Lycium barbarum

Started by adrianam, August 18, 2010, 10:51:16 AM

Previous topic - Next topic

hapylica

Sa stii ca am cateva fire prin gradina 10-20cm aprox.15fire ,sunt tare firave si de aceea cred ca nu este catina de garduri care este tare atoasa.Cand va creste sa fie tufa nu stiu ??? Am in gardul viu al blocului catina de gard si nu am curaj,vorba Claudiei!

sicamin

Goji nu este acelasi arbust cu catina. Eu am si catina si goji.Cred ca anul acesta va fructifica si la mine goji ,ca e al treilea an. Anul trecut desi era marisor ,cu multe ramuri ,a cazut multa zapada pe el si ia rupt cateva tamuri. Acum sia revenit si a mai crescut.
Fructele de gojii eu le cumpar de la mag. naturiste (in stare uscata sau suc).Cele uscate le pun in miere de albine (ca si pe cele de catina).Goji sant mai dulci decat catina si sant mai bune pentru imunitatea organismului.

hapylica

Sica ,eu am spus despre catina de garduri care nu este acelasi lucru cu catina(hippophae ramnoides) :)

BoboROM

Nu mai stau sa caut unde am citit dar din cate stiu catina de gard este clar diferita de goji, si este otravitoare. Asta nu inseamna ca daca mananci o mana de fructe cazi jos. Dar oricum nu este indicat sa incerci. Si daca vrei goji se gaseste de cumparat sau se pune foarte usor din seminte doar ca  ;D trebuie sa astepti minim 2 ani pentru fructe.

doinabacau

  Va rog sa-mi spuneti daca aceasta e catina de gard!

  http://doinabacau.sunphoto.ro/Florar/71354582

adrianam

Eu asa stiu, ca asta este!

doinabacau

 Iti multumesc,Adriana! Indraznesc  sa cred ca goji e un sinonim...

doinabacau

   Ah,retractez,am citit mai sus,scuzati-ma,va rog!

bernard

Va salut!

Pentru toti cei ce vreau sa obtina informatii de cultivare, va rugam sa vizitati si sa va inregistrati pe forumul nostru dedicat comunitatii cultivatorilor Goji, la adresa:

http://www.gojilandromania.eu/forum/index.php

Noul nostru video promo: https://www.youtube.com/watch?v=pQOX2W9m-Y4

Cu respect
Bernard

einsteinitza

Abia acum am vazut filmuletul asta! Ce tampenie! Mi se pare rusinos sa faci asemenea promovari zornaitoare la niste fucte fara nici un fel de calitati dovedite..... :-\  si apoi stirile astea se propaga ca un bulgare de zapada, si au din ce in e mai multi creduli!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Dan Hibiscus

asa e! e un SPAM complet , ma dispera astia cu pawlonia si goji , zici ca au inventat apa calda. Si e asa de simplu sa le faci din seminte

einsteinitza

Da, si pe mine ma dispera, si ma dispera faptul ca le cad in plasa enorm de mulți! Când citești pe niște bloguri necunoscute sau undeva aiurea pe net ca o planta face minuni, sau creste ca din apa, sau mai știu eu ce, nu sapi puțin sa vezi cu ce se mănâncă de fapt? Sa vezi cine zice ca te vindeci de cancer, de guta si de chelie in același timp daca mănânci trei boabe? O simpla deschidere a Wikipedia, de începători in ale netului, iți arată ca studiile nu au confirmat nimic din reclamele zornaitoare, care au si fost interzise si amendate prin State! Da, asa e si cu îmbogățirea rapida cu Paulownia! Dar nimeni nu trage un semnal de alarma, cum introduci hectare de planta cu viteza de creștere mare, fara o protecție a vegetației existente? Daca devine invazivă si produce daune prin eliminarea soiurilor autohtone? Sau, cât de ușor e de fapt sa o crești si sa meargă precum Făt Frumos?
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro