Expozitie de Violete africane de selectie si alte Gesneriaceae

Started by Marmoset, September 12, 2010, 04:54:30 PM

Previous topic - Next topic

DanaT

Cum sa nu mergem la expozitie... Nu am luat si aparatul dupa noi... se mai intampla. Dar am carat familionul, vecinii...
Stefana, fericit-o nu stiu cum te-ai abtinut. Eu n-am putut. Vreo doua tiganci (a se citi combinatii din toate culorile pamantului) mie mi-au placut. Si doar nu era sa raman doar cu gandul la ele... Acum sper sa am si noroc cu butasii. Daca nu, recidivez...
Mi-a facut placere sa ma reintalnesc si cu vechi cunostinte la expozitie... Am aflat informatii utile pentru planurile mele de o noua 'casuta' pentru cele mai bine de 40 de ghivece cu violete pe care le detin...

Johana

Sincere felicitari fetelor si baietilor care au organizat si participat.
M-am bucurat alaturi de voi si am fost, macar cu sufletul acolo.
Ferice de cei care au putut sa admire si live aceste splendori.
Eu am avut satisfactia sa-i explic sotului meu, care intr-un fel imi impartaseste pasiunea pentru flori, ca cei care au pus mana si au reusit sa organizeze aceasta expozitie sunt "prieteni de suflet" de pe forumrile cu flori.
Inca odata FELICITARI !!!!

stefana

Quote from: DanaT on November 01, 2010, 10:53:44 AM
Stefana, fericito nu stiu cum te-ai abtinut.
Fiind la deschiderea din prima zi, am zis ca trebuie sa ma gandesc pe indelete, acasa, pe care o doresc neaparat (la prima vedere imi doream vreo 10 :D, mini sau cu frunze variegate, ori superba Arcturus, de Apache Shadows nici nu mai zic  +hypno) . Apoi nu am mai ajuns la expo   :-\

doina

Quote from: einsteinitza on November 01, 2010, 10:32:14 AM
Orice inceput este mai timid, nu descurajati asa usor.
Expozitia a fost un succes , au fost multi vizitatori , multe plante expuse iar directorul muzeului le-a rugat pe fete sa mai stea inca o saptamana in muzeu cu florile .
La anul , in primavara,  sigur vor fi mai multi expozanti iar la muzeu avem promisiuni de un spatiu mult mai mare si mai luminos .

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

stefana

Doina, fetele au ingrijit plantele ca sa arate perfect pentru expozitie, au obtinut spatiul necesar, dar cred ca era utila o publicitate mai intensa.
Daca se va face in primavara expozitia in comun cu cele din Ucraina va fi grozav  +rsp
Cred ca directorul nu se astepta la ce minunatii au fost expuse  +dns

Marmoset

S-a terminat expozitia care s-a dovedit a fi un succes si un eveniment in sine!
A fost atata lume, incat ziceai ca-i pelerinaj! Directorul muzeului le-a rugat pe fete sa mai ramana o saptamana cu plantele, asa cum a spus si Doina, insa, din pacate, acest lucru n-a fost posibil, pentru ca e frig afara iar plantele si-asa au fost putin cam chinuite.
Avem promisiunea ca la viitoarea expozitie, vom avea parte de cea mai mare si mai luminoasa sala in care sa expunem!
Vreau sa va spun ca n-as fi crezut vreodata ca am sa pot vedea atata frumusete comprimata intr-un spatiu relativ mic! Cand am intrat in sala aia si-am vazut aliniate sutele de minuni, am ramas fara aer si-am avut impresia ca mi se taie genunchii!
Am revazut fete minunate, am cunoscut fete la fel de minunate, iar asta a facut ca bucuria sa fie si mai mare! Imi pare rau doar ca n-a fost prea mult timp sa stam de vorba, insa n-au intrat zilele in sac si sigur ne mai intalnim noi!
In luna mai vom expune iarasi, iar atunci va fi ceva cu mult mai multa diversitate si de mult mai mari proportii! Fetele s-au gandit la colectionarele din Ucraina si Estonia si...mai vedem noi cine va fi!
Promit ca atunci cand va fi gata albumul cu toate pozele si filmuletele facute, va postez link-ul ca sa vedeti si voi ce-a fost acolo.
Asadar, a meritat tot efortul, toata oboseala si stradania, pentru ca succesul a fost mult peste asteptari!
Multumesc tuturor care au fost sa viziteze expozitia si le multumesc si celor care, de la distanta, au fost cu gandul alaturi de noi.

