Trandafiri rezistenti la ger

Started by einsteinitza, August 20, 2010, 10:43:04 PM

Previous topic - Next topic

einsteinitza

Haladuind pe net sa citesc diverse despre trandafiri, am aflat mai multe lucruri interesante de spre o serie de care am mai povestit, creati special pentru frigurișe Canadei, trandafirii din seria Explorer.
Unlucru demn de retinut este acela ca, principalul creator al acestei serii extrem de rezistente la ger a fost o femeie, nascuta in Austria dar cu descendenta romana, Felicitas Svejda.
Trandafirii creati de ea au o deosebita rezistenta la ger, special pentru clima Canadei, si extrem de rezistenti la boli fungice.
Are cineva vreun exemplar din acestia?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Şi dacă am avea, crezi că am şti? ;D
Dar eu chiar aş vrea să ştiu care sunt trandafirii ăia rezistenţi la ger şi să-mi populez grădina cu ei ................ mai ales că, vreau să-mi fac o zonă cu trandafiri şi în grădina din spate unde iarna e mai expus la ger. ;)

einsteinitza

Si pe mine m-ar tenta foarter tare, nu ar mai trebui musuroiti, e o problema spinoasa la mine. +ham
Din cate am citit sunt si foarte rezistenti la boli.

Uite aici numele lor si descrierea
http://www.canadianrosesociety.org/backup/hardyroses/crs_hardy.html#explorer
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

einsteinitza

Oare a luat cineva de pe forum vreun reprezentant al astora? Ca prima postare despre ei este din august 2010.......
As fi curioasa sa vad cum se comporta vara, ca iarna inteleg ca nu au probleme cu frigul!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

" File or directory not found. "- nu ma lasa sa-i vad . Eu nu ma omor cu musuroitul la ai mei. Ani la rind nu am facut-o ,dar nici nu mi-au murit. Anul asta in toamna am mutat multi si i-am musuroit pe toti. Am lasat spatiu intre ei ca sa ii pot musuroii an de an. Daca dau de unii care chiar nu au nevoie de operatia asta e ok,ca s pune multime de bulbi de primavara in jurul lor.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Eu ii musuroiesc aducand pamant, de fapt punand compost de la lada . Si am bulbi in jurul lor. Asa obtin musuroit cu ingrasat in acelasi timp.
Am sa caut alt link, prima postare e mai veche, probabil linkul nu mai e de actualitate.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

anasstasia

Es, cite tiruri cu compost iti trebuiesc? =))

einsteinitza

Imi ajunge compostul dintr-o lada, deci productia de compost dintr-un an. :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Mihai

Trandafiri englezeşti avem?
Da!
Din aia germani?
Cu siguranţa da!
Din cei canadieni?
Nu!
Sa comandam.......... ;)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Quote from: einsteinitza on December 28, 2011, 06:09:41 PM
Eu ii musuroiesc aducand pamant, de fapt punand compost de la lada . Si am bulbi in jurul lor. Asa obtin musuroit cu ingrasat in acelasi timp.
Am sa caut alt link, prima postare e mai veche, probabil linkul nu mai e de actualitate.
Super!!! Nu m-am gindit...Aplic si eu de cum. Multumesc de sfat !!!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

claude

"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Eu am pus linkul informativ.
Interesant, Claude, vad ca te agiti, si la tine ar merge foarte bine ;) :-bd
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Da, dar cu vremea asta ciudata din ultimii ani, ma ingrijoreaza perioada verii...la mine anul asta au fost si zile in care mi se facea rau daca stateam afara, asa era de cald, nu cred ca la trandafirii astia le-ar prii  ???   Eu majoritatea trandafirilor cumparati in ultima vreme i-am ales si dupa rezistenta la ger, am cautat si dintre Austini pe cei de 5b, dar am vazut ca la soarele ala ucigas au suferit. Asa ca nici nu mai stiu ce sa cumpar  ::)
Dintre astia canadieni, singurul la care am gasit precizarea ca se tine bine si la caldura e Martin Frobisher
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Din cat am vazut, rosu inchis visiniu, astea sunt culorile care se ard cel mai tare.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

La mine au suferit si ceilalti, e drept ca erau micuti si tinerei, dar, cand a inflorit Pilgrim si, dupa 2 ore l-am gasit cu florile pleostite complet, m-am socat, pana seara erau ca hartia creponata  +ham   Iti dai seama ca m-am panicat si a doua zi l-am mutat in loc cu umbra dupa-amiaza  ;D  Sigur ca-s dementa, stiu ca asta o sa zici  =)) 
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Ciudat!
La mine The Pilgrim s-a dezvoltat cel mai bine.

claude

scuze, am gresit eu, era vorba de Golden Celebration , am incurcat treburile  +ham
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

Mihai

Aaaaa......ai venit cu temele nefacute =))

claude

Ba temele erau facute, doar ca neuronul era in vacanta  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot


penelopa

Sper sa nu ofensez pe cineva cu informatiile despre trandafiri rezistenti la ger, oferite de o mare doamna iubitoare de trandafiri... o romanca adevarata care traieste in Franta ... Karla!
Karla are un blog minunat si activeaza pe CG, iar cunostintele ei despre trandafiri ne pot ajuta si pe noi in alegerea unui trandafir.

In contextul in care, orice informatie ne poate ajuta, va rog sa nu ma interpretati (iarasi) gresit si sa-mi permiteti sa copiez un link pus de Karla, cu un catalog de trandafiri canadieni rezistenti la ger
http://www.pepinierecharlevoix.ca/rosiers.html

Karla  mai vorbeste si despre niste trandafiri japonezi rezistenti la ger, asa ca pun si linkul cu poze
http://www.rosesanciennes-talos.com/index.php?option=com_phocagallery&view=category&id=127:nozomi&Itemid=17

einsteinitza

Nu ai de ce sa te tot scuzi, orice informatie e binevenita pe un forum, cat timp nu e o aiureala sau o informatie total eronata. Ma judeci gresit.
Linkuri pune toata lumea, la cele mai diverse lucruri.
Cat despre comparatia cu Gentiana......multumesc ca am tras un ras serios. =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Pentru a nu deturna subiectul acestui topic, am sa meg la "Discutii off-topic", unede am sa ma ... "spovedesc" in sensul postarii mele anteriaore ;)
ps. Multumesc, ES, de ntelegere si, te asigur, ca nu e nicio suparare daca, atunci cand informatiile sunt eronate, cineva le "indreapta"  :)

dancoman

Quote from: penelopa on December 29, 2011, 10:55:17 AM
Pentru a nu deturna subiectul acestui topic, am sa meg la "Discutii off-topic", unede am sa ma ... "spovedesc" in sensul postarii mele anteriaore ;)
ps. Multumesc, ES, de ntelegere si, te asigur, ca nu e nicio suparare daca, atunci cand informatiile sunt eronate, cineva le "indreapta"  :)
...cum gasesc ,,off topic,,??????...si Pene....mult curaj ai avut sa postezi aceste link-uri =)) =))....noi mancam oameni pe-aici!!! ;D ;D....in legatura cu rozele rezistente la frig tin sa adaug ca nu prea,,m-au dat peste cap,,poate si din cauza ca nu am vazut decat,, floarea,,-si nu tufa !!???(nici nu am urmarit toate link-urile inca)