Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Pentru cei care inca n-au vazut-o inca, puteti s-o accesati dand click pe http://flordel.sunphoto.ro/
Mie imi place sa ma uit la gradinile altora, si m-am gandit ca si altii (cei pasionati) au aceeasi placere.
Nu ma supar daca imi spuneti ca nu este pe gustul vostru, sau ca ati schimba ceva, eu schimb tot timpul cate ceva in gradina.Deci daca vreti sa faceti un comment, feel free, chiar doresc sa stiu ce ganditi, cum ati face voi, etc.
Brief: m-am nascut la curte (in Bucuresti) si am ajuns tot la curte (in BucurestI) deci daca aveti  sugestii, va rog tineti seama ca aici te coci vara si clantani de frig iarna + nu ploua prea mult.
Singura limitare: va rog sa nu veniti cu sugestii foarte costisitoare, fiindca nu am resursele financiare pentru asta (adica gen sa plantez arbori de 3 m la ghiveci, arbusti taiati in forma la 5000 lei, etc), sunt persoane care isi permit (si chiar doresc!!!), dar nu eu.

Rux

"Salbatica" si frumoasa  ,o feerie de culori ,mai mare dragul sa fii acolo !
Daca caprifoiul  ala este la intrarea principala ,atunci este si  o gradina ce -ti gadila simturile  olfactive in timpul verii .
Frumos! Mie imi place .

einsteinitza

Orice gradina se mai schimba, mai necesita modificari, poate si in acord cu varsta fiecaruia.
Gradina ta e frumoasa, colorata, si o mare bucurie sa ai asa ceva in Bucuresti.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Dragă Flordel (de când am realizat că eşti femeie, îmi vine să-ţi zic "Floridel" sau "Flordela"  ;D),  deşi eram convinsă că eşti moldoveancă (după cuvântul "dânsa"   ;D ) sunt foarte bucuroasă că eşti munteacă "capitalistă"  +dns
Eu mi-am arătat admiraţia faţă de grădina ta la topicul ăla cu mutatul trandafirilor dar îţi mai zic şi aici, la faţa locului, că ai îmbinat plantele exact pe gustul meu. ::)  Îmi plac şi plantele care le-ai folosit fiindcă sunt cunoscute şi fără fiţe.
Ca să emit niscaiva obecţiuni, spune-ne cam câţi mp are grădina ta şi cam prin ce zonă a Bucureştiului este situată (nu trebuie să ne dai adresa că o găsim noi  >:D)

sicamin

Flordel ,m-am "plimbat" mult si eu prin gradina ta ,si m-am simtit minunat ,intre atatea flori.
Pene ,de tine e mai aproape ,asa ca "sari " gardul si esti in gradina Floridelei  :D (nasa este Pene )

flordel

Multumesc tuturor, gradina este inspre Piata Chibrit, nici extra central, nici chiar la margine. In spate sunt cam 200-250 mp, laterale nu conteaza ca sunt umbrite si n-am decat iarba.
Sa spuna toata lumea ce are de spus...Astept sugestii... ;D

hawky

Nu prea cunosc Bucurestiul dar sigur e aglomerat si poluat in multe parti. Asa o gradina este o binecuvantare! Poti sa te relaxezi si sa te rupi "de restul lumii".

Ionela

Felicitari pentru gradina si pentru... daunatorul no.1 ;) +apl
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

flordel

Multumesc si lui Hawky si lui Ionela. Poluat este si la mine, si foarte cald vara. Patrupedul are o minge mare care o tot impinge prin curte si care invariabil ajunge printre flori, ca sa nu mai spun ca este foarte interesat daca vede ca a aparut o planta noua. Mai am si alti daunatori, dar aceia sunt bipezi.

