Plantarea trandafirilor

Started by einsteinitza, October 14, 2010, 11:56:38 AM

Previous topic - Next topic

claude

Mda...daca le-au crescut radacini noi nu e prea fericita mutarea asta, zic eu  :-\     Si eu mut plantele intr-o veselie, dar nu la 3 saptamani dupa plantarea initiala  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

lordu

Quote from: claude on November 10, 2012, 05:11:05 PM
Mda...daca le-au crescut radacini noi nu e prea fericita mutarea asta, zic eu  :-\     Si eu mut plantele intr-o veselie, dar nu la 3 saptamani dupa plantarea initiala  :D

Mai bine acum decit la anu'
Cel putin asa cred eu.
I-am mai apropiat, ca erau la 60 - 65 cm intre ei. Cam greu de configurat o tufa de asa marime.  +ham
I-am pus la 40 cm. Am mutat 2 din 3
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

claude

Pai sunt 3 tufe la fel? Ca altfel nu inteleg miscarea...plantatul la distanta mica se practica, din cate am vazut, la englezesti, in felul acesta se sustin oarecum unul pe celalalt si ai o tufa uriasa...

Ca altfel...eu ma uit la ai mei pe care i-am plantat la 1 m distanta intre ei si deja dupa primul sezon ma cam apuca indoielile, parca-s prea aproape...unii dintre ei deja au aproape 1 m latime  ::) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

dancoman

Quote from: lordu on November 10, 2012, 03:20:07 PM
Quote from: claude on October 16, 2012, 10:25:00 PM
Pai eu tocmai la faza cu dezvoltatul radacinilor am obiectii...o planta care e in repaus vegetativ la plantare, in sezonul rece, nu are cum sa inceapa dezvoltarea radacinilor decat la debutul sezonului de crestere...practic sta si doarme acolo, neprinsa, pana primavara, in plus suporta si temperaturile rigide ale iernii  ??? 


Am mutat astazi citiva trandafiri plantati pe 22 Octombrie. Absolut toti au cresteri noi la radacini  :)

Solul a fost cald iar trandafirii inca nu sunt in repaus vegetativ,normal ca au lucrat la radacini.Discutia respectiva a fost despre trandafirii aflati in repaus.Si eu sunt de parere ca daca-i plantezi(sa zicem)prin decembrie,cand solul este rece ,in martie ii gasesti cum i-ai plantat!!...cu alte cuvinte ii poti muta linistit din nou caci nu au dat alte radacini!:)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Cele 7 grupuri de cite 3 trandafiri pe care le-am rearanjat sint

Benjamin Britten
Jubilee Celebration
Pat Austin
Gentle Hermione
Scepter D'isles
Lady Emma Hamilton
Charlotte
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Pai de ex Charlotte se face mare, ajunge spre 1.80 latime la mine, altii acolo sunt mai mici, nu au toti cam aceeasi marime, cred ca distanta initiala era mai buna.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

lordu

Mi s-a parut mult, 65cm
O sa incerc sa-i tin aproape de un par central.
Sper sa le mearga bine, sa se prinda si sa creasca. Daca vad ca se inghesuie, ii mut inapoi  ;D
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

samara77

 buna ziua, un sfat va rog, intentionez in toamna sa imi cumpar cateva sute de butasi de trandafiri, pt comercializare ca flori taiate, ce sfat imi dati? ce soi de trandafiri sa cumpar si de unde? multumesc frumos.

sandaveturia

Adica vrei sa te apuci de o afacere si nu stii nimic despre ea? (musuroiri, taieri, boli si insecte, rezistenta la ger etc... ca sa nu mai zic de rezistenta in vaza, cum se obtine o floare frumoasa cu tija dreapta...)
Hmmm.... :-\

sannamaria

pentru flori taiate ,sunt soiuri speciale ,care se planteaza doar in solar dar sunt si pt camp .

claude

Quote from: sandaveturia on August 13, 2013, 09:45:12 PM
Adica vrei sa te apuci de o afacere si nu stii nimic despre ea?

O fi vazut unul din articolele sau reportajele alea tembele cu cineva care vezi-doamne ce bine traieste din vanzarea trandafirilor si si-o fi spus ca ce mare scofala o fi sa trantesti in pamant niste trandafiri si pe urma sa tai florile  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

sannamaria

referitor la acele articole ,am discutat cu cineva care cultiva si vinde trandafiri ,si persoana in cauza a fost foarte indignata de cea ce scria acolo( era un articol unde scria ca din trandafiri scoti 300% profit ), si a zis ca ar vrea sa vada pe cel/cea  care a scris articolul ,muncind doar o zi pe camp la trandafiri cand sunt 40 de grade afara  ;D doar o zi ,nu tot anul ............

pal.elena

Am si eu o intrebare, extista trandafiri de ghiveci care sa nu necesite extraordinar de multa atentie? nu de alta, dar nu m-as baza pe sot sa ii caute de daunatori daca eu nu sunt prin preajma:D
Beunăziua, pentru interesati, recomand creare site

claude

Nici un trandafir nu are nevoie de extraordinar de multa atentie, cum spui. Daunatorii mai frecventi (afide, omizi, viespea sfredelitoare) in nici un caz nu-i omoara, deci si daca nu-i controlezi zilnic chiar nu se intampla nimic! Si nici bolile cele mai frecvente -patare neagra, fainare) nu-i omoara. Sigur, daca da in ei vreun virus sau altceva mai nasol atunci e cam albastra situatia, dar bolile nasoale de obicei le aduci cu tot cu planta si impotriva acestui lucru chiar nu ai cum sa te aperi.



"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot