De unde procurati trandafiri

Started by einsteinitza, September 16, 2010, 05:20:49 PM

Previous topic - Next topic

Opal

Daca e vorba de facut cu ochiu e simplu,problema e ca nu am spatiu
Initial sotul meu a vrut trandafiri in gradina,eu ma ingrozesc sa pun ceva si sa mai am de munca
Acu a inceput si sora-mea cu ei
Cert e ca ei aduna si eu trebuie sa-i pun,sa-i ingrijesc ,sa-i protejez si primavara o sa trebuiasca sa-i si tai
Nu prea am chef sa-mi mai iau si alte munci pe cap

claude

Opal, pai iei din acestia tufa, care necesita doar taieri de intretinere, nu TH si altii la care ai de taiat in fiecare primavara la greu  ;)  Pai tu pune conditii sotului si surorii, daca vor trandafiri, sa se angajeze ei ca ii musuroiesc, dezmusuroiesc si alte lucrari de-astea mai horror  ;D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Stii ce nevinovati sunt cand e vorba de promisiuni?
Sotul meu are o viata agitata si sora mea nu locuieste in Romania desi are o casa aici,asa ca imi promit si nu se tin de cuvant
Pana acum n-am avut curajul sa las copii sa taie trandafirii,da cred ca ii mobilizez
Mie nu-mi mai ajunge timpulsi nu-mi pot permite sa angajez o firma de intretinere a gradinii cum sugereaza sora-mea

claude

Pai daca sora ta e buna de sugestii de-astea, sa faca bine sa plateasca ea firma  ;)  Si-atunci ai scapat de-o grija  ;D  Daca nu vrea, te protapesti bine pe picioare si spui NUUUUUUU   :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Opal

Claude ai sora?
A mea e geamana si nu-i pot spune prea des nu
Sora-mea cumpara trandafirii,ar plati si firma dar ma pune pe mine sa o gasesc sa stau cu ei si alte astea
Am incercat cu firma de intretinere intr-un an si a fost un dezastru
Unde le spuneam sa nu taie acolo taiau prima data
Mai bine imi chem prietenele si la o sueta  taiem tot ce-i de taiat
A si cateva prietena care se pricep si celelalte ,ca si mine ,invata
Singura dificultate e ca toate suntem foarte ocupate si ne intalnim rar
Cel mai greu e sa ne mutam si la casa sora-mii
Pe mine nu neaparat munca ma deranjeaza ci faptul ca mereu sunt presata de timp
Am de facut cel putin 4 drumuri cu dusul si adusul copiilor e la scoala si inca alte drumuri cu dusul lor la alte activitati extrascolare
Asta e o mica parte,am si eu o groaza de drumuri de facut si de rezolvat treburile mele,job,plata acareturilor ,cumparaturi

claude

Sora geamana?  +hypno  Uhuuuu, acolo e belea, ca am inteles ca gemenii sunt...ca gemenii  :D   
Da, e nasol cand esti presat de timp, poate gasesti pe cineva totusi priceput, nu neaparat firma, chiar si persoana fizica, careia sa-i pice bine un leu in plus din intretinerea ocazionala a trandafirilor
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

roxanicibogdanici

Am gasit un furnizor http://www.agel-rosen.de . A achizitionat cineva de la ei ?
Apropo Geodezia il are si pe Little Artist  ::)

lordu

Super site-ul asta. La anu' de-aici comand  +dns
Sau la vara, la container   ::)
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Ca să plătești pământul cât nu face! De ce să iei container când poți să îi iei cu rădăcină nudă primăvara?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

si belvedere pe care si-l dorea mai demult Flordel ... eu ma supun majoritatii nu fac nazuri ... voi hotariti ce si cum ... acolo 4-5 mai iau si io ati vazut ca am intrat in parlament cu mullllte voturi ? Nu ... mama mama...... :-\ :'(
il au si pe aspirin rose la ADR
waw ce imi place site-ul lor poti sa vezi si evolutia rosei in timp ... super
ma turbeaza little artist asta la primavara musai sa il gasesc
e ciudat si camille pissaro

Dalia

Am studiat si eu lista de la Bierkreek, dar fugitiv si pe sarite, si mi-a atras atentia (printre altii) My Stars.  :x

http://www.helpmefind.com/rose/l.php?l=21.136327

Cred ca daca se va face comanda, n-am sa ma pot abtine la cativa.  +ham

einsteinitza

Uau, un Moore, frumusel si foarte decorativ, ce l-ai ochit! :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dalia

