Varza

Started by Loredana06, May 02, 2007, 03:26:40 PM

Previous topic - Next topic

gabriela jalba

Eu am folosit varza decorativa ca decor la platouri,salate. Nu se intimpla nimic daca o mininci. Rezista f bine iarna pe gradina.De cite ori aveam nevoie,sau cine-mi cerea dadeam toata iarna pt mesele"festive"
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

einsteinitza

Gabi, abia acum citesc asta, sau oi fi uitat-o .E o idee grozava, ca in fiecare an am varza decorativa.

Bun, acum spuneti-mi si mie de ce unele verze ale mele fac frunze multe si capatana nu? Nu-i rau, ca imbogatesc meniul gainilor, dar mi-ar place totusi sa am varza capatana nu frunze ::)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Cred ca secretul este udatul din abundenta. Eu am avut vreo 3 ani varza si de fiecare data a facut capatani. Am renuntat in favoarea altor legume.

einsteinitza

Asta e singura problema rezolvata la legumele mele.Apa. Ca in rest mai caut solutii, ca mereu  le napadesc ori bolile, ori ganganiile, ori ies mai...ciudate. +ham +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

victoria222

Eu am fost foarte dezamagita de aceasta leguma. Am avut vre-o 4 bucati in gradina anul trecut si erau mereu pline de niste musculite albe foarte enervante, care faceau frunzele terci, acestea se innegreau si aratau foarte urat (si miroseau pe masura). Le-am stropit o data cu insecticid si n-au disparut, iar ulterior n--am avut timp sa ma joc cu ea prea mult asa ca am lasat-o in pace. In toamna, doar una din 4 a legat capatana. Si eu voi renunta la varza in favoarea altor legume, desi imi place mult cum arata.

einsteinitza

Hmm, deci nu sunt numai eu. Credeam ca am o problema cu legumele. +ham +ham
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

GElax

Sincer,mai mult aş prefera să cultiv varza roşie şi furajeră. Cea roşie îmi place pt. că e mai sărată ca aia albă şi cea furajeră,priviţi: http://www.saramonti.ro/articole/sanatate_si_nutritie/varza_furajera_un_aliment_sanatos_si_preferat_de_vedete.php

Varza furajeră se mai poate da şi la porci şi alte animale.
Viaţa fără un nimic ar fi un nimic şi nici nimicul nu ar mai fi.

einsteinitza

Nu stiu de ce, poate fiindca a plouat mult, la mine varza de vara e tare frumusica.  Am avut si cateva mai timpurii, dar sunt deja istorie! :D

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Chiar ca-i faina! Si a mea a facut capatana, dar inca nici vorba sa rontzai la ea  ;D 
Vad ca ai facut strat combinat, foarte fain  +apl
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Da, am folosit piticele pe post de acoperitoare si a mers foarte bine. Nu am mai avut de sapat! Pe masura ce trece salata, sunt ultimele urme, pun altele-sfecla, salata, morcovi de iarna,- printre rosii vinete si ardei. Pe cand productia la ele se ridica mai sus, cresc si frunzele la astia. Bineinteles, mulci de paie.
Cred ca e cea mai de succes cultura a mea, varza de vara! Am o gramada! =))
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

claude

Pai fa un troc cu Geo, sa-ti dea castraveti la schimb  :D
"I wish the sky would rain down roses" - George Elliot

einsteinitza

Nu e rea ideea, dar mai bine mai spre toamna, cand avem nevoi mai mari! :D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

are fata si varza vreo 200 de fire puse
deseara sunt vedete le trag si pe ele in poza
am pe diferite marimi unele mai mari altele mai mici si cele de asera cred vreo 4 categorii -stadii de dezvoltare
verzele le-am pus pe margini si prin rosii si vinete
unele le -am pus prin castraveti
vi le arat eu miine
da vad ca cresc sunt bine
ma enerveaza ca nu ploua si trebuie neaprat sa ud ceapa
sa jumol buruianu si ce credeti m-a mincat salele de am pus in ceapa niste rosii si ardei
da i-am pus ceva mai incoace nu cu toate rasadurile odata ca ce  am zis io daca se face nu se face ceapa daca o jumol ramine pamintu gol ia sa pui ceva prin ceapa
si am pus si rosii si ardei si mazare
e si sa vadeti fenomen ca de 2 saptamini nu am mai udat si cred ca rosiutele astea mici ca sa imi arate ca si ele sunt bune la ceva au facut fructe .. asa ca ..sa nu puneti ca mine fratilor la rosii in nadejdea ca vor ramine putine ca va pomeniti ca mine ...  ca se fac toate
nu zic da anu asta chiar am facut-o de oaie cu lacomia mea de a avea tot pamintul ocupat
nu stiu ce m-a apucat ca de obicei nu o faceam asa lata .. si in sinea mea tot mai cred ca pe ici pe colo mai incapea asa un rasad mic mic de ceva  parac am o nemultumire ca nu am tot pamintul ocupat mai e asa cite un gol prin ardei sau prin vinete si ca ardetiul e prea rar sau rosiile
ce oi avea anu asta

geodezia

ma laudam ieri cu varza asa ca sa vedeti ce soi am eu de ma enerveaza ca creste de trebuie sa pun araci asta are 1 luna
http://geodezia.sunphoto.ro/anul_cu_flori_si_alte_alea__2013/90466451
cea pusa acu 2 zile
http://geodezia.sunphoto.ro/anul_cu_flori_si_alte_alea__2013/90466453
si cele de 3 saptamini
http://geodezia.sunphoto.ro/anul_cu_flori_si_alte_alea__2013/90466474

einsteinitza

Geo, ti-ai luat taraba la piata? =)) . Ai o productie remarcabila!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

stai calma ca la mine varza ramine mai mult in stadiu de brusturani .acu vad ca ii maninca ceva mijlocul si mi-a gaurit frunzele ..am luat ceva sa stropesc da trebuie sa vad cum fac ca stropesc  pentru ca  curge pe frunze in jos solutia cred ca am sa pun niste zahar in solutie sa se fixeze pe frunze ..ma exaspereaza varza
cred ca e singura leguma care creste creste frumos si nu ma aleg cu nimik de la ea decit cu brustani

einsteinitza

Vezi ca e o substanta pentru peliculizare, care face solutia sa stea pe frunze!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro