Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Nimic, nimic? Esti deja pe partie la ski? :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Not yet inca! ;D
Am un mesteacan firav cu tulpina subtire, in urma furtunii care a fost a ajuns la pamant, asta ar fi noutatea.
Si n-am crizanteme...
Cand s-o indrepta vremea poate voi face niste poze, acum nu prea am ce poza.

einsteinitza

 ;D
Pe drumul de la noi in sus spre Cheia e zapada!
Pune repede o proptea, mestecenii sunt foarte induratori.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Alnwick rose si Ebb Tide.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

paraschivvvv

Flordel sunt super;la mine mai sunt cativa cu flori si unii cu boboci dar pentru ca au fost pusi pe parcursul verii in albumul meu pe sunphoto nu i-am mai pozat

zamfira

Flordel, ti-am vizitat din nou gradina: flori si culori minunate. Eu cred ca amprenta gradinii tale este data de crizanteme-tufanelele in combinatii spectaculoase (este una mortala cu ceva spice). Mi-ar parea rau de tot sa aud ca nu au rezistat, trebuie cumva sa le aduci inapoi. Aerul acela de toamna tarzie parca vine cu mirosul amarui al acestor plante.  +rsp

geodezia

he he he si la tine a reinflori ebb tide-ul ... o frumusete ... in sfirsit a facut si la mine 2 lastari noi ..cred ca incepe sa se dezvolte tufa .. :P

claude

Ce fain e Alnwick! Si vad ca e si hotarat, adica infloreste bine, nu?
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

flordel


lordu

Nu stiu cum e Eb Tide, dar Alnwick are un parfum bestial. Recomand  +apl
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

flordel


flordel

Anul acesta iar am pus tufanele fiindca imi plac tare mult cand infloresc toamna.
In ultimele 2 zile au napadit melcii pe ele si le-au mancat.
Am incercat sa-i strang, am strans vreo 50 dar nu-i pot gasi pe toti si sunt multi melci foarte mici pe care nu-i vad usor.
Nu stiu ce sa fac, m-am gandit sa pun cate un borcan pe tufanele, poate, poate or da din nou frunzele... :(

geodezia

pune si tu optimol lasa in pace chestiile naturiste si ia optimol ca dau coltu urgent in felul asta scapi de ei vezi ca acum puietu iese din pamint ca s-a incalzit asa ca ..

flordel


geodezia

si eu tot cu de asta ma tin ca eu am avut invazie de limacsi din aia scribosi ..ce mi-a patit sufletul asta iarna ..nu iti pot spune

gabi_gabriella

Chiar ma gandeam la tine :) , si eu am patit-o si anul asta cu melcii, si am pus un pet peste locul unde a fost tufa, si spre norocul meu a inceput sa dea din nou

flordel

Cateva poze de astazi.
Sunt multumita de trandafirul Douceur Normande (cel somon) s-a dezvoltat bine si a inflorit mereu vara aceasta. Si Julia Child a fost la inaltime si Munstead Wood.

paraschivvvv


anasstasia

Ce-mi place perena din poza nr. 2. Cum se numeste?

Rodica Stacescu

  Cred ca in poza a doua este Mirabilis Jalapa, dar nu e perena, e anuala. Are port arbustiv si se face foarte usor din seminte, puse direct in pamant. Se insamanteaza singura de la un alt la altul. Peste zi isi tine florile inchise, dar dimineata si seara le deschide si e si foarte parfumata.
  Foarte frumoasa gradina ta, Flor!

anasstasia

Ma refeream la tufa din spatele lui Mirabilis Jalapa  :)

einsteinitza

Ce de verdeata! Imi place cand totul e plin, acoperit. Si mie imi place iarba aia din poza doi! Cine e, Mischantus zebrinus?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Daaaaaaaa, Miscanthus zebrinus. Arata superb!

flordel

Da, ala e! Multumesc pentru aprecieri! ;)