Gradina mea-Georgy

Started by Pufa, September 18, 2010, 06:57:21 AM

Previous topic - Next topic

Pufa


vernil

Pufa, te-am intrebat de trandafir daca are un miros mai puternic ca ceilalti, pentru ca exemplarul meu de Double Delight a inflorit acum (a 3-a oara) cand a fost racoare,  aproape alb, doar cu mici pete ciclam pe margine.
Din pacate, am taiat tija cu floare si am adus-o in casa, sa ma bucur de floare. Daca am timp si floarea nu a trecut, sper sa pot poza.

Ionela

Iata cum creste numarul admiratorilor lui DD ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Mihai

Quote from: Ionela on October 27, 2010, 09:59:29 PM
Iata cum creste numarul admiratorilor lui DD ;)
:D :D :D
Se demasca incet dar sigur ;)

Pufa


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


Pufa

Au inceput sa infloreasca bulboasele, se trec repede, asa ca am nevoie de o sugestie. As vrea sa seman niste plante in locurile respective, dar nu stiu ce. Neaparat trebuie sa infloreasca, sa aiba flori medii sau mari. In principiu, as vrea sa fie anuale ca sa nu iasa odata cu bulboasele. Aveti vreo idee? ;D

einsteinitza

De ce trebuie sa fie anuale? Si perenele  mor toamna si apar cam dupa bulboase, dar nu trebuie semanate in fiecare an, fiindca e greu sa sapi si sa lucreszi intre bulboase
Ce culori si ce inaltime, cand sa infloareasca?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Deoarece poate o sa ma plictisesc de ele la un moment dat. Anualele pot fi schimbate ;D pe langa gard am cativa trandafiri, hosta si phlox.
Pai sa infloreasca incepand cu luna mai. Eventual sa am flori pana in septembrie.
Inaltimea: 30-90 cm.
Culori: orice in afara de alb.


Au rasarit crinii./ din pacate, au aparut si gandacii rosii ai crinului. Am inteles ca sunt imuni la insecticide. Am avut probleme mari si anul trecut. Erau cu sutele. Ii omoram, dar apareau imediat altii. Am stropit si cu MOspilan, dar degeaba V-ati confruntat cu asa ceva?

claude

Craite poti pune.  Si petunii, daca vrei variatie de culoare  ;)

Cum arata gandacii crinului, nu am vazut niciodata  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu sunt sensibili la Mospilan, ci la Calypso sau la Fyfanon.

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


claude

Vor soare, dar nu-i nevoie de dimineata pana seara, 5-6 ore le ajunge.
Mersi, n-am vazut niciodata gangania asta pe la mine...ori n-am bagat-o in seama,dar nu cred  ???
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Am uitat sa precizez, este umbra in locurile respective.

einsteinitza

Si tot acolo ai trandafiri si phlox? Ca astia sunt cam iubitori de soare....
Umbra- perene-astilbe, hosta, lacramioare
anuale-impatiens, panselute, gura-leului, alissum
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa


Da./ am cateva tufe de Phlox la umbra si le merge foarte bine.
De Lacramioare abia am scapat, asa ca nu mai vreau altele. Gura leului vrea soare. Am pus la umbra si nu i-a placut.
Cred ca o sa pun o tufa de Astilbe langa gard si in rest cred ca o sa fie Impatiens si Alyssum. Poate si cateva panselute din loc in loc.
Multumesc./././

einsteinitza

Eu am gura leului la umbra, de-asta mi-a venit in minte, si ii merge foarte bine. Iar phloxul de la umbra mi-a facut rugina.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

ce bine de voi, eu in Baragan nu am umbra si chiar tanjesc dupa  ea  . Plus ca gradina mea e inca tanara . Am vrut si eu hosta , impatiens hortensia  si nu se poate . Pur si simplu le arde soarele. Chinui niste hortensii la umbra casei dar nu sunt multumita 100% de rezultat. Poate sunt si prea nerabdatoare sa le vad maaaari .

Pufa

Hortensia mea este in plin soare. Cred ca ii trebuie fier, dar in rest ii merge bine. Infloreste...
Poza facuta dimineata: http://georgy03021993.sunphoto.ro/flori_2011/57283063

roxanicibogdanici

merci, yucca am si chiar arata bine

Pufa

Dupa cati ani infloreste?

einsteinitza

Da, e frumoasa foc.

Pufa, nu fier, ci sol acid, ca sa poata absorbi fierul din sol.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

roxanicibogdanici

La mine a inflorit din primul an , ce-i drept erau destul de marisoare cand le-am cumparat , insa am despartit niste pui anul trecut si au inflorit din prima .