Da, l-am ochit, de nu mai am pace pana nu-l am.  =))


geodezia

asa ofticama ..am promisiune de la Clematite de pe sunphoto ... ca mi-l aduce negresit in primavara.. asta si eddy mittchel

lordu

Trebuie ca aveti gradini enorme, daca va permiteti sa le populati cu trandafiri gen Little Artist, cu 5 petale.
Cind esti mort nu stii ca esti mort, e greu doar pentru ceilalti.
La fel si cind esti prost.
( Oana Pelea )

einsteinitza

Nu are legatura cu marimea gradinii, ci cu trecerea timpului. In timp, iti dai seama de alte aspecte ale unui trandafir, nu numai de floarea in poza. Efectul pe tufa conteaza foarte mult.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Es stie  :D Lordule, cine ajunge sa aiba o adevarata pasiune pentru trandafiri in mod sigur va evolua de la alegerea unor trandafiri cu flori mari si multe petale, ajungand sa aprecieze si alt gen de floare  ;)
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

geodezia

Lordule draga ncci mie nu imi plac rugii cum le zic eu la cei cu un rind de petale si [pina acum nu am decit american pillar si m i-l doresc pe piticul asta ca este miniatur pentru combinatia de culoare nu pentru altceva si eu  nu am gradina pentru rose nici macar cit ai tu eu am pilcuri pilcuri de gradinite de cite 25 de mp nu -mai mult si ale ain nuamr de 4 asa ca nu am mai mult de 100 mp pentru rose da tot le inghesui acolo in speranta ca fii-mea isi va achizitiona casa cu gradina mare si va pune rose frumaos epe care le-am vizionat eu pe viu si stiu oarece despre ele

danionut

Suuper forumul. Si mie imi plac trandafirii foarte mult. Astazi de dimineata am primit catalogul 2012/2013 de la Tantau. Niste trandafiri foarte frumosi. Ma tot bate gandul sa fac o comanda..doar ca taxa de livrare pt Ro este de 40 euro...cam mult. Ce sfat imi dati?

einsteinitza

Staie aproape, precis apare o comanda pe aici, si daca ne adunam mai multi taxele se mai reduc. Primavara si toamna e sezon de comenzi!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Opal

Sau cumperi din Romania ca se gasesc pe aici

trandafira

M-am uitat pe site-ul Rona Land si imi doresc de acolo trandafirul Cristal-alb cu mijloc galbui si GOLDEN SHOWERS-galben, cum vreau de mult sa am si nu gasesc.La trandafirii floribunda am vazut ENGLAND.
Trandafirul Auscot cumparat anul trecut s-a dezvoltat foarte frumos.De fapt toti trandafirii - 20 bucati - cumparati anul trecut si ceilalti cumparati pana acum din 2009 de la Rona Land s-au prins toti, fara nicio problema. De aceea eu nu fac comenzi niciodata, ci merg la Rona Land si-mi aleg ce vreau si cu cati mugur doresc.Si la pretul la care ii iau, chiar daca ar fi sa pierd din ei, tot ar merita sa cumpar.
Mihai, spune-mi te rog tu ce trandafiri ai mai gasit interesanti la Rona L?

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

trandafira

Quote from: einsteinitza on February 11, 2013, 03:33:05 PM
Nu inteleg, ce e England AUscot?

Nuuu, Englend il doresc  -HMF:'England's Rose' Description
Average rating: GOOD-. 
White, near white or white blend Shrub.
Bred by David Austin (United Kingdom, 2000).
Introduced in United Kingdom by David Austin Roses Limited (UK) in 2000.
Shrub.  English Rose Collection. 
Light yellow, ages to cream .  Moderate, tea fragrance.  118 petals.  Average diameter 2.25".  Medium, very full (41+ petals), cluster-flowered, in small clusters, cupped, old-fashioned, reflexed, rounded bloom form.  Blooms in flushes throughout the season. 
Medium, bushy.  Medium, semi-glossy, medium green foliage. 
Height of 42" (105 cm).  Width of 30" (75 cm). USDA zone 6b through 9b (default).
Auscot :l-am cumparat anul trecut si a inflorit superb- HMF:
200 favorite votes. 
Average rating: EXCELLENT-. 
Apricot or apricot blend Shrub.
Registration name: AUScot
Exhibition name: Abraham Darby ®
Bred by David Austin (United Kingdom, 1985).
Shrub.  English Rose Collection. 
Apricot and light pink, lighter edges.  Strong, fruity fragrance.  70 petals.  Average diameter 5".  Large, very full (41+ petals), cluster-flowered, in small clusters, cupped, old-fashioned, quartered bloom form.  Prolific, continuous (perpetual) bloom throughout the season.  Large buds. 
Tall, arching, thornless (or almost).  Medium, glossy, medium green, dense foliage. 
Height of 4' to 10' (120 to 305 cm).  Width of 3' to 5' (90 to 150 cm).
USDA zone 5b through 10b.  Can be used for cut flower or garden.  Hardy.  can be trained as a climber.  Disease susceptibility: susceptible to rust .