Pomponela

Started by einsteinitza, October 10, 2010, 08:58:40 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Din pacate a cam trecut sezonul pozelor frumoase la florile de trandafiri, lapovita de ieri le-a facut varza, dar sunt ultimele imagini.
Desi este cotata la creator ca o floribunda medie, 60x80, dupa cum se vede este mult mai mare, desi are doar doi ani. Inaltimea ramurilor este de peste 1.30m.Ca multi dintre Kordes, face lastari lungi, care se apleaca sub greutatea florilor
   
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

E o singura planta acolo ? De 2 ani ?

einsteinitza

Da.Acolo e o Pomponela de doi ani. In dreapta mic de tot e un alt trandafir, fiindca indicatiile despre Pompoela dadeau alte dimensiuni, si mama a us doi trandafiri medii acolo.Cel de-al doilea trandafir, un portoclaiu pal, va fi mutat anul acesta fiindca e clar ca nu reuseste acolo
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Schnuppe

Foarte frumoasa !  Cum ai taiat-o ?  Se sprijina de balustrada sau isi poate sustine singura pozitia ?

einsteinitza

Nu am taiat-o eu, e la casa de vacanta a mamei mele.A taiat-o ca pe o floribunda.
Nu se sprijina decat putin
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Ionela

"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

nicol

 :o La mine tufa arata ca in prima fotografie. Imi pare rau, nu am poze cu ea inflorita. Totusi, am rascolit netul si pot spune ca florile de la pomponela mea arata ca in cea de-a doua fotografie, cu vreo doua- trei nuante mai deschise!!

http://nnicol.sunphoto.ro

einsteinitza

Ce varsta are, cat de mare este?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

nicol

Tot doi ani are si a mea. Tocmai de asta sunt  :o ! Diferentele sunt foarte mari.

einsteinitza

Uite poza pe site-ul Kordes
http://www.kordes-rosen.com/englisch/

nu reusesc sa pun linkul direct, dar cauta Pomponela si pune pe view si vezi o poza cam ca a mea.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Pomponella la mine in primul an.Are doar doi lastari dar e plin cu flori. L-am legat sa nu ajunga la gard ca acum se vopseste. Cat de mare poate creste?

anasstasia


sicamin

Multumesc ,atunci e bine ca va acoperi gardul.  :D

Dalia

Pomponica asta are niste flori care-mi aminteste de Angela. E tare dragutica.  :)

sicamin

Pomponella mea a inceput sa creasca dar sa si infloreasca.

GElax

Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

Cam trecuta, e drept, dar a inceput sa creasca serios! Ai mei au gresit plantand-o la trepte, cred ca intrarea se va face prin spate.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Hehe, sau faci o punte de-aia japoneza peste ea pana la trepte  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

Si Pomponella mea,este in al 2-lea an dar a crescut mult. Jumatate din tufa a fost tupta de furtuna ,dar si asa e destul de mare.

einsteinitza

E deja frumoasa imi plac tare mult ciorchinii aia bogati.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Pomponela, un alt trandafir care depaseste orice asteptari in ceea ce priveste dimensiunile! =)) ideea lui Claude cu podul peste intrare s-ar putea sa fie solutia!


[/URL
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

In curand iti inghite scara  :o   Dar ce frumooooos, sa urci treptele pasind peste buchetelele alea   :x
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

adrianam

Splendid!  +apl

Nu credeam ca ajunge asa mare!
Eu l-am plantat in grup cu inca doi de la Kordes, dar nu mai stiu care.
La mine este inca mititel, cred ca il sufoca iarba la munte, nu s-a dat in spectacol pana acum.

anasstasia

Acolo este doar un trandafir???? Mamaaaaaaaaaa meaaaaaaaaaa. Vroiam sa-l cumpar insa ma las pagubasa.