Decoratiuni de toamna si de Halloween

Started by flordel, October 19, 2010, 02:47:47 PM

Previous topic - Next topic

gentiana

Uite asa invata omul si isi cata de treaba,acum daca am pus intrebari trebuie sa ma apuc sa fac
Unde e magazinul ala de langa cocor?
Nu cumva e cel din sapte,pe straduta care ajunge la fostul Vulturul de mare?

penelopa

Quote from: gentiana on October 20, 2010, 07:45:20 PM
La mine impodobitul  pt Hallowen e treaba barbatului meu
Eu fac doar aranjamente in vase si cosulete(ca asta e mania mea sa am peste tot cosulete cu diverse aranjamente,mai nou in cosulete sunt phale)
Şi la mine  e treaba bărbatului. ;) Numai că, nu e nevoie de împodobire! E suficient să fie el prezent. ;D >:D

einsteinitza

V-ati suit pe maturoi impreuna?Da-i  bice ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Pene..........sa stii ca ma faci sa am mancarimi de degete
Hm...mi-l si imaginez  in sapcuta PDL si cu un  un sort de bucatarie cu vreo zicere d-aia inteleapta  ;)
Acum vreo cativa ani barbatului meu i-a venit ideea sa se costumeze in Cupidon(urmau sa se casatoreasca niste prieteni de ai nostrii)
A fost cel mai nastrusnic Cupidon
Are aproape 2 m,exact statura potrivita pt un Cupidon >:D
Avea un  sort de jeansi,pe care m-am chinuit sa-l vopsesc in olive,o esarfa trecuta pe un umar si care de lega de o gaica a sortului,o cununa facuta din buxus si in care a trebuit sa pun imortele(parerea mea era ca era mai buan de coroana mortoara decat de coronita de Cupidon)
O mantie olive,la care m-am chinuit sa-i cos niste catarami si sa-i pun un snur ( o veche draperie ca sa o parafrazeze pe Scarlet O'Hara) ; sa nu mai spunem cat m-am chinuit s-o drapez si pliez
Arcul era inlocuit de un polonic si de o tasca din care impartea alune si seminte
Iar culmea culmilor erau bocancii din picioare
Asa ca...........numai de imaginatie nu ducem lipsa


gentiana

 Nee,Pene si-a luat maturoi cu un singur loc,pe barbata-su l-a pus in atas( da n-are cui la atas ,asa ca ferea) >:D

penelopa

Elfuţo, eu în locul bărbatului tău i-aş fi pocnit pe toţi cu polonicul în cap  ;D ..... aşa, ca să-i pocnească  amorul! ;)

gentiana

Le impartea seminte ca sa aiba activitate(cica  e simbolul ) ;)
Ce sa-i mai loveasca ca erau deja loviti,n-auzi ca s-au casatorit si au divortat  dupa o pereche de gemeni!!!
I-am facut poze de smecherul le-a dosit
Daca le gazesc va exemplific un maxiCupidon
Oricum recunosc ca se agita extrem de tare si mai si gateste mancaruri  gen "fasole cu carnati  sau cu ciolan"
Cica sunt pt intrarea in atmosfera
Si musai dovleac copt sau palcinta de dovleac

flordel

Nuuu, sunt chiar sunt marshmellows aia, i-am luat din Floreasca, e un magazin langa parc, din ala TCM. Am luat si bezele.

