Castraveti

Started by atila, June 05, 2007, 08:38:55 PM

Previous topic - Next topic

geodezia

na nu au denumire pe pachet eu i-am luat din piata ceri castraveti de la semluca si vezi care sunt fara tepi .. ca se vede din poze

einsteinitza

Aa, deci vad in poza, multumesc.
Tu aio productie grozava de castraveti! La mine de abia incep! Am o reteta de castraveti felii cu ceapa si putin ardei murati pe iarna, pentru salate orientale. Daca vrei, scriu reteta, vei avea nevoie de retete oa productia ta!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

coriducu

Quote from: einsteinitza on July 07, 2013, 11:04:17 AM
Aa, deci vad in poza, multumesc.
Tu aio productie grozava de castraveti! La mine de abia incep! Am o reteta de castraveti felii cu ceapa si putin ardei murati pe iarna, pentru salate orientale. Daca vrei, scriu reteta, vei avea nevoie de retete oa productia ta!

chiar te rugam,fiindca ceva de genul mentionat ma interesam zilele trecute,bunica mea punea pe vremuri asa ceva dar afara de ea nu mai stie nimeni reteta fiindca nu s-a pus in rest.
ieri am pus primele 10kg de castraveti din gradina pt. iarna,unde pui ca am umplut toti prietenii cu castraveti si la soare am pus deja cateva ture,asa ca ,castraveti la noi sunt din belsug,doar la rosii suntem praf,ca tembelii astia de la primarie au stropit cu ceva pt. cica tantari si se pare ca toata comuna are probleme cu rosiile  +hypno

einsteinitza

Eu nu cred ca substanta pentru tantari a afectat rosiile, mai degraba ceva legat de vreme, ploi puternice, etc. e laudabil ca primaria nu v-a lasat chinuiti de tantari!
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

chiar ma pot apuca sa pun pentru iarna ? ca ma gindeam ca nu tin .. da si matusa a zis ca incepe sa puna ca si la ea productie mare de castraveti
la mine doar 5 tufe produc si m-am saturat de castraveti darmite cind vor produce toate 100 de tufe ..vai si amar de capatina mea
am factu calculul numai cite 6 castaveti s aproduca toata vara si fac 100 de borcane ..iup si am mai pus 4 pachete pentru toamna ..
ca zicea d-l Popescu sa vind da la noi 6 bani kilu si sunt pe piata tone .. asa ca iar chem prienteni in ajutor
na referitor rosii a fost mana sigur ca m-a afectata si pe mine dar am stropit repede cu topsin doza dubla acum sper sa scape dar imi trebuie neaparat ploaie
pentru varza morcovi, vinete  si castraveti ca incep sa avorteze florile

coriducu

Quote from: geodezia on July 07, 2013, 12:22:39 PM
chiar ma pot apuca sa pun pentru iarna ? ca ma gindeam ca nu tin .. da si matusa a zis ca incepe sa puna ca si la ea productie mare de castraveti
la mine doar 5 tufe produc si m-am saturat de castraveti darmite cind vor produce toate 100 de tufe ..vai si amar de capatina mea
am factu calculul numai cite 6 castaveti s aproduca toata vara si fac 100 de borcane ..iup si am mai pus 4 pachete pentru toamna ..
ca zicea d-l Popescu sa vind da la noi 6 bani kilu si sunt pe piata tone .. asa ca iar chem prienteni in ajutor
na referitor rosii a fost mana sigur ca m-a afectata si pe mine dar am stropit repede cu topsin doza dubla acum sper sa scape dar imi trebuie neaparat ploaie
pentru varza morcovi, vinete  si castraveti ca incep sa avorteze florile

pai la mana m-am gandit si eu dar cum dracu s-au manit doar unele plante si altele nu  +hypno ??

geodezia

las ca se manesc si alelalte  ca doar e ciuperca si se transmite prin aer

einsteinitza

Depinde de rezistenta lor.
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gabriela jalba

Abia ieri am cules doi prapaditi....cel mai slab din toti anii-s la sectorul asta. In fiecare an , zaceau gramezi pe sub tufe, ca nu faceaM FATA CU EI, ANUL ASTA, IOC !!!
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=

geodezia

n-or fi avut apa ...  la mine numai ce a plouat de sus acu trebuie sa ma duc  sa ud ca a fost seceta de o saptamina nu a mai dat nici o picatura de apa 
la tg jiu a plouat si aseara dar la mine ba

einsteinitza

Au inceput sa se umple si la mine castravetii de fruct, la noi doar de doua zile nu mai ploua. Sper sa mai tina vreo doua macar, ca ieri tot se invarteau norii...
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

geodezia

Mama sa te tii acum ca mine cu galetile

gabriela jalba

Si la mine a plouat, abia acuym de citeva zile dau apa cu furtunul.
Pe cei curaţi la suflet şi luminaţi la minte
Neîncetat să-i cauţi. Şi fugi de tonţi şi răi.
Dacă-ţi va da otravă un înţelept, s-o bei -
Şi-aruncă antidotul, un prost de ţi-l întinde.
http://s1142.photobucket.com/user/gabryela3/library/?sort=3&page=