "comercial"!
Mi-ar fi placut o defilare,dar nu armata(ca doar nu-i ziua armatei)
De fapt defilare nu-i termenul corect,mai degraba parada(mai studiez dictionarul sa vad daca gasesc ceva ce se apropie de ce vreau sa spun)
Ar trebui sa fie ca un fel de bucurie,nu constrangere si tropaiala
Vremea nu permite  un carnaval,dar asta ar fi mai  de dorit(am luat-o razna!)

einsteinitza

Da, șa asta ma refer si e, sa iasa lumea pe strazi, sa fie distractie, sa fie sarbatoare, sa  retina copiii data asta.Daca in august intrebi de ex copiii de scoala cand e ziua nationala, habar n-au. >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Ionela,nu-i musai cununi de advent; importante sint cele 4 luminari,si sarbatoarea in sine. sa stii ca se poate folosi un platou ingust,lung,4 mere (marime si culoare cum doreste caprioara) scobite nitel,pe post de suport luminare,ceva crengute in jur,o funda-doua,citeva globulete...Imaginatia fiecaruia.Sint si de cumparat tot felul de aranjamente de advent.
  Gentiana,nu decoratiuni de advent, ci aranjament cu 4 luminari.Adventul e specific catolic si tu poti da lectii ;)
  Corina,multumesc mult pentru urari. Sa va dea si voua Dzeu bucurii.Imi fac mea culpa! Nik pt 1 decembrie si faceam spume aseara ca am ajuns prea tirziu acasa ca sa mai incropesc ceva  :-[ Precis nu se mai repeta anul viitor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Te astept la anul ;) ;) +apl
Multumim, viata merge inainte si la noi. +hug
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Carina

Ionela iti prezint si coronita mea de advent, nu e asa frumoasa ca cea a Gabrielei dar pentru mine e pretioasa pentru ca e facuta de fetita mea si pazita strasnic impotriva celui mai mic membru al familiei care crede ca-i o jucarie draguta pentu el


Adventul nu e altceva decat postul Craciunului, dar e mai scurt ca la ortodocsi, are doar 4 saptamani de unde si cele 4 lumanari. Este o perioada de pregatire spirituala si asteptare a nasterii lui Isus (in latineste adventum inseamna pana la venire)

einsteinitza

Frumoase coronitele!
Eu de abia de maine intorc foaia, sunt inca cu toamna in gand. Va fi destula iarna sa ne gandim la ea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

La mine in familie nu se obisnuiau coronitele astea pe masa,doar pe usi(probabil ca le era frica bunicilor ca noi copii sa nu dam foc la casa)
Pe usa principala se punea coronita cu funde in cele 4puncte cardinale(funde,globuri mai mari,conuri)
Se atarnau unele mai mici  deasupra usilor  sau ferestrelor dinspre rasarit
Pe masa exista (cand masa era goala) un aranjament de crengute de brad,conuri,imortele(din gradina bunicilor) si alte plantute
Daca imi aduc aminte bine mama le crea(uneori erau cu niste ciuperti rosi sau portocalii de putregai)
Aranjamentele cu fructe proaspete erau in cosuri sau fructiere iar nucile,alunele,migdale si curmalele erau puse in cosulete sau in niste vase speciale care aveau niste mici separeuri de sticla si de obicei picioarele vaselor erau ornate cu iedera si ceva panglici
Copii fiind nu aveam  voie sa punem mana pe ele ,sa nu le spargem
De toamna se culegeau din padure conuri(mai ales de pin) care se puneau pe foc in seara de ajun si mirosea toata casa a rasina(pt mine cam asta e mirosul Craciunului; mere coapte si rasina)
Altfel ca decoratiuni era musai bradul  a carui impodobire incepea de pe data de 23 si la care participa tot familionul(pe 24 trebuia sa fie gata si sa se faca si curatenia  si strangerea cutiilor
Inainte de Craciun se faceau musai niste cosulete pt fiecare membru al familiei  si chiar si pt musafiri in care se puneau bomboane sau mici ciocolatele
O disperam pe bunica-mea cu ciopartitul nostru si cu vesnicile chiraieli ca mai vrem foarfece,hartie,panglica si de alte culori;dupa cateva ore de "creatie" reuseam sa facem mizerie in jumate de casa,gaseai ate,ace,bucati de carton ,margele ,confeti pana si prin dormitoare

gabriela jalba

Foarte frumos !
....unde esti copilarie....
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

flordel

Eu Craciunul il asociez cu copii care veneau cu colindul in primul rand, apoi cu mirosul de cozonaci...
Iar peste tot erau la uscat coji de mere, de gutui sau de portocale, deci nu Glade sau Airwick, era Eco...
Si oricum globurile vechi din sticla, nu stiu, dar erau speciale. Am mai vazut prin magazine din sticla, dar acum sunt facute industrial, nu mai au nici un haz, in trecut fiecare era ca o opera de arta!
Nu din sticla, dar tot vechi am si acum o veverita intr-un leagan care este facut din margelute, si mai am inca si altele...

gentiana

Am si eu o veverita de aia,in copilaria mea erau niste globuri din margele(chehesti sau austriece are mama din copilaria ei)
Superbe si daca le scapi nu se sparg repede
Am si niste globuri -fructe,niste balerine,o intreaga pleiada de jucari care mai de care mai interesante
Cu niste ani in urma sora maica-mii si-a adus aminte de ele(desi sunt cumparate de ai mei cand erau ei la inceputuri si dupa nasterea mea) si le-a cerut pt nepoata-sa
Bunica-mea fusese deja deposedata de ornamentele care le avea si care erau din zestrea ei
Mama a refuzat si ma bucur ca a facut-o
Sunt cele mai dragi ornamente de brad
Pana anul trecut in fiecare an(de pe la vreo 10 ani) am cumparat globuri
In ultimi 15 ani chiar m-am intrecut pe mine cu cumparatul(in fiecare an cumparam suficiente ca un om normal sa orneze suficient un bradut)
Alea pictate manual sunt superbe,mi-a adus cateva acum cativa ani in Franta si Anglia( preturile au fost pe masura si pot sa recunosc ca unii din prietenii mei au mormait ca am sigur un loc rezervat la 9)
A vazut cineva pe la noi globuri de acelea miscatoare?
Care au scene de iarna in interiorul lor?
Sau minicarusele?

penelopa

... ca să vedeţi că am adoptat şi eu adventul ;) .... dar nu ştiam! ;D Am primit de vreo 3 ani o cunună frumos împodobită şi eram cam nedumerită că are ... 4 lumânări +hypno
Deci, asta era explicaţia: adventul catolicilor!
Cum mereu am zis că ortodoxii şi catolicii sunt de aceeaşi parte a baricadei, mi-am pus adventul în funcţiune. ;D

Iar de  moş Niculae, ca să nu supăr nici capra nici varza, voi planta în grădină un Moş împăiat îmbrăcat în tricolor . >:D ... că de 1 dec. am avut cea mai înzorzonată grădină: copaci încărcaţi de gheaţă aplecaţi la pământ, thui deşelate cu crengile casante, tufle tuflite, trandafiri tăvăliţi, gazon ţepos ca o perie de sârmă ... şi burniţă peste acest peisaj feeric .... şi întuneric  >:( , 2 zile şi 2 nopţi fără curent electric, fără apă, fără căldură, fără TV, fără baterie la mobil , fără ...  >:(