Daca mai este vreu loc pe maturoiul cuiva sa spuneti, ca am clienti.
Cum i-ati intruit pe sotii vostri? Ma plec in fata voastra, daca dati meditatii sa ma chemati si pe mine, sunt muta de admiratie.

gentiana

Flordel,nu l-am instruit eu..........asa a venit(cred ca a fost cadou de la zana cea buna)
Cand e vorba sa-i trazneasca dracii prin cap e mare maestru,altfel e un tip extrem de tolerant pana cand il paleste incapatanarea(de obicei cand il supara ceva nu-l mai intorci  ca e berbec)
Cum si io-s capoasa si nu-mi place sa ma piseze cineva la cap,il  las intr-ale lui(oricum n-as avea mari sanse de convingere sau m-as plictisi )
Noi am reusit  de cand ne cunoastem sa nu ne plictisim prea rau unul pe celalat sa nu-i ingradim libertatea celuilalt si sa stam suficient de mult timp unul departe de celalat incat sa ne bucuram mereu de revedere
Bineinteles ca ne respectam suficient de mult incat sa nu ne banuim de infidelitati si alte tampenii
Pene sa spuna singura!
Mersi pt pontul cu marshmellows,ma duc si eu sa-i iau
Domnul meu are nevoie  de un maturoi bine consolidat ,desi cred ca prefera masinile 4X4 pt deplasare ;D

penelopa

Quote from: flordel on October 20, 2010, 10:34:50 PM
Nuuu, sunt chiar sunt marshmellows aia, i-am luat din Floreasca, e un magazin langa parc, din ala TCM. Am luat si bezele.

Daca mai este vreu loc pe maturoiul cuiva sa spuneti, ca am clienti.
Cum i-ati intruit pe sotii vostri? Ma plec in fata voastra, daca dati meditatii sa ma chemati si pe mine, sunt muta de admiratie.
Draga mea, eu nu reuşesc să-mi strunesc soţul în nicio privinţă. :-\  NU există Leu mai căpos ca el. :(   Doar că, Genţiana a dat altă conotaţie afirmaţiei mele referitoare la legătura dintre soţ şi Halloween! ;) >:D

gentiana


vernil

Mie imi plac traditiile romanesti, consider ca halloween-ul vesticilor are corespondent romanesc, in noaptea Sfantului Andrei. Eventual, pentru cei care vor reluare, se foloseste si noaptea de Sanziene.

gentiana

Halloweenul e sarbatoare catolica si catolici exista inca si in Romania

gentiana

Flordel uite inca ceva pt decoratiuni

flordel

Si cum se fac demersuri pentru reunificarea bisericilor crestine vechi si importante (care nu s-au abatut de la credinta initiala), adica biserica Ortodoxa si cea Catolica, eu zic ca un pic merge. Eu am toata consideratia pentru sarbatorile catolice si am cunostinte catolice care respecta sarbatorile ortodoxe.

Oricum, petrecerea tematica este in principal pentru copii mei (acum nu pot minti ca cu acesta ocazie nu ne amuzam si noi pe langa ei).

gentiana

Flordel si eu respect sarbatorile ortodoxe si merg in vizite la prieteni de sarbatori ortodoxe,n-am nici un fel de problema de genul asta(eu cel putin nu)
Am pus la mine in gradina  "lampioane/lampadare chinezesti" ca sa stii despre ce e vorba
Sunt multe sarbatori frumoase si care eu una le tin,inclusiv Martisorul
Ps ma indoiesc de vreo sansa a unificarii bisericilor si am sa-ti spun in particular motivele pt ca nu vreau sa starnesc discutii inutile

flordel

Planta asta (nu-mi vine acum in cap numele) am avut-o in gradina, e anuala, din seminte (asa-i nu?). Din pacate taman am jumulit-o ca trebuia sa plantez o weigela variegata.

gentiana

Nu-i anuala!,se poate face si din seminte,dar are niste radacini ca niste bete de chibrit de groase
De fapt sunt un fel de rizomi
Am cumparat seminte si n-am reusit sa prind,am cumparat dupa aia rizomii aia si s-au prins si au inflorit
Ce e cel mai ciudat e ca pana sa am gradina am gasit in padurile de langa otopeni intr-o liziera,acum vreo 20-30 de ani (cand eram copila)
Deci e in flora spontana a zonei

einsteinitza

Ce e frumusetea aia ??? :o :o :o

Haloweenul ca sarbatoare, este o sarbatoare formata din contopirea traditiilor romane, celtice si catolice. Sunt unite aici obiceiuri romane din cadrul festivalului Feralia, Ziua tuturor Sfintilor din traditia catolica si sarbatoarea celtica in care mortii se intorc in pamant.