einsteinitza

E si el putin gradinar, ca doar e in familie ;) :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi eu voiam să spun că un punct de atracţie al grădinii tale este Dăunătorul nr. 1! ;D Eu am 6 astfel de dăunători. >:D
Acum, că am aflat şi cam pe unde e localizată grădina ta, începusem să bănuiesc o colegă care ţi-e vecină, în zona podului Constanţa de la Piaţa Chibrit. ;D  Mi-am dat seama, la timp, că grădina colegei e mai mică decât a ta. :)

flordel

Noua achizitie astazi, un Cotinus Coggyria Royal Purple. Nu sunt sigura ce fac cu el, dar ma tot uit la planta asta de 1 an. As vrea s-o amplasez cam pe unde este Trandafirul meu Golden Gate si s-o fac sa creasca ca un pomisor. Astazi am primit confirmarea de livrare pentru o comanda cu Hemerocallis (7buc) + 1 Iris Germanica Blue Bird Wine. Pentru Paeonia Coral Charm se pare ca trebuie sa mai astept.

Si, Pene, daca am fi fost colege cu siguranta te-as fi recunoscut, poate nu din prima, dar din a doua...


flordel

Ce-am plantat in seara acesta: 7 hemerocallis-i si 1 iris germanica. Sa vedem ce-o iesi la primavara!

flordel

Inca, ca nu mi-au incaput toate pozele:

Rux

Superbi toti . Astept si eu sa-i vad la primavara .

flordel

La un hemerocallis n-am sperante, era radacina mucegaita, nu toata, dar era. La "Pardon me", dupa mine nu cred ca iese. Toti ceilalti pareau OK.
Mai trebuie sa-mi vina un bujor, asta:

flordel

Iar pe asta il am, s-a facut deja mare, este a doilea an:

flordel

Nu sunt pozele mele, dar bujorul galben pe care il am asa arata. Restul sunt de abia plantate sau in curs de plantare. Vom vedea la anul daca corespund cu pozele. Mai am un iris germanica complet alb, trebuie sa caut sa vad cum ii spune, cu floarea mare. La mine, m-am mirat, a inflorit de 2 ori anul acesta, nici nu ma asteptam, cand hop, il vad iar inflorit.
Si mai ciudat, anul trecut magnolia mea a inflorit de 3 ori, in primavara, in vara si in toamna. Anul acesta nu.
Ma bucur ca Gentiana zice ca Blue bird wine e frumos, de abia astept sa-l vad cum se produce.
Bartzella, bujorul galben, este un hibrid de Itoh, un fel de corcitura intre officinialis si suffruticosa (adica intre ala de gradina si cel arbust).
Si mai am unul arbust roz, din pacate fara nume, ca numai asa l-am gasit fara soi saracu'.

flordel

Gentiana, cam cat are tija Blue Bird Wine? Ma tem ca l-am pus cam in spate, il scot maine si-l trec mai in fata.

gentiana

Uite cum arat in realitate ........cel putin in realitatea gradinii mele
http://community.webshots.com/album/578663432LUgCnq

gentiana

Scuze de inducere in eroare
Uite asta e BBW

penelopa

 :D Interesant.......... de data asta, culcat! :D

penelopa

Flordel, unde ai făcut comanda de hemerocallis? Cumva la Anthesis?.......... că am făcut şi eu dar nu mi-au trimis nimic până acum, deşi au un punct de lucru chiar în Otopeni. :(

gentiana

Da, la ei!
iaca sa nu mai comentezi!
BBW  asta e tot de la ei........

penelopa

Flordelico, te invit în grădina ta, tu, să mai stai de vorbă şi cu noi, ăştia ... mai puţin "elitişti"  ;D  La Trandafiri eu nu mă mai bag în seamă că n-am chef să-mi prind urechile şi limba pe-acolo! >:D
Decim fată, ia spune-mi tu, de când ai cineraria aia, că mă băgă GetaV în boale  cu teoria ei ....... cum că e bienală şi, ca atare, după 2 ani, trebuie să fac rost de altă plantă?!! :o