Buddleja

Started by riana, August 12, 2010, 04:12:52 PM

Previous topic - Next topic

Rux

Gabriela ,eu stiu ca rata de inradacinare este cam 50% .Dar daca stie Zamfira " calea" ' iti dau eu butasi ca am mai multe culori .

gabriela jalba

Sarumina!!! Sa vedem ce zice Zamfira, ca cinstit chiar nu stiu nimic despre planta asta. In tirgul meu, nu-i in nici intr-un spatiu verde. La noi se planteaza plante care nu rezista, mor, si anul urmator, alti bani, alta distractie.  Cred ca e o minareala cu vreo firma. Acum doi ani, au pus fuchsii, maari, frumoaaase foc, copacei, in teren deschis, in plin soare. Era gardian care permanent se plimba pe alei...Saracele, n-au apucat toamna. Tot asa si niste rododendroni, leandri,... Bataie de joc de bani.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

sandaveturia

Eu am prins din lastari toamna - cu floare mov- acum vreo 2 ani si acum are 2,5 m - 3m. O sa tai la primavara jumate din ea ca sa dea lastari noi. Si , ulterior, am cumparat seminte de la anthesis, mixte, in momentul asta am vreo 10 buc din seminte, au cam 1 m fiecare. restul mi-a fost peste mana sa le cresc rasadurile si au murit. Dar rata de rasarire a fost mare.  Nu stiu ce culori sunt, ca n-au inflorit inca, sunt intr-un loc mai protejat, sper sa nu le omoare frigul. daca am de dat, va anunt. Dar nici mie nu-mi vine sa dau, daca nu stiu ce culori sunt, pt. ca s-ar putea sa dau chiar culoarea care mi-o doream, cu mana mea. Dar oricum , inradacineaza foarte bine din lastari, de toamna pana primavara, intr-un ghivecel , in pamant, tinut la geam.
Si , da, e o tufa care cere apa.

zamfira

Eu am pus butasi in luna august cu pet si direct in pamant. Am redus suprafata frunzelor dupa modelul scris de mine la G. Zamf. pag 1.
Nu am incercat cu butasi de varf, ci cu unii mai grosuti, cam cat un creion. Cand am pus in ghiveci, nu mi s-au prins.
Ce am pus anul acesta cu pet, direct in gradina, mi s-au prins, dar nu sunt sigura ca vor rezista, ca au dat niste ramurele tare crude. Daca doriti, inradacinez eu butasi din mai multe culori. Imi plac cele inchise la culoare, dar stiu undeva una cu frunze marunte, argintii si cu inflorescente de un albastru azuriu. Imi plac, dar de ce sa le mai inmultesc? Unde sa le mai pun, ca ocupa destul loc.

gabriela jalba

Tare credeam ca-i o planta rara si cu fite, dar din cite ziceti nu-i chiar asa. Multumesc pentru toate relatiile date.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

O sa va trimit si butasi, chiar inradacinati, daca pot. Ce culoare preferati? As putea si alba, chiar si galbena, dar tufele cu inflorescente galbene, pe care le-am vazut, nu mi s-au parut vreo bogatie de flori. Sau poate le mergea rau acolo. O sa va iau din toate...mai la primavara.

gabriela jalba

Mai merge si pe lese ??!!! Nu conteaza, de toate, am sa le plantez ca o singur tufa, sa-si amestece ciorchinii la inflorire.
  Zamfira, bag sama ca-n primavara tre' sa-nchiriez un tir si sa vin la tine.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Si  eu m-am gandit sa pun doua culori. Oare nu se incomodeaza? Ca o tufa ajunge si la 3 m daca ii merge bine si nu trebuie sa o ia primavara de jos.
Va astept cu drag, daca nu o sa pot umple tirul, macar de-un porbagaj tot s-ar strange.   :)

gabriela jalba

 +hug +hug +hug +hug
Tufa asa mare nu las e io sa creasaca, ca eu is scunda si trebuie sa am acces la flori, sa le mingii ,sa le pup. Nu las u , sa ma uit de jos in sus s le vad la inaltime.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

zamfira

Sa stiti ca florile se apleca frumos, mai ales daca le taiati mereu pe cele trecute. Atunci ramura se tot ramifica, devine mai grea la capat si se arcuieste. Cred ca asta este frumusetea ei, moatele acelea colorate, arcuite cumva ordonat incat tufa este ca o sfera verde careia cineva i-a trasat cu pensula tuse violacee.
+hug 

zamfira

Am vazut ca exista si specia Buddleja globosa: galbena si neobisnuita, cu mingi galbene la diferite inaltimi.

doinabacau

E un arbust pe care-l iubesc si eu,pentru superbele ,stralucitoarele inflorescente!
In primavara era uscat,asa ca l-am rupt,dezamagita,ca sa constat la urmatoarea vizita ,acolo,ca a iesit din radacina. Are ramurile extrem de fragile,asa ca din neatentie s-a rupt una si am infipt-o alaturi. Spre bucuria mea,a crescut si-a inflorit,asa ca am facut cuiva o bucurie!

http://doinabacau.sunphoto.ro/Perle_in_gradina/91487518