Barock

Started by einsteinitza, October 16, 2010, 11:32:53 AM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Noul urcator Tantau achizitionat recent.Nu pot sa spun inca nimic, arata sanatos,frunzis verde impecabil, floare uriasa
   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Vad ca nu sunteti incantati de asa un urcator >:( >:(
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

 :D

Este superb , stai linistita ca si eu il urmaream demult . Dar nu e aia floarea caracteristica pentru el , o sa vezi de ce spun asta . E mult mai interesanta !

einsteinitza

Adica, se desface asa, salata?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Nu . Se intorc petalele  spre exterior ca niste corneti , face si un fel de colturi oarecum ca la Ilse Khron , arata foarte " retro " la floare , parca e o sculptura . El nu e stralucitor prin culoare sau reflexe dar in combinatie cu forma aia e deosebit . Nu e genul " dragalas " e altfel .

einsteinitza

Mie mi se pare foarte select la forma florii.Si combinatia e foarte..rasata, sau nu stiu cum sa zic, are eleganta. Imi place mult de tot.Merge si ca tufa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Quote from: einsteinitza on October 18, 2010, 05:31:33 PM
Vad ca nu sunteti incantati de asa un urcator >:( >:(
Cum sa nu!
Floarea este foarte interesanta ca forma si culoare.
Ai reusit sa- i plantezi?
Observ ca mai sunt inca doi in apropiere,ce trandafiri sunt?
Multumesc!

einsteinitza

Pai doar v-am spus cei luati de la agronomie.Doar asta era cu floare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Te rog poate reusesti o poza cu el cand se desface complet. Mie si culoarea imi pare frumoasa nu numai forma florii. +apl

einsteinitza

Nu voi putea din pacate, nu cred ca il mai prind inflorit, dar mai avea un boboc, sper sa il prind pe ala.Doar peste doua saptamani ma duc la Slanic.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

M-am mai uitat la el pe net, este intr-adevar deosebit si mie mi se pare ca ti-au reusit bine pozele. Eu nu l-am vazut cand am fost acolo sa cumpar, probabil ca plecam si cu asta. Cu riscul sa ma repet imi place foarte mult si culoarea, parca este un roz "vechi", extrem de elegant per total.

Mihai

Asa o intrebare ,la care sincer nu ma astept sa-mi raspudeti:
A mai ramas ceva la magazinul acela? :D

einsteinitza

Da, exact asta vad in el,  si ,cum zice si Von, rasucirea aia care mi se pare preluata de la Tea, asa, cu ascutisuri, si rozul antic, parca-i confera eleganta aparte, veche.
Mai veau vreo patru, dar fara flori.Frumosi toti. Acum am mai vazut pe site-ul Tantau unul care imi place, Uetersener Klosterrose.Nu seamana cu asta deloc, alt gen, dar frumos  si ala si deosebit, sunt putini albi frumosi urcatori.

Mihai, nu fa misto de noi, ca daca mai povestim mult, faci sigur un drum acolo ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Aiurea , mie mi se pare ca nu i-au reusit mai deloc pozele astea la Barock . Abia la anul o sa posteze cum arata de fapt Barock-ul . Floarea aia o sa se desfaca si aproape fiecare petala o sa se ruleze spre exterior , o sa arate ca turnat din ceva . Eu nu-l am dar sant mafalda , de aia stiu ! Sant curios cat de florifer este .

einsteinitza

Lasa ca la astia esti, ii stii.
Citeam acum ca am gasit Tantau pe la noi, si m-am mai instruit, ca Tantau de fapt e renumit pentru trandafirii creati pentru flori taiate in sere, e maestru ce soiuri a scos pe tema asta.Deci, pana la urma , fiecare a incercat sa cucereasca o nisa, sa se remarce intr-o zona diferita de a celorlalti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

La bani este sub Kordes , aia domina piata mondiala de trandafiri . Dar sant foarte protectori cu  inregistrarile lor , stiu ce spun pentru ca am purtat niste discutii cu directorul comercial de la ei si am aflat o gramada de chestiuni interesante . 

Personal imi plac mai mult decat Kordes , mi se par mai interesanti . Si trandafirii lor au parfum , nu glume ca la majoritatea Kordes . Pacat ca nu avem un distribuitor oficial la noi . De fapt exista o persoana agreata de ei oficial in Romania , un arhitect din Bucuresti , dar nu stiu exact cu ce se ocupa tipul , nu stiu daca merge sa-l suni si sa-i ceri un trandafir-doi , nu cred ca merge asa ...

einsteinitza

Si mie imi plac mult mai mult, iar pentru mine amanuntul cu parfumul e decisiv.
Oricum, mi se par mai.. trandafiri. Kordes are o  serie mare de buchetari din aia care merg in borsduri, in masive, trece si tancul peste ei dar cand te uit la floare nu esti impresioant. Are bineinteles si de alt el, cu flori mai dichisite, mai lucrate, dar am impresia ca accentul e pe rezistenta si trainicie.
Dar Austin, are ceva? Ca si de la ei apar ici colo cate unii, mai ales soiurile mai vechi putin.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Frumos!   +hypno Imi place de trandafirul asta! Mi se pare ca l-au botezat potrivit, culoarea florii si petalele acelea care se ruleaza...Minunat! Ma intreb pe unde-i dibuiti de-i cumparati, ce magazine vand bijuterii din astea ca eu prin zona mea (cluj) zau ca n-am vazut! :'(
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Claude, eu l-am luat de la facultatea de agronomie, unde este un  magazinas.Daca ai pe cineva care vine in Bucuresti macar pentru o zi, ii dam instructiuni.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Multumesc pentru buna intentie, n-am pe nimeni care sa vina la Bucuresti, din pacate  :'(    Va ramane pe lista dorintelor, probabil,pana imi va iesi in cale...
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

pai Schnuppe daca tot ai scormonit hai sa dam de urma arhitectului ca doar nu e balaur si o intelege citiva zanatici cu visele lor cu tot .poate are omu reducere la adusu in tara sau o avea firma si comandam la el direct afla numele si numerele de telefoane si il sunam

einsteinitza

De adus sunt adusi, si se gasesc la Fac.de agronomie de unde l-am luat si eu.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

atunci ma bucur ca l-am comandat si eu .Es vreau o parere .as vrea sa pun linga scara barockul asta in vasul ala de 60 de kile . vasul are cam 0.5 m inaltime .asta pina o sa-i fac o imprejmuire de  piatra de stinca .eu pe linga casa am ciment si as vrea neaparat sa pun un urcator acolo deoarece am si o pergola facuta deasupra scarii . si barockul sa imbrace cumva pergola si o parte din zidul casii . m-ar interesa cind fac boirdura de piatra cit de adinca sa fie adica cam cit de in jos se duc radacinile ?

flordel

Nu poti sa faci stratul ala inaltat sau bordura cum ii spui si sa spargi cimentul la fund?

einsteinitza

Radacinile se fac adanci dar si mari in lateral.Problema la vasul de ciment e ca iarna ingheata beton si tradafirul moare. Trebuie neaparat sa aiba loc in pamant sau sa protejezi cumva ghiveciul ala mare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro