Dolichos lablab

Started by gty, September 11, 2010, 01:14:13 AM

Previous topic - Next topic

gty

 salutare
am descoperit aceasta cataratoare si m-am indragostit
are un parfum anume si cica ai mai spune si fasole indiana ( dar im cantitate mare nefierte bobitele pot fii toxice )
  deci daca are careva experienta cu ea va rog impartasitile si noua
   
     

einsteinitza

Intrebasem eu mai demult ce este, sa stii ca mult mai spectaculoase ca florile sunt pastaile, absolut superbe. Eu am vazut-o la tetrasa unui restaurant, si am o pastaie cu seminte, sa vad ce iese din chestia asta.
 
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gty

 intradevar e superba
poate mai reusesti sa mai aduni pastai ptr seminte
te rog punemi si mie deoparte cateva seminte
    floarea are un miros aparte

einsteinitza

Asta nu stiam, m-au atras pastaile alea mov ca un magnet, sunt si putin lucioase, splendide.Dar cealalta stii ce e?Cea cu galben si portocaliu?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gty

 pai ... cred ca tot din seria ei este si cea galbena
mai cautam
sau daca stiu altii

einsteinitza

Nu, nici vorba.Aveau alt tip de floare si alt tip de frunza, inflorescente lunguiete si maruntele.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

cristinaf

Dupa parerea mea, cred ca ar fi Eccremocarpus scaber, asa din poze, ca altfel nu-l stiu.

LE: S-ar putea sa ma fi inselat pentru ca am mai gasit o planta cataratoare, Quamoclit lobata, cu flori asemanatoare, dar cu frunze diferite.

gty

  einsteinitza  s-ar parea ca e cum zice ika : Quamoclit lobata
  ika ai asa ceva ( si nu zici nimic ? )
  sau ai cautat pe net denumirea ?
          einsteinitza am promisiuni din 2 parti de seminte de la  Dolichos lablab
          sa vedem
  daca reusesc sa strang mai multe dau si voua  ;)

einsteinitza

Deci trebuie clar sa mai mananc acolo, noroc ca au si inauntru, ca acum e cam rece sa stam la terasa afara, desi pentru niste seminte, ce nu face omul? >:D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

La imparteala aia,pe mine nu m-ar  interesa decit astfel de seminte . Atat si nimic mai mult .

cristinaf

Nu am, dar am vazut seminte de vanzare de Quamoclit lobata si Eccremocarpus scaber pe seminte.de , e drept ca erau cam scumpicele, dar nici nu ma intereseaza deocamdata. Eu am ramas cu gandul tot la trandafiri  +hypno , poate cumpar si vreo clematita bicolora.

Ionela

Stau si ma minunez! De unde scoateti atatea specii si soiuri si etc??? +hypno Dolichos asta e o frumusete! Ar trebui sa-l trec si la otravitoare ;) :D
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

IONUT

fasolea asta am avut o si eu anul trecut,am oprit seminte dar le am pus asa de bine ca nu le-am mai gasit,da rezultate mai bune in zone racoroase si intr adevar este foarte decorativa mai ales prin pastaile cu putin mov

gty

  Ionut ia vezi daca insisti si gasesti semintele
  tare am fii bucurosi si recunoscatori   ;D

doinabacau

Quote from: einsteinitza on September 11, 2010, 09:59:41 AM
Intrebasem eu mai demult ce este, sa stii ca mult mai spectaculoase ca florile sunt pastaile, absolut superbe. Eu am vazut-o la tetrasa unui restaurant, si am o pastaie cu seminte, sa vad ce iese din chestia asta.
 


   Cu multi ani in urma am avut si eu in gradina,e o specie de zorele,ipomoea lobata.Nu s-au maturizat semintele si nu am mai gasit in comert. Poate aveti mai multa bafta!

einsteinitza

In  nici un caz nu sunt zorele, nu seamana deloc. Sunt un fel de mazare.Cine vrea seminte, am primit de la draguta de Dana t asa ca am pentru fiecare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

doinabacau

   Atunci iti doresc o recolta bogata si pofta pe masura,la...mazare,fiindca la asa flori,asa gust!

Rux

Si eu am primit de la DanaT,in toamna,le pun la incoltit si sper in toamna asta sa va ofer si eu seminte .

einsteinitza

Nu e mazare de masa, e decorativa =))
Ca si soiurile englezesti care sunt foarte parfumate si colorae dar nu se mananca.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Gxgeorge

Quote from: einsteinitza on September 13, 2010, 07:26:28 AM
Deci trebuie clar sa mai mananc acolo, noroc ca au si inauntru, ca acum e cam rece sa stam la terasa afara, desi pentru niste seminte, ce nu face omul? >:D

Si eu obisnuiesc sa merg la acea terasa, acum doi ani mi s-au lipit de mana cateva seminte de quamoclit lobata iar anul trecut mi-au crescut aproape de patru m :) Am cules cateva seminte dupa ce a dat bruma, asa ca nu stiu daca vor mai fi bune. Oricum iti pastrez daca vrei.
Uite cum aratau anul trecut la mine in gradina.


flordel

Hei, George, ce bine arata! +apl

Eu mi-am comandat seminte de Rhodochiton atrosanguineus, de abia astept sa le primesc si sa vad ce iese. Daca se face la toamna voi avea seminte sa va dau.
E foarte frumos si Rhodochiton-ul.

einsteinitza

Multumesc George, dar am primmit de la Dana, asa ca acum am.
Si mie imi place terasa aia din padure. :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

poxicuta

Buna Gxgeorge,
Sper ca nu te-am suparat cu impartitul semintelor de capere de la Codruta, daca vrei seminte de dolichis lablab am eu si pot sa-ti trimit, quamoclit lobata este superb!

victoria222

Flordel, la mine Rodochitonul face deja al doilea rand de frunze :D pacat ca nu pot sa-l pozez decat saptamana viitoare. A germinat destul de usor, intr-o casoleta transparenta de plastic, pe pervazul geamului din apartament, timp de o saptamana. Inca nu i-am deschis capacul pentru ca cresc foarte incet. Le-am semanat in ianuarie.
E foarte frumoasa cataratoarea asta , Dolichos, din pacate la mine e arsita mare vara...de locuri racoroase nici vorba.

flordel

Si crezi ca Rodochitonul  asta face fata mai bine la seceta? Asa as vrea sa cred!