E timpul sa am si eu gradina

Started by simonaelena, July 26, 2010, 09:55:52 AM

Previous topic - Next topic

simonaelena

Cred ca dupa atat amar de vreme de cand bantui prin gradinile voastre, e cazul sa imi fac si eu o gradina; mica, mititica, dar sa fie a mea.
In limita timpului disponibil o sa va arat ce am reusit sa pun in gradina si poate o sa ma ajutati sa o amenajez (daca sariti si cu mana de lucru.... ;D si mai bine)

einsteinitza

Perfect, abia astept, ma bucur mult +apl +apl
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

sicamin

 +apl +apl +apl Bravo Simona ! Mai am de "bantuit" printr-o gradina noua  :D :D :D

penelopa

Uraaaaa, uraaaaa!!!!  Simooooo  :-* :-* :-* :-*

simonaelena

Nici nu stiu cu ce sa incep. Poate cu ceea ce era gradina mea in urma cu 20 ani cand m-am mutat la socrii.
Adica nu era nimic; un teren in panta, abrupt si stancos. Pe langa toate astea umbra stapanea totul, terenul aflandu-se in spatele grajdului, inconjurat de grajdurile vecinilor si mai avea si un nuc in mijloc. Cu alte cuvinte aveam un teren inutilizabil la vremea respectiva. Nu cresteau acolo decat urzici.
Ca sa ii dau cat de cat o destinatie, am ridicat de jur-imprejur un zid de beton de vreo 2 m inaltime si am inceput sa umplem groapa cu pamant. In timp am reusit sa am pamant pana la nivelul zidului ridicat, insa ca sa am gradina la nivelul curtii ar trebui sa mai inalt vreo 2 metri.
Am facut niste trepte din piatra ( fara beton, numai pietre asezate, pentru ca inca vor mai fi modificari) si acum arata cam asa:

penelopa

Simo, grădina ta pare total diferită de  ale noastre şi, în acelaşi timp, extrem de interesantă. ;)  Grădinile în pantă, întotdeauna, mi-au sugerat un sentiment aparte,  o "trăire" misterioasă  ::) ...... iar treptele alea din piatră mă duc cu gândul la intrarea într-un castel vechi. ;) Parcă, te şi văd în fuste cu crioline, urcând treptele visătoare  ;D ..... la ce flori să-ţi mai pui prin grădină. :D

simonaelena

Tinand cont de faptul ca anulviitor o sa sufere schimbari majore, am la ce sa visez  :D :D :D

Rux

Si mie imi plac ..
Si eu am gradina in panta ! Imi place teribil chestia asta ,si eu am scari  din piatra ca si tine ,doar altfel  aranjate .. daca am timp o sa fotografiez
Si ,da, Pene  ai dreptate .. gradinile in panta ,scarile asa ca ale ei .. confera  gradinilor un alt aer.. boem .. aristrocratic.. cu iz de antic oricum ..  Iubesc teribil chestia asta ..

penelopa

Băi, Simo, până visezi la visele viitoare, povesteşte-ne ce ai visat până acum şi ce-ai putut realiza între timp.  :)
Schimb de esperienţă, na! ;D

einsteinitza

Da, deja m-am asezat confortabil, sa citesc povestile tale. ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

Rux

Es  si eu m-am asezt confortabil .. sa ascult !

vernil

Ma primiti si pe mine langa voi ? Ca tare mult imi place sa ascult cum amenajati gradinile.  +hug

klimm

inca o gradina in panta  +dns  sunt numai ochi si urechi!

Ionela

Ma bucur ca pasesc in gradina ta, Simo! :-* +apl Era si timpul ;)
"We're not broken, just bent and we can learn to love again!"

http://www.youtube.com/watch?v=mEXCzgpWLm8

hawky

Am intrat si eu in gradina ta acum, ca am lipsit niste zile... Povesteste-ne ce ai facut!

penelopa

Eee, măi  Simo,  a venit timpul să ai şi tu grădină, dar a venit timpul să ne şi povesteşti (cu ilustraţii  ;)) prin ce peripeţii ai trecut şi  cum a evoluat grădina ta până acum.  ;)

einsteinitza

www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro


simonaelena

Scuzeeeeeee!
Am foarte multa treaba la birou, cred ca Geo ma intelege (vine 13 august) si intru asa scurt. Mai mult mi-au plecat colegii in CO si mi-au lasat "bonus" si treaba lor pe cap. Indata ce ma eliberez putin, va povestesc.
Pana atunci, va pup!

einsteinitza

Bine, bine, stam la gard si tragem cu ochiul pana atunci ;)
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

penelopa

Băi, Simono, nu crezi că e timpul să te ţii de promisiune?? :o

einsteinitza

Mi s-a inlacrimat ochiul de atata tras cu el ;D ;D
www.helgasicorina.ro
www.cutiacumargele.weblog.ro

gentiana

Simono ia zi  tu frumos ce mai creste pe la tine prin gradina(sa nu te puna sfantu sa zici de buruiene ca deja ma ia cu rau si lehamite  de la stomac)

gentiana

Iaca alta mandra care si-a lasat gradina in paragina
Modelul Pene vad ca prinde ,supermodel
UAAAAAAAAAAA!
Demoazelo ia pove tu de brazi si alte alea ca iti duc dorul!

penelopa

Ia, nu mai da tu vina pe mine ca Simo si-a parasit gradina inainte de a face-o  ;D
Si sa stii ca Simo are alt job acum, e  foarte prinsa si nu prea mai poate intra pe forum de la serviciu.
Si-acum, a mai venit si iarna  :( .... la primavara poate ii vine si ei chef de gradina  ::) .... daca vrea sa-i dau  plantele care i le-am pus  la prins. ;)