Avand in vedere ca Sfntul Andrei este o sarbatoare si din calendarul ortodox si din cel catolic, parca nu sunt mari distantele, nu?



www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

E diferenta de o luna intre ele
In Ardeal,mai ales in zona Clujului se serbeaza pe 1 noiembrie sarbatoarea mortilor,cand se ingrijesc mormintele,se duc flori si se fac pomeniri(vorbesc de ortodoxi)
Nu stiu daca are vreo influenta catolica sau asa e in calendar
Imi povesteau acum cativa ani niste prietene  din Cluj care erau ortodoxe
Deci pana la urma as zice ca la diferenta de o zi e si la ortodoxi o sarbatoare asemanatoare(se duc ofrande si se impart sau se lasa pe morminte)
Es ,tu nu stii nimic de asta(mi-e jena sa sun si sa pun intrebari mai amanuntite si nu-mi mai aduc aminte exact tot ce imi povesteau ca fac)
De lampioane intrebi?
Din pacate iar nu imi aduc aminte denumirea latineasca,dar o s-o caut
Poate ne ajuta Ionela?

Ionela

Am senzatia ca sarbatoarea Sfantului Andrei nu prea are legatura cu credintele crestine. Vorbesc prostii... si mai bine ma explic. Sfantul Andrei e celebrat in calendarul ortodox ca si apostolul care a adus crestinismul pe aceste meleaguri. Restul ritualurilor ce se practica in acea noapte sunt precrestine, n-au legatura cu Sfantul Andrei. Sunt credinte si practici pagane. Imi pare rau ca n-am acum la indemana o carte despre vechiul calendar precrestin (pe  care biserica a grefat sarbatori crestine) in care sunt explicate toate.
In noaptea de Sfantul Andrei se spune ca bantuie strigoii. Acestea au fost povestile horror ale copilariei mele :D :D :D Tin minte cate se povesteau despre acesti strigoi sau moroi (morti inviati in acea noapte) capabili de cate si mai cate grozavii. Ideea era sa te incui in casa si sa pui usturoi la ferestre, ca sa te ocoleasca. Fetele de maritat isi faceau de ursita - una dintre metode era coptul si mancatul unei turtitze foarte sarate. Saracele mureau noaptea de sete si visau ca cineva le aduce apa - iar acel cineva era ursitul. Sau alta mai boacana, stateau dezbracate la miezul noptii cu o lumanare aprinsa in mana si in fatza unei oglinzi... in care chipurile se putea distinge silueta viitorului sot.

Nu stiu cine mai face treburi din astea :D :D :D
In zilele noastre umbla feciorii de insurat si fura portile, scandurile gardurilor, daca se poate si podurile de pe la casele fetelor de maritat. Treburi de prost gust, dupa parerea mea.

Nu imi vine acuma numele sarbatorii latinesti de care spune Gentiana +ham... Lupercalii, Saturnalii ??? ??? ??? Cam toate acele sarbatori romane au ajuns sub o forma sau alta in cultura populara. Ce rau e sa n-ai carte! >:(
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

flordel

Saturnalia era in jurul solstitiului de iarna, va las pe voi sa face asociatiile.

Ionela

Deci sunt Saturnaliile sunt de fapt Sanzienele  ???

Edit: Nu stiu de ce am citit solstitiu de vara :D :D :D Cant tu ai scris iarna +ham +ham +ham Cred ca numai la vara ma gandesc ::)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

gentiana

Ionela  sarbatoarea e a mortilor

Iaca lampioanele se cheama Physalis alkenkengi per latineste


Ionela

 :D :D :D :D  Inseamana ca nic n-am inteles din ce am citit aci :D :D :D Tre'sa iau topicul de la cap??  +hypno 
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8