penelopa

Aştept filmuleţele, Marmo! :)
Eu nu am venit la expoziţie (nici nu mi-am propus să vin ) , aşa că nu zic nimic decât: Felicitări!!! ;)

Marmoset

Multumim, Pene!
Acum se organizeaza albumul, cand o sa fie gata va pun link-ul. Deocamdata, va dau link la 2 filmulete:

http://www.youtube.com/watch?v=b9H89wRo1rw&feature=mfu_in_order&playnext=1&videos=T-zVKQr_MEI

http://www.youtube.com/watch?v=A_OT9_FlpmA&feature=mfu_in_order&playnext=1&videos=a3u6dBeNFm8

Si iata si link-ul de la albumul unor forumiste care au facut foarte multe poze si au reusit sa surprinda cam tot ce-a fost pe acolo expus:

http://home-and-garden.webshots.com/album/578888556SPWCuc

http://home-and-garden.webshots.com/album/578910369AlhpEP

Insa astept sa fie gata albumul pe care-l vor face Arianna si Valkiria, cu fiecare soi in parte, cu poze si filmulete de ansamblu etc. Pana atunci, clatiti-va ochii cu pozele pe care Stefana, Doina si toate celelalte fete care au fost acolo le-au facut.

Ionela

Va felicit si eu din toata inima! +apl +rsp +hug O realizare cu adevarat remarcabila si un succes pe masura +apl
Mi-ar fi placut sa vizitez expozitia nu doar virtual - fapt pentru care va multumesc celor care ati postat linkuri si fotografii +hug :-*, ci si pe viu. Sunt atat de variate, incat nu stiu la care sa ma uit mai intai, cum sa fac un clasament +hypno Ce sa mai vorbim, sunt superbe!

Iubitorii de violete vor primi oricand sprijinul meu atunci cand vor dori sa deschida aici o sectiune destinata exclusiv violetelor africane, unde sa poata fi descrise si admirate pe soiuri, varietati, cultivare etc. Tot ce aveti de facut este sa cereti zona de manifestare  ;) si veti avea un board separat (cum este cel dedicat Trandafirilor) la dispozitie. +dns

Inca o data felicitari si la mai mare! +rsp
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

Pufa

Expozitia a iesit super bine.
Jos palaria in fata fetelor  +rsp +apl
Ma bucur ca am revazut si cunoscut forumistele, pe restu' astept sa va cunosc data viitoare.
http://georgy03021993.sunphoto.ro/00EXPOZITIE_DE_VIOLETE_AFRICANE_DE_SELECTIE_29-31_octombrie_2010

sicamin

Felicitari fetelor (baietilor) :D ,pentru reusita expozitie ! +apl +rsp .Mi-am clatit ochii cu frumusetile de la expo ,si ma bucur mult ca am putut admira si eu pozele. Mult succes in continuare si plante cat mai frumoase !

doina

Sa va povestesc de singurul streptocarpus expus , Hototogisu via canada ; era inflorit de la inceputul lunii octombrie si m-am tot rugat de el sa stea inflorit pentru expozitie .
A facut fata expozitiei dar aseara cand am desfacut cutiile am constatat ca n-a mai rezistat, floarea a cazut .

DanaT

Ei, eu am zis ca ce-i in mana nu-i minciuna.  L-am trimis pe fratelo la inaintare, ei au 'suflecat' de frunze, cred ca vreo 7-8 violete.  Apoi eu am zis sa fiu mai blanda si numai  4 mi-am luat...Dar erau vreo doua mini cu o coronita foarte simpatica la care ma gandesc inca... Trebuie sa mai las si pentru mai cate ceva...
Atunci sper eu sa am si reorganizat spatiul pentru flori...

Marmoset

Va pun link la albumul cu cea mai mare parte din pozele facute la expozitie:

http://s1205.photobucket.com/albums/bb436/MyMarmoset/Expozitie%20Violete%20Africane/

O sa va dau si link-urile de la filmuletele de pe youtube, iar pe masura ce vor mai fi descarcate poze de atunci, le voi adauga in album.
Enjoy!

DanaT  :-* :-* +hug +hug A fost o reala placere revederea cu tine!
Esti o draguta si-o ...savuroasa, ca de obicei!