Gradina mea-Georgy

Started by Pufa, September 18, 2010, 06:57:21 AM

Previous topic - Next topic

vernil

Georgy, freziile nu rezista iarna afara, asa ca incearca sa scoti bulbii cu tot cu pamant, apoi pune-i intr-un ghiveci, in casa. Vor continua sa se dezvolte si poate vor face si flori. Vezi ca freziile vor foarte multa lumina.

Pufa

Multumesc Vernil +rsp +hug
Daca am vazut, ca nu au rasarit, am sapat si am plantat zambile.

Pufa

Es, am venit la mine in gradina ;D
Uite cum am eu narcisele http://georgy03021993.sunphoto.ro/primavara/14017781
Este un rand doar cu narcise, in dreapta lor sunt narcise galben batut, iar in stanga narcise galpene cu clopotel portocaliu +dns
Uite ce se intampla daca nu le scoti o data la cativa ani http://georgy03021993.sunphoto.ro/primavara/14491964

einsteinitza

Da, si ce? Eu mai smulg din cele care apar pe langa, daca se indesesc.  Iar locul ramas din cele care dispar e luat de cele care, oricum, ajung miraculos in cosul meu de cumparaturi :D +ham
Stii foarte bine cum e. :D
Ce se intampla acolo unde ai narcisele, cand incep sa se usuce frunzele?  Eu tin foarte mult la aspectul zilnic al gradinii in sine, nu la florile luate separat.Probabil de asta ma preocupa asa de mult cum evolueaza cand se usuca, fiindca stiu ca pana se usuca complet nu ai voie sa rupi frunzele, iar bulboasele au defectul asta, au frunze urate cand trec florile.  Bineinteles, compenseaza prin spectacol.
Oricum, asta e la fiecare o optiune, fiindca gradina este un lucru extrem  de personalizat. Deocamdata, de 8-9 ani, bulboasele mele nu s-au plans, iar eu nu as fi nici in stare sa intru prin ronduri  sa sap, ca sa scot lazi, fiindca lucrurile sunt foarte unele langa altele, ca sa nu fie necesar prea mult plivit si sapat, sa fie totul intr-una.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Unde am narcisele, am ghetisoara

einsteinitza

Si e o solutie? Intreb pentru ca am  zona la baza unor urcatori unde as pune niste bulbi,dar nu stiu ce sa pun pentru vara, ma tot gandesc.Nu stiu care e ghetisoara. >:( >:( ???
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

flordel

Ce-mi vine in cap: Hortensia Paniculata Annabelle, se face suficient de mare sa-ti acopere baza si are culori frumoase de toamna. Asta daca nu-i prea mult soare s-o termine.

Pufa

Es, asta este ghetisoara http://georgy03021993.sunphoto.ro/vara/15696939 +dns
Vara face niste flori galbene, sub forma de stea.Si acum este verde in gradina :D
Au inceput sa infloreasca tufanelele +dns

einsteinitza

Da, am intelesd, multumesc Pufa. Nu imi este potrivita. Ca sa ascunda frunzele bulboaselor trebuie ceva mai inalt, asa se vad toate uscaturile.
La mine de-abia au culoare bobocii la tufanele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux


Pufa

Tufanica varatica a facut foarte putine flori :(

myosotis

Pufa, cred ca planta aia la care ii zici tu ghetisoara e un soi de sedum.
Eu m-am procopsit cu ea intr-un ghiveci, nu stiu de unde. Dar imi place. Nu stiam ca rezista in gradina fiindca nu am reusit sa o identific.
Quote from: einsteinitza on October 19, 2010, 08:16:25 AM
Si e o solutie? Intreb pentru ca am  zona la baza unor urcatori unde as pune niste bulbi,dar nu stiu ce sa pun pentru vara, ma tot gandesc.Nu stiu care e ghetisoara. >:( >:( ???

Es, eu am narcise intr-un lan de margarete (Leucanthemum bla bla) . Margaretele astea ar merge la baza trandafirilor. Infloresc prin iunie, au cam 50-60cm inaltime si formeaza un covor alb. Dupa trecerea florilor le poti cosi fara probleme. Ramane un covor verde de margarete mici rasarite din propriile seminte. Eu le-am tuns uneori cu masina de tuns iarba.

Pufa

Myo, stiu ca este un soi de Sedum, dar mai usor de tinut minte este Ghetisoara  :D
Si eu am avut-o in ghiveci acum cativa ani, dar dupa ce a dat gerul a disparut si eu am crezut, ca s-a uscat.Am aruncat pamantul in gradina, iar primavara a rasarit.
Vreau ca in zona trandafirilor pitici sa-mi fac o "poteca" in jurul lor numai din ghetisoara, dar sa nu calc pe ea.

myosotis

Aha, dar stii cumva si ce soi de sedum e ? Am o problema cu numele - trebuie sa le stiu musai  ;D

einsteinitza

Myo, multumesc asta e solutia, mai ales ca-mi plac mult margaretele, si sunt suficient de frunzoase sa ascunda frunzele de la bulboase care mi se par oribile.Sedumul e mult prea scund pentru scopul asta
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Myo, ti-am gasit denumirea, se numeste Sedum acre +dns

vernil

Quote from: Pufa on October 19, 2010, 03:12:48 PM

Georgy, cred ca acest trandafir este Double Delight. Vezi daca are parfum intens, diferit de trandafirii obisnuiti.

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

myosotis

Quote from: Pufa on October 26, 2010, 06:49:42 PM
Myo, ti-am gasit denumirea, se numeste Sedum acre +dns
Sedum acre are frunzele altfel. Pe asta l-am gasit ca  S. lineare. De fapt, l-am mai cautat o data, dar pentru ca nu i-am pus eticheta, am uitat cum il cheama  +ham
http://www.gardenstew.com/plantstew/507166#taxon-images
http://www.lapshin.org/succulent/c-s-lin.htm

Pufa

Quote from: einsteinitza on October 26, 2010, 07:55:11 PM
Este bobocul de la asta?

NU este bobocul de la ala.
Asta infloreste galben, iar celalalt este un galben deschis, spre crem cu un pic de roz in exterior. De mirosit, mioroase +dns

einsteinitza

Double Delight e alb, cu miez galben si cu margine rosu ciclam.Bordura rosie e mai groasa sau mai subtire, in functie de lumina, dar trebuie sa fie tivit cu ciclam si pe fata petalei si pe dos.Nu pare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


einsteinitza

Poza e mult prelucrata dar cam asta e. Alb, cu margine rosie si mijloc galben.
     
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Nu am asa ceva.
Apropo de trandafiri: am vazut niste culori frumoase si la farmacia fito-sanitara de la Rosetti +dns

einsteinitza

Daca iti place, la anul pot sa-ti dau butasi.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro