Gradina lui Flordel

Started by flordel, September 18, 2010, 04:42:41 PM

Previous topic - Next topic

flordel

Bine te-am mai auzit Pene.
Cineraria aia este de acum 1 an, se pare ca n-a degerat peste iarna, am tuns-o in primavara. Acum chiar nu stiu cat o mai binevoi sa traiasca la mine. :-\

flordel

O poza din gradina cu o crizantema care se pregateste sa infloreasca.
Tot ne-a intrebat Pene ce mai e nou si pe urma a disparut.

einsteinitza

Ei, Flordel, sa strangi niste seminte te rog de la Regina Noptii.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

OK, strang, si astea sunt din alea model vechi, deci au un miros de te dau pe spate... Am avut si eu cumparate din piata, pitice, albe, roz-rosii, whatever... ca nu mi-au placut deloc. Mi-era frica sa nu sa raspandeasca in toata gradina.

einsteinitza

Si eu am avut din alea, si nu-s de nici o treaba, ca nu miros.Eu le puneam sub geamurile de la dormitoare, unde am si phlox, si era un parfum superb.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Au inceput sa infloreasca crizantemele , dragutele de ele.

flordel

In fata intrarii, crizanteme + craite.

gentiana

frumoase craitele,sunt de alea mai inalte
Crizanteme?
Nu-s de ce sunt inclinata sa le zic tufanele(poate ma insel)

costieanuconstantin

frumos , !!!! :) +rsp +apl
ale noastre stau acolo singurele incepuse sa infloreasca cateva !!! >:( +ham

flordel

Crizanteme sau tufanele, sunt aceeasi planta din cate stiu eu. La cele mai inalte daca indepartezi bobocii si lasi unul singur obtii genul care se vand in florarie, dar n-am chef sa copilesc la ele si florile sunt mici si multe.

gentiana

Nope
Crizantemele sunt cele nobile,cu floare mare ,mai sensibile la inghet
Tufanele sunt cele cu floricele mici,care infloresc si cu zapada pe ele
Crizantemele neprotejate rezista cam pana in noiembrie,tufanele  hat si dupa  vreo 2 zapazi pe ele
Sunt neamuri,insa

gentiana

E adevarat ca se copilesc ,crizantemele ca sa faca floarea aceea imensa

flordel

Da, sunt impartite in Winter Hardy si Exhibition... Alea mai deosebite sunt Exhibition care nu sunt rezistente la frig. Dar eu am unele imense in gradina (Winter hardy) care nu au inflorit inca dar daca le copilesti obtii o floare mare.

gentiana

ok
Eu am separat crizantemele si separat tufanelele(de obicei cumparate la ghiveci )
Le-am tuns vara,le-am copilit,dar tot tufanele au iesit
Crizantemele sunt putin altfel si alea chiar daca nu-s foarte ingrijite au florile mult mai mari
Asta e la mine,nu spun ca nu ai dreptate
Ai incercat cu cele grena si portocaliu sa le faci cu o singura floare?

flordel

La astea de statura mica nici nu are rost, dar am sa incerc la anul la cele mari (care au 1.5 m) si care deja au floarea mare. O sa puna poza cu ele cand vor inflori.

gentiana

Spune-mi daca-s cumparate anul asta sau daca sunt mai vechi cum ai obtinut forma aia rotunda
Eu dupa ce le-am cumparat si le-am pus in gradina n-am mai reusit sa le fac"bila"
Abia astept sa aflu cum se face

Rux

1. Foarte  foarte  foarte frumos  Flordel .
2.  Gentiana ,pana in iulie se taie de doua ori tufanelele ,ca de ele este vorba ,fara mila . Astept parerea proprietarei gradinii .

einsteinitza

Absolut superb. O gradina de toamna frumoasa ,colorata, si armonioasa.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Va multumesc... ;D
Ele ar trebui taiate o data, pana in 1 iunie si englezii ii spun "Chelsea Cut". Eu n-am taiat nimic anul acesta. Cele mici cu forma rotunda au crescut ele asa fara nici un fel de interventie din partea mea. Cele mari trebuiau taiate, dar eu am ratat momentul anul acesta, fiindca daca le tai mai tarziu nu mai fac atatea flori. Chestia cu taiatul este ca sa se ramifice si sa se faca mai stufoase si mai scunde.
Toate tufanelele sunt de anul trecut.

Haideti ca mai pun poze...

gentiana

Rux stiu ca se taie,eu tot ce tai pun in pamant si pana toamna dau si radacini
Problema mea e cu forma de bila,cu toate ca le-am taiat n-am reusit sa le faca"bile" de flori
Ala era secretul care il vreau si ma gandeam ca poate il stie flordel

flordel

Inca poze...

flordel

Bujorul este Bartzella galben, este un hibrid Itoh, adica corcitura intre officinalis (cel obisnuit) si suffruticosa (arbust). Are frunzele frumoase pana toamna tarziu.

gentiana

Am si eu unul,abia pus in gradina si un Coral
Sper sa se faca la fel de frumos :)

flordel


Rux

Superba gradina. Parfum de toamna...