Grapefruit bolnav

Started by Pisu, September 26, 2010, 12:38:31 AM

Previous topic - Next topic

Grapefruit bolnav

Grapefruit bolnav
0 (0%)
Grapefruit bolnav
0 (0%)

Total Members Voted: 0

Pisu

Am un grapefruit de 4 ani, cultivat de mine. In principiu ii merge ok, dar de catava vreme am observat ca i se ingalbenesc frunzele. Acuma, frunzele ingalbenite au puncte maronii pe spate si dupa episodul cu punctele maro, incep sa se usuce si sa cada. Sunt foarte suparata pentru ca tin cu adevarat la pomul meu si chiar nu stiu ce sa fac. In jumatatea de sus a pomului frunzele sunt inca neafectate, de un verde frumos. Mi-e frica sa nu se imbolnaveasca si ele. Va rog sa ma ajutati. Astept un raspuns!

Dan Hibiscus

pai si vrei sa ghicim unde sunt pozele +ham

Mishu

Salutare,
Am si eu cam aceeasi problema cu 3 pomisori de grapefruit (cultivati de mine ~4 ani) sunt niste paraziti maronii care se lipesc/prind de frunza fata/verso, se curata relativ usor cu un bat/ o scobitoare dar reapar mereu si se inmultesc destul de repede.
La mine nu se ingalbenesc frunzele dar se secreta o substanta lipicioasa/un clei destul de abundent si continuu, care acopera frunze, tulpina si tot in jurul lor (spre deliciul catorva furnici din zona).
L-am curarat in prima faza cu bere,  dar pt ca metoda nu a functionat l-am spalat/curatat cu apa si sapun si apoi clatit bine cu jet de apa. Cu aceasta metoda am scapat momentan de acel clei enervant si de foarte multi paraziti, dar acestia inca mai persista pe alocuri.
Va rog frumos daca se poate sa ma sfatuiti ce fel de solutie as putea folosii pt a elimina definitiv acei paraziti.

Va multumesc, anticipat, pt ajutor.

P.S.... "Pisu" ai gasit vreo solutie eficienta pt plantele tale?

einsteinitza

Sunt miscatori sau par lipiti acolo pe frunze?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Penelopa

Cred ca este vorba de paduchi testosi. Se curata, manual, cu apa+sapun+spirt medicinal, apoi se stropeste cu un insecticid. Se repeta stropirea cu insecticid dupa 7 zile. Asa am scapat eu de ei de pe un dafin.

Mishu

Quote from: einsteinitza on November 13, 2014, 12:33:54 PM
Sunt miscatori sau par lipiti acolo pe frunze?

nu sunt miscatori, ci par lipiti pe frunze... si sunt ca "paduchii testosi" de care spune Lara.

Mishu

Quote from: Lara on November 13, 2014, 02:16:44 PM
Cred ca este vorba de paduchi testosi. Se curata, manual, cu apa+sapun+spirt medicinal, apoi se stropeste cu un insecticid. Se repeta stropirea cu insecticid dupa 7 zile. Asa am scapat eu de ei de pe un dafin.

Chiar asa par, ca niste "paduchi testosi"... ce fel de insecticid ai folosit?

Penelopa

Confidor, ca din asta am avut in casa.

gabriela jalba

E greu de luptat cu ei....
De pe net :
1. " Să se stropească preventiv plantele cu ceai făcut din feriga comună sau din calapăr. Plantele de cameră cu multe frunze pot fi tratate săptămânal cu uleiuri de rapiţă sau cu soluţii de săpun lichid de potasiu, slab concentrate.

Combatere: Trebuie curăţate mecanic zonele afectate, fie prin ştergere, fie prin cojire; la plantele de cameră se recomandă folosirea unei periuţe de dinţi sau a scobitorilor. Apoi plantele trebuie spălate temeinic. Părţile afectate ale plantelor pot fi udate cu o soluţie cu amidon, care usucă. In decursul procesului de uscare păduchii ţestoşi cad şi se întăresc odată cu soluţia. In cazul unei invazii grave la plantele cu puţine frunze, se recomandă tunderea lor. "


2. http://www.horticultorul.ro/insecte-boli-daunatori-fungicide-insecticide-ingrasaminte-pesticide/paduchii-testosi-la-plantele-decorative-de-apartament-si-lamai/

3. "va recomand produsele Calypso, Actara sau Mospilan. Tratamentul se face o singura data pe saptamana si se repeta utilizand un alt produs. Controlati planta sa nu apara semne de fitotoxicitate. Tratamentul nu se executa cand planta este inflorita."
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

Dan Hibiscus

calypso e preventiv , actara si mospilan sunt slabe , un sistemic de buna calitate , Confidor Energy , Emerit Oil zona asta de atac,

Dar cum zice Gabita , ce faci cu mana ta e lucru bun. Mai intai eliminare vizibila pe cat de mult se poate