Gradina Rianei

Started by riana, October 22, 2010, 11:44:46 AM

Previous topic - Next topic

riana

am o gradina de 1000 m si nu imi ajunge deloc spatiul. imi doresc la mine in gradinuta toti arbustii din lume. mi-as dori sa am mai mult teren sa pot sa-mi pun conifere, dar fiindca ele cresc destul de mari nu-mi permit sa le plantez, am doar cateva.pentru cine doreste iata cateva poze de la mine din gradina http://community.webshots.com/user/tm03ati . astept pareri pro si contra :)

gentiana

Riana te inteleg,eu am cam de 4 ori mai mult teren ca tine si tot mi-ar mai trebui pt tot ce am eu in cap(mi-ar ajunge poate daca ar fi tot numai pt flori si arbusti)
Imi plac arbustii tai
Ma omoara "hortensia " aia mica
Si mor sa stiu ce dumnezeu le faci la daturi de infloresc asa cu spor?

einsteinitza

Ai plante foarte frumoase, si horensiile sunt superbe.Si cea mica, cu trciou roz. +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

riana

multumesc mult pt aprecieri. Gentiana, te referi la brugmansii?le-am pus afara in pamant si poate de aceea au avut atatea flori.


sicamin

Foarte frumoase sant ,Riana  +apl +apl .
Ale mele abia incep sa coloreze un pic.Le voi schimba locul ,ca vad ca nu le place unde sant.

riana

daca vrei la primavara iti dau cu cea mai mare placere.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

riana


riana

ma uitam la pozele din vara si m-a apucat nostalgia nu-mi vine sa cred ca vine iarna :'(

flordel

Riana, hai c-am fost si eu pe la tine prin gradina! E foarte frumos... +apl

Ca sa alungam nostalgia, ia spune-mi ce-ai mai facut cu lagerstroemia indica?

riana

cea mov am lasat-o in gradina ca anul trecut, nu am acoperit-o cu nimic iar in primavara a dat de jos. cea rosie pe care am luat-o in toamna aceasta am lasat-o in ghiveci si am pus-o la racoare. o sa o plantez in gradina la primavara.pe cea mov am sa o acopar in iarna aceasta

flordel

Adica neacoperita a inghetat pana jos nu? Ia infofoleste-o poate nu ingheata si reusesti s-o faci mai mare. Daca reusesti s-o faci mai mare poate atunci nu va mai fi nevoie s-o imbraci iarna. Eu tot pandesc arborele acesta, de aceea mi-am permis sa te intreb.

gentiana

Flordel,Riana e din Timisoara si in Banat e mult mai cald ca la noi(au o clima mai blanda)
De pandit il pandesc si eu dar inca nu ma incumet si pana una alta n-am gasit de vanzare la noi

flordel

Nici eu nu ma incumet inca si nici nu l-am gasit de cumparat. Dar mai sper totusi ca se poate, eu stau in bucuresti intre case unde este mai adapost.
Daca reuseste sa-l faca mai mare ea are sanse.

gentiana

Am gasit o firma care cica are,dar eu n-am incredere in ei
Am cumparat in primavara de la ei niste craite care au decedat instant si au mai fost si scumpe
Iti dai seama ca dupa incercarea asta nu m-as risca cu o planta scumpa
Daca vrei iti spun unde sunt

flordel

Nu, multumesc, vreau sa vad daca Riana reuseste cu cea din gradina s-o mai creasca intai...

gentiana

Eu sper ca pana ne mai lamureste Riana sa apara si un alt furnizor mai serios

cristinaf

Au avut in toamna din aceea mov, la multeplante, la 35lei plantuta de 40-60cm, dar acum au terminat stocul.
Eu am cumparat plante de la ei si am fost multumita, dar pe aceasta nu am luat-o pentru ca ei recomandau sa fie adusa iarna la adapost si nu lasata in gradina, in special in zone reci si geroase, iar la noi mai bate si crivatul iarna si nu cred ca ar avea sanse sa supravietuiasca afara.

riana

ele cresc destul de repede. si daca ingheta pana infloreste se face de 1 m si e tare frumoasa. acum a mea e infofolita bine.

riana

cea rosie care e pusa la racoare a inmugurit toata