Gradina mea-Georgy

Started by Pufa, September 18, 2010, 06:57:21 AM

Previous topic - Next topic

Pufa

Va invit in gradina mea +dns
Noi am locuit mereu cu bunicii din partea mamei.,Ei se ocupau de gradina,o faceau in fiecare an cat mai frumoasa.
Acum 2 ani a murit si bunica si am inceput eu sa ma ocup de gradina.Nu arata chiar super,dar am flori frumoase in ea tot anu'.
Am foarte multe idei pentru viitor,ca sa o fac exact cum imi doresc,dar am zis sa astept sa termin liceul,ca sa am cat mai mult timp.
Aici nu sunt chiar toate pozele cu florile mele,pe parcurs o sa mai adaug si altele.
Bine ati venit in gradina mea

[/quote] buchet facut de mine [/quote]


Au inceput sa se formeze si tartacutele :girl_dance2:
[/quote] [/quote]
[/url

Rux

     In  primul rind te felicit pentru faptul ca indragesti florile si ca duci mai departe preocuparea bunicilor pentru frumos in jurul tau. Inteleg ca esti de virsta fiului meu asa ca primeste de doua ori  +apl pentru ca la virsta ta ai astfel de preocupari si nu altele .
     In al doilea rind ai o multitudine de frumuseti acolo ,pe care vad ca le indragesti cu adevarat ,gradina ta fiind plina de culori .O sa mai vin in gradina ta asa ca tu continua sa gradinaresti ...
   
P.S. Buchetul ala de trandafiri e frumos tare ! Si coltunasii ..  si canna  ce mai  ,super !

Ionela

Felicitari, Georgy! +apl +rsp Ca si Rux, sunt placut surprinsa si parca nu-mi cred ochilor!  +dns
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

einsteinitza

Frumoase flori si se pare o dragoste mare pentru ele. Sa ai o gradina din ce in ce mai frumoasa! +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

IONUT

Pufa,esti un ghiocel si ca orice ghiocel esti o bucurie,iti spune asta o crizantema...
Felicitari pentru preocuparile tale,o sa descoperi ca ai pasit intr-o lume incarcata de bucurie si senzatii rafinate
succes

sicamin

Felicitari Pufa!   +apl ,ai o gradina minunata !
Fiul meu e de varsta ta ,dar nu reusesc sa-l fac ,sa-i placa si lui grdina . +ham

costieanuconstantin

cauta repede cateva domnisoare prin imprejurimi si invita-le in gradina sa vezi ce o sa stea fiul numai in gradina !!! ;) +hypno

flordel

Daca vin fete, oricum nu va vedea gradina, zic eu...

penelopa

Georgica dragă, te admiri pentru tinereţea ta, maturitatea ta şi pasiunea ta, cu atât mai mult cu cât te-am şi cunoscut face to face!
Aproape că nu-mi vine să cred că mai există tineri în ziua de azi ca tine! :)
La 17 ani,  deşi m-am născut la ţară, habar nu aveam de flori şi grădină (se ocupa mama şi era suficient  ;D),visam să ajung actriţă şi să mă pup cu cei mai frumoşi actori din lume  ;D >:D

costieanuconstantin


Claudiu

Pufa te felicit si eu dar din doua motive. Pentru modul in care ai ales sa-ti petreci timpul liber si nu la urma, ci cred ca cel mai important, ca ai inteles si continui traditia bunicilor. O traditie ce pare a dispare din orase, gradinaritul urban. Dar ....

Pufa sau Georgy cum iti place, ai cumva pasiune sau interes si pentru cultivarea legumelor? Sau inca nu?  ;D
Poti povesti despre cum gradinareau bunicii tai? Ce cultivau? Mai ai seminte de la bunica, grijite ani de-a randul ... A avut gradina vreun rol in sustinerea familiei, mai ales in timpul ultimei decade comuniste? (Uit ca esti tanara   ;D si nu ai trait vremurile alea - mai bine asa, dar poate stii niste povesti).

Deci Pufa ma bucur sa vad ca orasele nu au murit cu totul si din ce erau candva mai supravietuiesc pe ici pe colo.

Pentru ca faci ceea ce faceau si bunicii, cateva flori pentru gradina ta virtuala cu un detaliu marit ca sa se vada mai bine floarea.



Daca nu ma insel este Linum rigida sinonim cu Linum berlandieri.

E o specie de Linum, adica din genul inului, (plante din care se scot fibrele pentru panza de in), dar cu floarea altfel decat albastra sau alb-albastruie si micuta cum o stim de obicei la planta utilizata pentru fibre (http://en.wikipedia.org/wiki/Flax)

Gradina bunicilor sa te insoteasca mereu. Orice gradina vei avea de-a lungul vietii aceasta va fi precum gradina bunicilor. Sigur daca fizic gradinile coincid aerul amintirilor e mai tare. Sa transmiti si tu nepotilor tai ceea ce ti-au lasat mostenire bunicii: un mod de viata.


penelopa

Mie îmi place mult floarea asta de i-ai oferit-o Georgicăi!  ;) Dacă tot ne-ai băgat-o pe sub nas, poate ne spui şi cum facem rost de ea. ;)

Pufa

Va multumesc tuturor pentru aprecieri +hug +dns
Gradina nu arata foarte bine pentru ca nu este doar a mea :( dar cand v-a fi, sigur v-a arata asa cum imi doresc.
Claudiu, mai am si acum cateva plantute care sunt de pe vremea bunicilor: tufele de Phlox, unii trandafiri au aproape 50 de ani, deasemenea si bolta, un buxus si o forsitya de cativa ani, o hosta superba care are vreo 10 ani, tufanelele, lalele pe  care le avem sunt cam de cand au facut casa bunicii, crini.
Claudiu, bunicii au aranjat gradina din pasiune.Imi povestea bunica ce gradina avea la tara cand era copil, imi spunea ca tatal ei se ducea prin sat dupa butasi de trandafiri, aveau ronduri facute din caramizi vopsite cu var. Cand era mama si unchiul mici pe aici era camp si cultivau cartofi,orz,grau.Dupa ce au crescut, au avut porumbei,iepuri, porci, pe rate,gaste si gaini le-am prins si eu.Cultivau ardei,rosii,varza,praz,ceapa si multe verdeturi.
Campul s-a tot micsorat, ca proprietarii au vand locurile si s-au facut case.Acum vreo 7 ani mai exista campul si era plin de flori.Eu ma duceam si adunam flori si "imi faceam florarie" in gradina ;D

hawky

Felicitari, Pufa! Continua sa ingrijesti cu dragoste gradina bunicilor si noi vom veni mai des pe aici sa vedem ce noutati mai ai!

Pufa

Flori care mi-au inflorit in aceasta vara +dns
[/quote]


einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

adda2000


Mihai

In poza numarul 4 sunt craite?
Daca da,vreau si eu cateva seminte.Multumesc!

Pufa

Mihai, sunt craite.
Iti adun +ham

penelopa

Pufoaso, nu-ţi mai da ciocane'n cap,  că nu mai are cine să-i adune  seminţe de crăiţe lui Mihai. ;D

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Pufa

Quote from: penelopa on October 04, 2010, 03:58:11 PM
Pufoaso, nu-ţi mai da ciocane'n cap,  că nu mai are cine să-i adune  seminţe de crăiţe lui Mihai. ;D
Pene, am vrut sa pun zambilicu care danseaza :D

gentiana

mie imi plac "florile " blanoase si cu 4 picioare :D

Pufa